Oprogramowanie

Microsoft rezygnuje z nazwy SkyDrive - firma przegrała w brytyjskim sądzie

przeczytasz w 2 min.

Firma Microsoft zapowiedziała rezygnację z wykorzystywania nazwy SkyDrive na skutek roszczeń brytyjskiej grupy BSkyB.

skydrive Microsoft znak towarowy rezygnacja zmiana nazwy przegrany proces

Niedawno świat obiegła wiadomość, że przeciwko firmie Microsoft pozew wytoczyła brytyjska grupa BSkyB (British Sky Broadcasting), chodziło o nieuprawnione wykorzystanie przez giganta z Redmond zastrzeżonego znaku towarowego, który był stosowany w usłudze SkyDrive. Jak się okazało, brytyjski sąd uznał, że firma Microsoft bezprawnie wykorzystała znak towarowy zastrzeżony przez firmę BSkyB, obligując ją tym samym do zmiany nazwy swojej usługi na terenie Europy.

Firma Microsoft ostatnio prowadziła już podobne spory o znak towarowy Metro, który był początkowo wykorzystywany jako nazwa nowego interfejsu Metro UI, niestety na skutek roszczeń firmy Metro AG, twórca okienek Windows zastąpił wspomnianą nazwę określeniem Modern UI.

Teraz sytuacja jest nieco podobna, problem jedynie jest w tym, że marka SkyDrive, pod którą funkcjonuje wirtualny dysk internetowy Microsoftu, została już solidnie wypromowana i stała się rozpoznawalnym znakiem usług przechowywania danych w chmurze. Niestety brytyjski sąd był nieubłagany i wyrokiem z końca czerwca bieżącego roku uznał, że firma Microsoft bezprawnie wykorzystała zarezerwowany znak towarowy Sky.

Prawnicy firmy Microsoft nie chcąc wdawać się w dalsze spory, rozpoczęli negocjacje z grupą BSkyB. Tym samym firma Microsoft zobligowała się do niepodejmowania dalszych prób odwoływania się od wspomnianego sądowego orzeczenia oraz do zaprzestania bezprawnego wykorzystywania zastrzeżonego znaku towarowego Sky. Mimo, iż orzeczenie brytyjskiego sądu było skuteczne jedynie na europejskim obszarze to jednak Microsoft postanowił zrezygnować z nazwy SkyDrive również i w innych częściach globu.

skydrive zmiana nazwy znak towarowy

Na skutek ugodowego załatwienia sprawy firma Microsoft wynegocjowała czas na przygotowanie kampanii tzw. rebrandingu i stopniowe wdrażanie nowej nazwy do swojej usługi. Jak podają zachodnie media, firma Microsoft miała się również zobowiązać do wypłaty odszkodowania grupie BSkyB, jednak szczegóły tego porozumienia nie zostały ujawnione publicznie.

Wszystko więc wskazuje na to, że już niebawem będzie szykowała nam się zmiana nazwy usługi SkyDrive, pytanie tylko jaką nową nazwę wybierze Microsoft?

Źródło: TechSpot, Bailii, TheNextWeb, TweakTown, Signicent (foto)

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tanakov
  18
  Ehh... Jak to się mówi kto mieczem wojuje od miecza ginie.. Chociaż moim zdaniem to absurd podobnie jak afery z IE i koniecznością umieszczania innych przeglądarek... czy Interfejsem Metro... Przecież to cała nazwa SkyDrive co kogo to obchodzi czy ktoś w nazwie używa jednego z tych słów... Google powinno zostać zrównane z ziemią za Drive i Microsoft podobnie... A wszystkie firmy mające w nazwie Micro i Soft powinny zostać oskarżone przez MS ;)
  • avatar
   Kiciulek
   8
   Brytole ogłosili wyrok przyjazny własnej firmie, niekoniecznie sprawiedliwy. Jakkolwiek wiele procesów jest zasadnych przeciw MS, tak ten jest czystym wyłudzneiem przez zupełnie nie powiązaną usługowo firmę i to za jedno słowo...
   • avatar
    legtom
    6
    Bzdura i przekret na duże miliony nawet S w microsofcie jest duze a tam małe i w dodatku pisane razem nie mówiąc nic że sky to słowo ogólnie wykorzystywane w jezyku. Wyłudzenie i nic wiecej.
    • avatar
     Dragonik
     3
     Czyli jak napiszę sky to też mnie pozwą za to że napisałem to słowo w zeszycie?
     • avatar
      Kropeczka
      2
      Jeśli ktoś widzi podobieństwo znaków towarowych to moje uznanie i spytam: co u różowych myszek.

      Tak się dba o dobra narodowe, a nie jak nasi politycy.................
      • avatar
       webmaniack
       -1
       Dziwię się, że MS odpuścił. Z takimi funduszami powinni ciągać tamtą firmę po sądach, w końcu by wygrali, a przynajmniej znacznie uprzykrzyli życie tamtej firmie. Dla MS to są grosze, a dla jakiejś byle jakiej firmy, ogromne koszta.

       Ten system musi upaść, bo to już dawno przekroczyło granice absurdu
       • avatar
        Balrogos
        -1
        Nie widze tutaj żadnych podobnieństw SkyDrive do Sky HD, jedno ma logo droga nie ma inna czacionka bezsensu :)