Akcesoria

Ślimak przetworzy pismo Braille'a na mowę

z dnia
Karolina Grązka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Karolina Grązka
6 komentarzy Dyskutuj z nami

Snail to urządzenie mające pomóc osobom niewidomym w odczytywaniu pisma Braille'a przez dźwiękowe odtwarzanie poszczególnych zdań.

Warto przeczytać:
Na Luzie: South Park komentuje wpadkę Apple
iPhone i iPad wiedzą gdzie byłeś

Idąca naprzód technika to nie tylko umożliwianie graczom obsługi wyższego ShaderModel czy dodawanie oczek do testów benchmark. Wszelakie nowoczesne gadżety są często pomocne w codziennym życiu. Już wkrótce do istnienia ma zostać powołane urządzenie Snail (ang. ślimak), dzięki któremu czytanie stanie się prostsze dla osób pozbawionych wzroku.

Zasada działania jest intuicyjna i brzmi wręcz banalnie prosto. Po ujęciu w dłoń obudowy (co istotne, jest odpowiednio wyprofilowana), przejeżdżamy czułą taśmą po linijce tekstu zapisanej w alfabecie Braille'a. Urządzenie przetwarza kod na zrozumiałe dla każdego zdania i odtwarza je za pomocą wbudowanego głośnika. Opcjonalne jest połączenie z słuchawką Bluetooth, dzięki czemu otrzymać można prywatnego lektora.

Dodatkowa opcja to przycisk pozwalający na zapisanie i odtworzenie części tekstu. Prostota obsługi ma pozwolić na to, żeby bez problemu dało się korzystać z urządzenia mimo niepełnosprawności. Paradoksalnie, Snail może przydać się także tym, którzy są w zdolni do czytania tradycyjnego pisma, ale z jakiegoś powodu chcieliby dowiedzieć się co jest napisane Braillem nie znając go.

Z jednej strony to ciekawy wynalazek i cieszy fakt, że projektanci myślą o pomocy innym. Trzeba jednak przyznać, że dzisiaj nietrudno o syntezatory mowy zamieniające zwykły tekst na mówiony. Nie jest także problemem ściągnięcie audio booków. Czy więc Snail odniesie sukces i rzeczywiście ułatwi życie ludziom?

 


 

Źródło: Engadget

 

Polecamy artykuły:  
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze? AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenie EFI vs BIOS - najważniejsze różnice

 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bardzo fajny wynalazek, ale zapewne tylko po angielsku czyta ;/
 • avatar
  wertey
  Ciekawe czy jak przejedzie się po liniach papilarnych to czy mówi nazwisko ich posiadacza?
 • avatar
  deimon
  No i wreszcie nabierze sensu pisanie Braillem:
  "Nie dotykać! Urządzenie elektryczne."
 • avatar
  Konto usunięte
  To jakis absurd.