Akcesoria

Ślimak przetworzy pismo Braille'a na mowę

przeczytasz w 2 min.

Snail to urządzenie mające pomóc osobom niewidomym w odczytywaniu pisma Braille'a przez dźwiękowe odtwarzanie poszczególnych zdań.

Warto przeczytać:
Na Luzie: South Park komentuje wpadkę Apple
iPhone i iPad wiedzą gdzie byłeś

Idąca naprzód technika to nie tylko umożliwianie graczom obsługi wyższego ShaderModel czy dodawanie oczek do testów benchmark. Wszelakie nowoczesne gadżety są często pomocne w codziennym życiu. Już wkrótce do istnienia ma zostać powołane urządzenie Snail (ang. ślimak), dzięki któremu czytanie stanie się prostsze dla osób pozbawionych wzroku.

Zasada działania jest intuicyjna i brzmi wręcz banalnie prosto. Po ujęciu w dłoń obudowy (co istotne, jest odpowiednio wyprofilowana), przejeżdżamy czułą taśmą po linijce tekstu zapisanej w alfabecie Braille'a. Urządzenie przetwarza kod na zrozumiałe dla każdego zdania i odtwarza je za pomocą wbudowanego głośnika. Opcjonalne jest połączenie z słuchawką Bluetooth, dzięki czemu otrzymać można prywatnego lektora.

Dodatkowa opcja to przycisk pozwalający na zapisanie i odtworzenie części tekstu. Prostota obsługi ma pozwolić na to, żeby bez problemu dało się korzystać z urządzenia mimo niepełnosprawności. Paradoksalnie, Snail może przydać się także tym, którzy są w zdolni do czytania tradycyjnego pisma, ale z jakiegoś powodu chcieliby dowiedzieć się co jest napisane Braillem nie znając go.

Z jednej strony to ciekawy wynalazek i cieszy fakt, że projektanci myślą o pomocy innym. Trzeba jednak przyznać, że dzisiaj nietrudno o syntezatory mowy zamieniające zwykły tekst na mówiony. Nie jest także problemem ściągnięcie audio booków. Czy więc Snail odniesie sukces i rzeczywiście ułatwi życie ludziom?


 

Źródło: Engadget

 

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Bardzo fajny wynalazek, ale zapewne tylko po angielsku czyta ;/
  • avatar
   wertey
   0
   Ciekawe czy jak przejedzie się po liniach papilarnych to czy mówi nazwisko ich posiadacza?
   • avatar
    deimon
    0
    No i wreszcie nabierze sensu pisanie Braillem:
    "Nie dotykać! Urządzenie elektryczne."
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To jakis absurd.