Gry

Sony oskarżone o plagiat

przeczytasz w 1 min.

Sony wraz z twórcą God of War – Davidem Jaffe zostali pozwani do sądu przez Jonathana Bissoon-Dath i Jennifer Barrete-Herzog o bezprawne wykorzystanie ich pomysłów przy tworzeniu serii God of War. Jak donosi serwis GamePolitics.com cała sprawa ma swój początek w 2002 roku kiedy Bissoon-Dath i Barrete-Herzog oraz ich agenci próbowali zainteresować Sony Pictures swoimi pomysłami przedstawiając szereg propozycji nowego filmu. Sony wówczas z nich nie skorzystało, a tak  przynajmniej wydawało się powodom. Teraz jednak doszli do wniosku, że było zupełnie inaczej i w dniu 29 lutego 2008 roku złożyli pozew do Sądu.  Dowodzą w nim, że koncern dopuścił się przestępstwa przy tworzeniu gry polegającego na wykorzystaniu posiadanych materiałów nie własnego autorstwa. Na dowód tego wskazują na podobieństwa między własnymi pracami a tym co zostało zaprezentowane w God of War. Chodzi tu przede wszystkim o główny wątek fabularny (bohater wybrany przez bogów w celu ratowania Aten przed armią nasłaną przez Aresa), broń głównego bohatera (dwa, potężne, świecące miecze) oraz jego wcześniejszą historię (utrata rodziny). Dodatkowo jedna ze scen God of War do złudzenia przypomina jedną z prac Berrete-Herzog (scena przekraczania przez Kratosa długiego, wiszącego mostu nad Bezdenną Otchłanią).
Powodowie eksponują również ramy czasowe, które mogłyby uprawdopodobnić ich wersje zdarzeń. Powołują się przy tym na fakt, iż sama gra miała swoją premierę w 2005 roku, zaś  David Jaffe ujawnił w którymś momencie, że proces jej produkcji trwał 3 lata. Tym samym dochodzimy do feralnego roku 2002, od którego wszystko miało się rozpocząć. Gdzie leży prawda? Trudno w tej chwili wyrokować. Wiadomo jednak, że pozwani złożyli już stosowną odpowiedź na pozew, w którym całkowicie odżegnują się od jakiegokolwiek bezprawnego wykorzystania cudzych materiałów przy tworzeniu gry. Na tą chwile wszystko wskazuje, że na tym sprawa się nie zakończy.
 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  rotfl i nagle teraz po 6latach im się przypomniało że nagle łamią coś. BTW Co jeśli ja wymyśle kolesia co chodzi z dwoma mieczami to co zostane pozwany ?

  PRzekraczanie mostu ? a to tylko w tej grze było . rotfl rotfl rotfl..


  utrata rodziny ? chyba zabicie własnej rodziny. I nie ratował wcale aten tylko chciał się zemścić na aresie, miał w dupie wszystkie żyjące istoty a w tym mieszkańców i boginie atenę ..
  • avatar
   bchrubas
   0
   @Loozak - czytaj dokładniej ;)
   Gry nie powstają w ciągu miesiąca a w artykule masz wytłumaczone dlaczego pojawiło się opóźnienie. Poza tym wcale nie jest powiedziane że już wcześniej nie próbowali się dogadać z Sony
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    i bardzo dobrze zrobili ! w Polsce to idzie sie do wiezienia za to ze broni sie swojej rodziny w wyniku czego np. rani sie zlodzieja ^^ itp itd , co wiadomo 1 rozprawa by sie w tym kraju zakonczyla kleska i jeszcze bysmy placili milionowe odszkodowanie xD . Zycze Jonathanowi Bissoon-Dath i Jennifer Barrete-Herzog ze pokaza swiatu jak to bylo naprawde ^^