Tablety

Sony zrobi kamery dla iPhone'a - ale się spóźni

przeczytasz w 1 min.

Apple planuje wykorzystać sensory Sony Exmor CMOS w przyszłych generacjach iPadów i iPhone'ów. Tym samym firma zakończyła, przynajmniej tymczasowo, współpracę z gigantem rynku matryc CMOS - Omnivision.

Temat, jakie podzespoły znajdują się we wnętrzu popularnych gadżetów, zawsze rozgrzewa świadomość fanów danego sprzętu. W przypadku naturalnych komponentów jak jednostka centralna zwykle nie mamy wątpliwości co do producenta. Ale już określenie wykonawcy na przykład panelu LCD, modelu zastosowanej pamięci czy kamery wideo, potrafi sprawić niemały problem.

Warto przeczytać:
Sony stworzyło nową kategorię cyfrówek

Tym razem mówimy o iPadzie i iPhone kolejnej generacji i zastosowanych w nich urządzeniach do rejestracji obrazu. Dotychczas dostawcą matryc światłoczułych, a właściwie kompletnych modułów kamer wideo, dla Apple był Omnivision. Niestety problemy tej firmy z przygotowaniem 8 Mpix sensorów, zmusiły Apple do rozejrzenia się za innym producentem. A skoro Sony dysponuje, podobnie jak Omnivision, dopracowaną technologią BSI (back-side illumination), która stosuje w swoich sensorach CMOS Exmor, wybór był naturalny.

Dowiedzieliśmy się tego jednak nie wprost, a całkowicie przypadkowo od szefa Sony Howarda Stringera, który wspomniał o problemach jakie dotknęły japońskie fabryki w wyniku tsunami. Jak donosi serwis 9to5mac, Stringer wspomniał o opóźnieniach w dostawach sensorów Sony dla przyszłych produktów Apple. Zapewne miał on na myśli iPhone 5, którego premiera została przesunięta. Problem z kamerą uznawany jest za jeden z czynników, które wpłynęły na te zmiany.

Warto dodać także, iż Sony ma w swoim portfolio także bardziej zaawansowane, niż 8 Mpix sensor, detektory - nawet o rozdzielczości 17,7 Mpix rejestrujące obraz z prędkością 120 klatek na sekundę. Mogą one zostać "przygarnięte" w przyszłości przez Apple, jeśli współpraca z Sony dobrze się ułoży.

 

Źródło: Endgadget

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  łapka w górę kto faktycznie chce kupić iPhona 5? a kogo "rozgrzewają" do białości takie newsy?
  myślałem, że do sezonu ogórkowego to jeszcze kilka miesięcy... ;)
  • avatar
   Maxdamage
   0
   Nawet 10 gigapixeli nie pomoze jak nie ma odp. optyki.
   • avatar
    WWWariat
    0
    Dobrze dobrze sprzedam swojego iP4 i kupie 5 :D po wakacjach jak wyjdzie ;/
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mam 4ke i szczerze to telefon jest genialny, ale aparat porażka i wątpię aby wymiana na 8 mp pomogła. O ile przy dobrym - dziennym oświetleniu, fotki są "dobre" to przy słabym lub sztucznym oświetleniu zdjęcia wyglądają jak kupa. Zero ostrości, smugi.

     Zamiast cudować z rozdzielczościami i robieniem zdjęć co potem zajmują po 4-10 mb, pomyśleli by o lepszej obudowie co się nie rysuje, poprawie anteny bo czasami przerywa połączenie i najważniejsze POPRAWILI BATERIĘ bo trzymanie 1,5 dnia przy normalnym użytkowaniu to śmiech na sali!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ja siedzę jeszcze na 3g a ty mi tu się pytasz kto kupi 5 zresztą połowa którzy maja 4 to też na firmę brane od ojca babci na prezent bo wątpie aby od tak każdy co 6 miesięcy na telefon 3000zł wydawał do tego abonament płacić. Tu Polska nie elegancja Francja hehe.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nie każdy jest na tyle głupi by brać telefon z abonamentem lub na kartę od operatora który bierze 100% w ukrytych rachunkach. Ja kupiłem w grudniu za 1700 zł z Anglii bez simlocka, ideał :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        I jeżeli 5ka zachwyci - a na pewno, to poczekam aż ceny ciut spadną i wymieniam 4kę :)
        • avatar
         Nalovp
         0
         Według skarbówki za ubiegły rok zarobiłem 200K więc dlaczego miałbym sobie Iphone5 nie kupić? Iphone4 pewnie komuś z rodziny oddam.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          wg skarbówki oddałem 30K w zeszłym roku... dlatego nie mam iphona :P