RTV

Specjalne oznaczenia dla przewodów HDMI zgodnych z 4K

przeczytasz w 1 min.

Koniec problemów w sklepie. O ile kiedykolwiek mieliście ten problem.

HDMI

Choć wiele przewodów HDMI już teraz radzi sobie z przesyłaniem sygnału wideo o rozdzielczości 4K/Ultra HD, to wciąż jednak musimy kupować je na chybił trafił, a problem jest tym większy im dłuższy przewód. Zajmująca się certyfikacją grupa HDMI Licensing jest tego świadoma i dlatego też postanowiła coś z tym zrobić.

Grupa ogłosiła program Premium HDMI Cable Certification. Producenci przewodów zgodnych z 4K będą mogli wystąpić o przyznanie certyfikatu, który ułatwi konsumentom podjęcie decyzji podczas zakupu tego akcesorium. Jakie konkretnie wymagania musi spełniać przewód, by zasłużyć na miano „Premium”?

Przede wszystkim przewód Premium HDMI musi gwarantować przepustowość 18 Gb/s, co jest absolutnym minimum w opisywanym przypadku. Na tym jednak nie koniec. Certyfikacja zapewnia również, że przewód poradzi sobie z obsługą obrazu HDR (dynamiczna regulacja zakresu tonalnego). Producenci muszą także zadbać o zminimalizowanie zakłóceń elektromagnetycznych.

Jeśli więc w przyszłości będziecie szukać przewodu, który na pewno będzie działał tak, jak tego chcecie, rozglądajcie się za tym znaczkiem:

Premium HDMI

Źródło: HDMI Group, Engadget

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Kolejna bzdura do wyciągania pieniędzy z naiwniaków. Jedynym warunkiem przesyłu 4K po HDMI jest obsługa High Speed Cat. 2 przez ów kabelek, a takie istnieją już od jakiegoś czasu i jest wielce prawdopodobne, że tego typu okablowania jest już w naszym posiadaniu. Z resztą na allegro już są cwaniaczki co wciskają "kabel HDMI 2.0" w cenie kilkudziesięciu złotych, podczas gdy do pełnej obsługi HDMI 2.0, w tym przesyłania 4K @ 60 Hz wystarczy kabel za 15 zł... Trudno teraz znaleźć kabelek typu starszego niż High Speed.
  • avatar
   Fiona
   2
   A co masz do przewodu za dolara ???
   Ma Cię zabić ???
   Bez przesady, chcesz to ja Ci dam znaczek: Największy kolo na forum, za jedyne 499 zł.


   A co do certyfikatów, jedni chcą wyciągnąć kasę za nic.
   Ale jeśli producenci dojdą do wniosku iż znaczek daje większą sprzedaż - kupią certyfikat,

   Acz sprytniejsi na pewno opracują swój - za free...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    znaczek pewnie będzie stanowił 99% ceny przewodu.