Procesory

Podwyżki cen procesorów Intela - klienci wolą wybrać modele AMD

przeczytasz w 1 min.

Najnowsze statystyki sprzedaży nie dają złudzeń - podwyżki cen procesorów Intela przełożyły się na wzrost zainteresowania jednostkami konkurencji.

W ostatnich tygodniach odczuliśmy problemy z dostępnością procesorów Intela i spore podwyżki cen najnowszych jednostek Core 8. generacji. Jak te problemy wpłynęły na sprzedaż?

W serwisie Reddit opublikowano najnowsze statystyki sprzedaży procesorów Intel i AMD ze sklepu Mindfactory.de (jednego z największych dystrybutorów sprzętu komputerowego za naszą zachodnią granicą). Nas szczególnie interesują dane z września, gdy pojawiły się znaczne podwyżki cen - mogą one obrazować obecną sytuację na rynku.

Intel vs AMD - sprzedaż procesorów we wrześniu 2018

Liczba sprzedanych procesorów mówi sama za siebie – jednostki AMD stanowiły 65% wszystkich sprzedanych układów, podczas gdy jednostki Intela już tylko 35%. Jeszcze nigdy Ryzeny nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem.

Intel vs AMD - sprzedaż procesorów we wrześniu 2018

Największą popularnością cieszyły się modele z generacji Pinnacle Ridge: Ryzen 7 2700X, Ryzen 5 2600X, Ryzen 5 2600, Ryzen 3 2200G. Oprócz tego starszy Ryzen 5 1600. W ofercie konkurencji warto wymienić jednostki Coffee Lake: Core i7 8700K, Core i5-8600K i Core i5-8400.

Intel vs AMD - sprzedaż procesorów we wrześniu 2018

Co ciekawe, mimo znacznie mniejszego zainteresowania jednostkami Intela, przychód ze sprzedanych procesorów był tutaj tylko trochę mniejszy - wszystko dlatego, że układy „niebieskich” mają znacznie większą marżę.

Widać zatem, że gorsza dostępność i podwyżki cen procesorów Intela wpłynęły na preferencje klientów – sporo z nich wolało wybrać propozycję konkurencji lub wstrzymać się z zakupem. Co prawda producent już podjął kroki w celu rozwiązania problemu, ale nie powinniśmy się spodziewać szybkiej zmiany sytuacji.

Źródło: Reddit

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  7
  To już ponad 3 lata od premiery i7-5775C w Q2'2015, a Ci dalej walczą z litografią 14nm
  • avatar
   zimeq
   4
   To jest win - win. Już przy normalnej cenie AMD jest lepszym wyborem a co dopiero przy takich zawyżonych -_- no chyba że kogoś interesuje tylko granie w więcej niż 100 klatkach / s
   • avatar
    levusek1992
    3
    No i prawidłowo! Ryzeny to fajne konstrukcje, cenowo bardzo opłacalne
    • avatar
     KENJI512
     1
     Intel, Nvidia... ciągłe podwyżki... Kiedyś co firma zarobiła to mogła przeznaczyć na badania i rozwój i nowe generacje. I musiała - bo konkurencja. Teraz "chcesz nowsze - to nam dopłać i zrobimy nowsze, a jak nie to łykaj co mamy".

     No i stojący rozwój technologiczny m.in. przez konsole hamujące rozwój grafiki/wymagań w grach.
     • avatar
      jaredj
      -1
      Zupełnie nie rozumiem tej polityki cenowej intela, i to w czasie, gdy konkurencja wypuściła w końcu coś, co goni ich procki a cenowo to w ogóle nie ma o czym mówić. I nie dziwię się kupującym, że wybierają ryzeny, bo gdy sprzedawca mówi, że produktu nie ma, a jak już się pojawi to będzie droższy, bo nie nadążają z produkcją ... jaja sobie robią z klientów i tyle.
      • avatar
       Radical
       -10
       Możecie się nie zgadzać ale ja uważam że Intel najzwyczajniej w świecie daje odetchnąć AMD. Jakby chcieli to by już dawno ich wykończyli tylko co wtedy? Wejdą różne komisje i organy że Intela monopolistę trzeba podzielić bo to niezdrowe dla konsumenta no i tak sobie kalkulują i dają co jakiś czas wytchnąć konkurencji żeby za jakiś czas znowu robić kokosy.