Nauka

Największe zwierzę świata. Detronizuje płetwala błękitnego

przeczytasz w 2 min.

Jakie jest największe zwierzę świata? Do tej pory uważano, że jest to płetwal błękitny. Kości odnalezione w Peru każą jednak sądzić, że miliony lat temu żył tu znacznie potężniejszy osobnik.

Płetwal błękitny, który od dawna uchodzi za największe i najcięższe zwierzę, które kiedykolwiek zamieszkiwało Ziemię, może stracić swój tytuł. Naukowcy odkryli kości o niewiarygodnej wielkości i grubości, które początkowo były wręcz mylone z głazami. W rzeczywistości okazało się, że są to pozostałości po zwierzęciu, które prawdopodobnie było najcięższe spośród wszystkich.

Perucetus colossus – „największe” zwierzę w historii Ziemi

13 lat temu w dolinie Ica na południu Peru natrafiono na olbrzymie kości. Jak się okazało, były to szczątki nieznanego dotąd gatunku starożytnego wieloryba, który, jak wszystko na to wskazuje, był jeszcze potężniejszy niż płetwal błękitny. Ten nieznany dotąd gatunek, nazwany Perucetus colossus, żył około 37-39 milionów lat temu. 

wieloryb olbrzym
ilustracja: Alberto Gennari

Jego kości były cięższe i gęstsze niż kości współczesnych wielorybów, co oznacza, że jego całkowita waga mogła sięgać nawet 340 ton. Dla porównania najcięższy znany płetwal błękitny ważył niespełna 200 ton. Miał jednak mniejszą długość, choć wciąż mówimy o imponujących 20 metrach.

Jak oszacowano tę wagę? Eli Amson, współautor badania z Państwowego Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie, wyjaśnił, że zbyt gęste kości oznaczają naturalne opadanie na dno i ciągłe zużywanie energii na powrót do góry. Aby temu przeciwdziałać, morskie ssaki potrzebują dużej ilości wypornościowych tkanek, takich jak mięśnie czy tłuszcz. „Przyjęliśmy wiarygodny stosunek tkanki szkieletowej do pozostałych tkanek, aby oszacować masę ciała”, dodał.

Niezwykłe kości starożytnego wieloryba

Paleontolodzy odnaleźli 13 kręgów, cztery żebra i kość biodrową. Brakowało jednak górnej części szkieletu, co sprawia, że wielu szczegółów trzeba się domyślać. Bazując na znanych informacjach można jednak szacować, że (poza tym, że był olbrzymi) Perucetus colossus miał szczątkowe łapy (ale prowadził całkowicie wodny tryb życia), nieproporcjonalnie małą głowę oraz żywił się rybami i skorupiakami. 

kości wielorybailustracja: Giovanni Bianucci (na czerwono zaznaczono odnalezione kości)

Odkrycie to nie tylko detronizuje lidera zestawienia najcięższych zwierząt w historii Ziemi, ale również zmusza do ponownego przemyślenia historii rozwoju wielorybów. Dotychczas uważano, że te morskie ssaki osiągnęły takie gabaryty najdalej 3 miliony lat temu. Teraz okazuje się, że olbrzymie wieloryby istniały już prawie 40 mln lat temu. 

Dla porządku wspomnijmy jeszcze, że jest grupa naukowców, którzy podają te rewelacje w wątpliwość. Sceptycznie podchodzą do wyliczeń i proponują wstrzymanie się z ogłaszaniem przełomów. Bez wątpienia jednak Perucetus colossus rzuca nowe światło na parę spraw i jest niezwykle ciekawym obiektem badań. Na pewno będzie ich więcej.

Źródło: Nature, New Atlas, National Geographic

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Batyra
  9
  Ale jak on takim małym pyszczkiem wykarmiłby takie wielkie cielsko??? Pewnie jadł dużo majonezu bo jest kaloryczny.
  • avatar
   rybak
   7
   Podzielam sceptycyzm tych wspomnianych naukowców. Wnioskowanie o małych łapach czy o małej głowie bez posiadania jakichkolwiek kości z obręczy barkowej czy czaszki to raczej zgadywanie niż nauka. Jasne, że próbują porównywać kości i rozmiary z istniejącymi zwierzętami/szkieletami ale ten wieloryb wcale nie musiał być do nich podobny - z jakiegoś powodu już nie istnieje.
   Najbardziej rzuca się w oczy zestawienie wielkości zwierzęcia z figurką człowieka - ten Perucetus nie wydaje się duży, większy od humbaka oczywiście ale nie tak wielki. Tkanka tłuszczowa ma małą gęstość więc żeby nazbierać wagi to trzeba jej dużo, bardzo dużo. Ciekawe też jest jak , z taką małą głową, ten wieloryb miałby złapać i zjeść wystarczająco pokarmu. Płetwale błękitne używają fiszbinów co jest bardzo efektywne energetycznie - nie uganiają się za każdą mała zdobyczą jak choćby kaszaloty ( które są dużo, dużo mniejsze ).
   • avatar
    ECRYGIGS
    5
    ,,Największe zwierzę świata. Detronizuje płetwala błękitnego'' Tytuł mylący, bo nie detronizuje gdyż jest dużo niewiadomych.
    • avatar
     zack24
     3
     Uwielbiam plotki na banchmarku. Czy nie piszecie również dla portalu pudelek, czy pomponik, czy jakoś tak?
     • avatar
      pawluto
      3
      Brak foto dyskwalifikuje ten news bo to tylko domniemanie a nie naukowo dowiedzona prawda...
      • avatar
       piterk2006
       2
       A długość?

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login