Komputery

Sunway TaihuLight - Chiny przedstawiają najwydajniejszy superkomputer na świecie

przeczytasz w 2 min.

Sunway TaihuLight bazuje na autorskiej konstrukcji firmy Sunway i jest prawie 3-krotnie wydajniejszy od dotychczasowego lidera Tianhe-2.

Sunway TaihuLight superkomputer

W sieci pojawił się nowy ranking najwydajniejszych superkomputerów na świecie – dotychczasowy lider wydajności, Tianhe-2 w końcu spadł na drugie miejsce, a jego miejsce zajął prawie 3-krotnie wydajniejszy Sunway TaihuLight. To już trzeci rok z rzędu, gdy ranking TOP500 otwiera superkomputer z Chin.

Sunway TaihuLight znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerów w Wuxi, gdzie będzie wspomagał m.in. badania zmian klimatu, prognozowanie pogody oraz badania analityczne. Superkomputer kosztował 1,8 miliarda juanów (164 mln dolarów), a jego budowę sfinansował chiński rząd (jedna trzecia kosztów) oraz prowincja Jiangsu i miasto Wuxi (pozostałe dwie trzecie kosztów).

Sunway TaihuLight superkomputer - budowa

W środku znalazło się 40 960 procesorów Sunway SW26010 (architektura RISC), z których każdy dysponuje 260 rdzeniami o taktowaniu 1,45 GHz. Procesor podzielono na cztery bloki obliczeniowe Management Processing Elements (MPE), które mają do dyspozycji 8 GB pamięci RAM – każdy procesor dysponuje więc 32 GB pamięci operacyjnej, a cały superkomputer ma jej aż 1,31 PB (!). Sunway TaihuLight działa pod obsługą autorskiego systemu operacyjnego Sunway RaiseOS 2.0.5.

Teoretyczna moc obliczeniowa Sunway TaihuLight to 125 PFLOPS, ale ta zmierzona wynosi „zaledwie” 93 PFLOPS – oznacza to zatem, że może on przeprowadzić 93 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dla porównania, Tianhe-2 osiągał prawie 34 PFLOPS.

Sunway TaihuLight superkomputer budowa

Sunway TaihuLight wyróżnia się także całkiem niezłą efektywnością energetyczną, bo jego pobór mocy oszacowano na 15,37 megawata – nieoficjalnie wiadomo, że jest to drugi wynik na liście Green500, a więc najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie. Warto również wspomnieć, że całość zainstalowano w 40 szafach serwerowych z chłodzeniem cieczą, które łącznie zajmują powierzchnię 1000 metrów kwadratowych.

TOP500 - ranking czerwiec 2016
10 najwydajniejszych superkomputerów na świecie

Jak się rysuje przyszłość superkomputerów? Na pewno Chiny nie mogą czuć się bezpiecznie, bo wkrótce do walki wrócą Stany Zjednoczone – już pod koniec 2014 roku pojawiły się informacje o planach budowy superkomputerów Summit i Sierra, która będą korzystać z akceleratorów na bazie architektury Nvidia Volta, a ich moc obliczeniowa sięgnie 100 – 300 PFLOPS.

Superkomputery - USA

Superkomputery - Chiny

Liczba superkomputerów z USA (górny wykres) i Chin (dolny wykres) w poszczególnych edycjach rankingu TOP500 - wychodzi na to, że tzw. Państwo Środka staje się nowym liderem w tej branży

Z kolei do 2025 roku Stany Zjednoczone mają opracować konstrukcje, które przekroczą 1 EFLOPS (1000 PFLOPS) mocy obliczeniowej. Pewnym jest jednak to, że Chiny nie będą patrzeć na ten „wyścig zbrojeń” z założonymi rękami i do boju wystawią swoje superkomputery – szczegóły jednak utrzymywane są w tajemnicy.

Źródło: TOP500, Green500, HPCwire, IndiaToday, InsideHPC, ComputerBase, Report on the Sunway TaihuLight System (Jack Dongarra University of Tennessee)

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Od kiedy bedzie w komputroniku w ofercie?
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Kiedy testy na Benchmarku?
   • avatar
    baca130
    1
    "Chin (górny wykres) i USA (dolny wykres) " - a nie na odwrót?
    • avatar
     kamil112234
     1
     cyberwojnę trzeba przecież jakoś prowadzić
     • avatar
      blamek
      1
      Z tego co pamiętam przy budowie poprzedniego komputeraz Chiny miały problemy, bo rząd USA przyciął dostawy Xeonów (ze względów bezpieczeństwa). Jak widać jak nie kijem to pałką i bez proców Intela też da się zbudować wydajny sprzęt :)
      • avatar
       DaroBenchmarkPC
       -2
       Nie, nie pójdzie na tym Crysis
       • avatar
        krystek93
        -5
        Ile fps w cs go będe miał na takim mompie?
        • avatar
         DanyGee
         -8
         Liczą prognozę pogody i przeprowadzają badania analityczne. Oczywiście, tyle mamony wpakowane, by przewidywać pogodę :D Wydaje mi się, że taki komp jest już w stanie wyliczyć losy ziemi i ludzkości na następne setki lat ;)
         • avatar
          tomidomi
          0
          Uprasza się autora o uważniejsze zwracanie uwagi na jednostki. Wydajność tego superkomputera to 125 PetaFlops lub 125000 TeraFlops, a nie 125 TeraFlops. Podobnych błędów jest więcej w całej treści newsa. W przyszłości planuje się superkomputery o wydajności ExaFlops, PetaFlops już są.
          • avatar
           Pepec9124
           0
           Ten cały RaiseOS to "tylko" autorska dystrybucja linuxa.