Pamięć flash

SuVolta rzuca wyzwanie Intelowi

przeczytasz w 2 min.

Nie trzeba być wielkim gigantem rynku półprzewodnikowego, aby próbować rewolucjonizować tę branżę. Przykładem jest start-up SuVolta - firma, której nowatorskiej konstrukcji tranzystor ma pozwolić obniżyć zapotrzebowanie procesorów na energię o co najmniej 50 procent.

Na początku maja Intel zademonstrował swój tranzystor 3D Tri-Gate – konstrukcję, która odpowiada za znacznie lepszą wydajność procesorów Ivy Bridge niżby wynikało to z postępu technologicznego, bazującego na zmniejszaniu procesu produkcyjnego. Wykonany w 22 nm Ivy Bridge jak i jego następca o nazwie kodowej Haswell mają mieć o 50 procent niższe zapotrzebowanie na energię niż dzisiejsze procesory Core drugiej generacji.

Konstrukcja tranzystorów 3D Tri-Gate jest kompletnie odmienna od tego co stosują pozostali producenci. Intelowi może jednak niedługo wyrosnąć konkurencja w postaci firmy SuVolta. Przyjęła ona model biznesowy podobny do ARM, co oznacza, że nie chce zajmować się samą produkcją procesorów, a jedynie licencjonować gotowe rozwiązania innym firmom związanym z rynkiem półprzewodnikowym.

SuVolta

Podstawą sukcesu SuVolta ma być nowatorskiej konstrukcji tranzystor DDC (Deeply Depleted Channel CMOS) i projekty układów. Tranzystory DDC, dzięki mniejszym o 50 procent niż zazwyczaj fluktuacjom napięcia progowego, przy którym następuje przełączenie się tranzystora, pozwalają konstruować układy (procesory, pamięci) pracujące przy znacznie niższym napięciu, a co za tym idzie, zużywające znacznie mniej energii. Jak donosi SuVolta, oszczędność może sięgać 50 i więcej procent. Czyli co najmniej tak samo jak w przypadku wykonanych przez Intela procesorów w 22 nm procesie produkcyjnych z wykorzystaniem tranzystorów 3D Tri-Gate.

Platformę o niskim zapotrzebowaniu na energię, wykorzystującą tranzystory DDC i zoptymalizowane pod ich kątem projekty układów, nazwano PowerShrink. We współpracy z Fujitsu, SuVolta opracowała przykładowy układ pamięci SRAM, który może pracować przy napięciu równym 0,5 V. Wykorzystano w tym celu 65 nm proces produkcyjny.

Prowadzone są już prace nad zmniejszeniem procesu do 28 nm. Testowe próby wypadły obiecująco. Pierwszym beneficjentem nowej technologii ma być wspomniana firma Fujitsu. Pierwsze układy bazujące na platformie PowerShrink mają pojawić się pod koniec tego roku.

SuVolta nie jest bynajmniej start-upem, który polega na początkujących w tej branży. Założoną w 2006 roku firmę, wcześniej znaną jako DSM Solutions, wspiera Bill Joy i Andy Bechtolsheim (założyciele Sun Microsystems), Wilfred Corrigan (założyciel LSI Logic). Szefem firmy jest Bruce McWilliams mający w dorobku pracę dla Tessera i Flextronics, a za sprawy technologiczne odpowiedzialny jest Scott Thomson, który wczesniej pracował dla Intela.


Źródło: SuVolta

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  To 3 mam kciuki :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ja mam tylko dwa :(
   • avatar
    Warmonger
    0
    Zabawne - w poniedziałek na wykładzie słyszałem, że obniżać napięcia w procesorach się już bardziej nie da ;)
    • avatar
     webmaniack
     0
     kiedy w końcu mają wyjść te Ivy Bridge. Ciągle jakieś sprzeczności... co prawda poczekają pewnie na Buldożera, ale jak będą czekać na ten "mityczny" procesor, to nigdy nie wprowadzą swojego maleństwa :D Prawdą jest, że również śledzę Buldożera (chcę wiedzieć, czy w końcu opłacać się będzie kupować AMD'ki - obecnie to niska cena, mierna wydajność, jak będzie niska cena i wydajność Intelowska, to przejdę na AMD). Obecnie mam i7-950 i przydałoby się w ciągu pół roku zmienić na jakąś nowszą architekturę, a jak za pół roku nadal będą trąbić "uwaga, nadchodzi Buldożer", to choćby AMD pobiło w przyszłości Intela na głowę i było 50% tańsze, to będe twardo stał przy Intelu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nieoficjalne testy, te które były wcześniej, prognozujace 50% większa wydajność od twojego procesora....Były obiecujące...
      Teraz coś cicho, gadają cos o niewypale. Jednak jesli bedzie tak jak napisałem w pierwszym zdaniu, to sie chyba opłaci:)
      Co do tego kiedy wyjdą, nie ma dokładnej daty - pewnie trzeba kilka miechów jeszcze poczekać
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Intel i AMD nie sa w zaden sposob zagrozone. Rynek mobilnych ARM moglby na tym zyskac, ale producenci pewnie niechetnie beda siegac do kieszeni zeby wybulic na nastepna licencje. Te niby odkrycie SuVolta przez dluzszy okres czasu bedzie ciekawostka, moze ktos sie skusi, a potem wszyscy zapomna...