Oprogramowanie

System Android zagrożony: Google przegrało proces z Oracle

przeczytasz w 2 min.

Kiedy w sierpniu zeszłego roku, firma Oracle skierowała do kalifornijskiego sądu pozew przeciwko Google, które rzekomo w swoim mobilnym systemie Android złamało patenty Javy. Mało kto przewidywał taki obrót sprawy, nawet samo Google niezmiennie twierdziło, iż sprawy nie może przegrać, gdyż patentów nie złamało. Teraz jak się okazało, Google sprawę przegrało.

W zeszłym roku kiedy to Oracle składało wniosek przeciwko Google, argumentowało to głównie nieuprawnionym wykorzystaniem Javy i poparło to 132 roszczeniami dotyczącymi 7 patentów. A wszystko to za sprawą przejęcia twórcy wspomnianej już Javy, czyli firmy Sun Microsystems. Która przez okres swojej działalności nie blokowała wykorzystywania Javy, lecz po przejęciu wszystkie prawa do jej patentów przypadły właśnie Oracle - które nie jest orędownikiem dzielenia się Javą. Firma z Mountain View przygotowała własną maszynę wirtualną o nazwie Dalvik, która korzysta z plików Javy stworzonej jeszcze przez Sun.

logo andorida przekrojone przez oracle
(obr. thetechjurnal)


Jak się okazuje pliki z Javy, które wykorzystało Google, to głównie kod źródłowy interfejsów API. Dotychczas obrona Google polegała na twierdzeniu, iż wspomniane pliki znajdują się w implementacji Javy w Androidzie, jedynie do testów i aby określić czy zostały złamane patenty należy porównywać całe środowisko uruchomieniowe. W dodatku prawnicy Google zgodnie twierdzili, iż dawny właściciel Javy, Sun - od którego to właściwie pliki zostały zaczerpnięte, nie miał nic przeciwko wykorzystywaniu Javy w Androidzie.

Jak się okazuje, sąd przyznał racje firmie Oracle, uznając, iż nie ma znaczenia czy plik został wdrożony do testów czy też nie. Fakt pozostaje faktem, iż znalazł się tam bezprawnie - a to oznacza złamanie własności intelektualnych firmy Oracle. Tym samym sędzia William Alsup odrzucił prawie wszystkie zgłoszone przez obrońców Google wnioski, przyjmując jedynie jeden, iż nazwy plików i klas używanych w programach nie mogą stanowić źródła dla praw autorskich.
 

schemat elementów z jakich korzysta Android
(obr. developer.anroid)

Oznacza to, iż Google musi pójść na ugodę z firmą Oracle, bo w przeciwnym wypadku grożą jej dotkliwe kary finansowe a nawet możliwość zablokowania sprzedaży urządzeń z popularnym już robocikiem na terenie Stanów Zjednoczonych. Jak sprawa potoczy się dalej? Okaże się po 31 października kiedy to rusza kolejny proces, mający doprowadzić sprawę do końca i to właśnie na nim okaże się, czy Google zgodzi się na ugodę czy też postanowi walczyć dalej ryzykując blokadą Androida.


Więcej o firmie Google i jej produktach:

Źródło: Foos Patens, infoworld

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Zaraz zjawią się eksperci i napiszą że Oracle to troll patentowy:) a w tym przypadku jest inaczej bo przecież Java to nie np. zaokrąglone brzegi i-pada:)).
  Google myślał że jak jest gigantem to wolno mu ukraść kawałek kodu i dostosować do własnych potrzeb,dobrze że Oracle to potężna firma bo mógłby ją Google wykupić i zniszczyć.
  pozdrawiam
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nic nowego. Ostatnio jest dużo podobnych spraw.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Każdy jest łasy na kasę, więc wydaje mi się że google zapłaci karę i po problemie. No chyba że nas zaskocza asem z rękawa i wdrożą swoją alternatywę okazując środkowy palec oracle.
    • avatar
     Xivos
     0
     W 6 linijce "poprało" zamiast poparło... Proszę poprawcie to bo śmiesznie wygląda :D
     • avatar
      Baltazar
      0
      niech kupia oracle i po sprawie. popularna taktyka ostatnio...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Kolejny dowód na to jak prawo patentowe zatrzymuje postęp.
       • avatar
        sevae
        0
        Jak zablokują Androida to zmniejsza się znacząco wpływy dla MS na rozwój mobilnego windowsa 7 :)
        • avatar
         force
         0
         Nie powinno być żadnych praw patentowych... wymyśliłeś coś to rób na tym kasę jak szybko się da bo sprzedając swój pomysł MUSISZ liczyć się z tym, że ktoś inny będzie chciał go użyć.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          BlackBerry oparło swój os na Javie, licencjonowanej Javie, Google nie mogło wymyślić czegoś nowego bo programiści mieli by problem, a Java daje spore możliwości, nawet chińskie telefony marki Cect, myPhone mają wirtualną maszyne Javy która wyzwala w nich "potencjał".
          W Google liczyli na to że dużej firmie się upiecze, jak cwaniaki..gdyby nie te fragmenty kodu prawdopodobnie by im sie upiekło. Ponoć znaleziono również fragmenty jądra linuxa z wymazanymi komentarzami łamiąc licencje GPL, to tak jakby..napisać magisterke w oparciu o cytaty z cudzej książki bez ich zaznaczania i podpisać swoim imieniem i nazwiskiem..to że firma indeksuje zawartość zasobów internetu nie uprawnia do ich przywłaszczania.
          Z dwojga złego Google czy Oracle nie widze powodu by puszczać płazem i przymykać oko na działania tego pierwszego...
          • avatar
           Marucins
           0
           Lipa :( Nic dziwnego że OpenOffice szlak trafił - pazerne łapska każdego mogą zdenerwować.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            5 linia, 1 słowo: Wzeszłym. Powinno być "W zeszłym".
            • avatar
             Ajschylos
             0
             Ehh Wojny patentowej ciąg dalszy .... tylko że dla klientów to nic dobrego nie wróży niezależnie jakiego systemu używają czy andka czy symbiana czy softu apple .
             • avatar
              krzywyzielarz
              0
              java 6 vs 7. Oracle poprawił wydajność w jave 7.
              http://geeknizer.com/java-7-whats-new-performance-benchmark-1-5-1-6-1-7/
              • avatar
               michael85
               0
               Pierwszą fatalną informacją było wykupienie Sun'a przez Oracle. Teraz mamy kolejną. Amerykańskie prawo patentowe jest chore i blokuje w wielu przypadkach rozwój. Sędzia jakoś nie wziął pod uwagę że Google zastosowało ww rozwiązania jeszcze za czasów "niepodległości" Sun'a. Niezawisłość i uczciwość systemu "sprawiedliwości" jest iluzoryczna.
               • avatar
                klosz007
                0
                Wszyscy wiedzą, że Java i prawa do niej to jedna z głównych technologii i łakomych kąsków dla których Oracle kupił Sun'a. Sun miał świetne produkty ale nie umiał ich sprzedawać i dlatego de facto upadł.
                Oracle za to produkty ma takie sobie za to drogo je sprzedawać i uzależniać od siebie umie jak mało kto no i mamy widoczne efekty.
                • avatar
                 DANDUS
                 0
                 Swoją drogą...zaskakujące, że google nie przewidziało takiego ruchu ze strony konkurencji. Sam używam Androida i szkoda by było go stracić. Oracle kupiło udziały Sun'a, przejęło patenty i w sumie mają prawo do takich roszczeń. Ale firmę to kiedyś zgubi, bo ktoś kto szabelką wojuje (...).

                 Zacznijmy od tego, że na całym świecie jest tysiące podobnych firm, które korzystało z UDOSTĘPNIANYCH bez Sun rozwiązań Javy, a jakoś hieny tylko do Google wystartowały.

                 Polityka Oracle jest co najmniej wkurzająca nawet ze strony samego użytkownika Androida (chociaż w 2.3.4 nic już nie brakuje oprócz TV :P).

                 Osobiście liczę na to (i nie jestem tu fanboyem Google, czy Androida), że jakoś się odgryzą, w końcu google też może poszperać w patentach, ale to też kosztuje...
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Ugoda zawrą i koncowy użytkownik nic nie poczuje