Systemy operacyjne

Systemy operacyjne na komputery - rynek w ciągu ostatnich dwóch lat

przeczytasz w 2 min.

NetMarketShare co miesiąc publikuje statystyki użytkowników systemów dla komputerów. Zobaczmy jak zmieniały się od sierpnia 2012 roku.

Systemy operacyjne logo

Skończył się lipiec, pierwszy miesiąc drugiej połowy 2014 roku, pora zatem na kolejne podsumowanie udziału systemów operacyjnych na rynku. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że liderem nadal jest platforma Windows z ponad 91% udziałami, jednak wart podkreślenia jest fakt, że ostatnie kilka miesięcy to uspokojenie nastrojów przesiadkowych wśród użytkowników Windows.

Łączna liczba użytkowników Windows XP i Windows 7 po znaczącym spadku, od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnym poziomie, podobnie jak łączna liczba użytkowników Windows 8 i 8.1. Do tego należy dodać jeszcze statystykę dla Windows Vista, która na poniższym zestawieniu znalazła się wśród innych systemów. Notuje powolny (prawie liniowy) spadek udziałów z około 6% dwa lata temu do około 3% obecnie. Jej użytkownicy zapewne przesiadają się na jeden z systemów - Windows 7 lub Windows 8.

Systemy operacyjne udziały sierpień 2012 - lipiec 2014

Choć pokazane przez nas wykresy, wygenerowane na podstawie danych NetMarketShare, nie wskazują na jaki system następuje przesiadka i z jakiego systemu, to możemy pokusić się o pewne wnioski.

Tabela udział systemów 2014

Ci którzy używają Windows 8 prawdopodobnie nadal używają tej platformy, albo migrowali do Windows 8.1. Stąd też usilne próby wykazania przez niektóre osoby, że procentowe udziały Windows 8 spadają, bazują na błędnym założeniu, że nikt nie aktualizuje systemu do Windows 8.1. Jednak nie ma też wzrostu w tej gałęzi Windows. A trzeba pamiętać, że najnowsza platforma Windows, w pełnej wersji, trafia nie tylko na pecety czy laptopy, ale również na tablety i to różnych producentów. Microsoft ostatnio zdecydował o rozszerzeniu oficjalnej dostępności najnowszych tabletów Surface Pro 3 o nowe kraje - łącznie 28 państw (w tym wiele europejskich) - ale nadal nie ma wśród nich Polski i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się pojawi na liście.

Systemy operacyjne udziały - platformy łącznie

Użytkownicy Windows XP, którzy kilkanaście miesięcy temu masowo migrowali do Windows 8, między innymi z racji zakupu nowego sprzętu, teraz przesiadają się raczej na platformę Windows 7. Czy czekają na Windows 9 gdyż nie widzą w gałęzi Windows 8 nadziei na platformę, która spełni ich wymagania? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć samodzielnie

A co z innymi systemami operacyjnymi. W raportach nadal pojawia się Windows 98 lecz z udziałami na poziomie 0,01%. Z kolei Linux nadal utrzymuje podobne udziały. Dokładnie rok temu nastąpił niewielki skok popularności tej platformy z około 1,2% (takie udziały utrzymywały się od sierpnia 2012 do lipca 2013) do około 1,6%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udziały Linuxa oscylowały wokół tej wartości, zmieniając się od 1,48% do 1,74%. A systemy Mac OS X, w różnych wersjach mogą pochwalić się udziałami około 7-7,5%. W ostatnich dwóch miesiącach te udziały spadły do około 6,5%, ale za wcześnie by wyciągać z tego jakiekolwiek wnioski. Dla zwiększenia czytelności pokazaliśmy jedynie górną część wykresu z łącznymi udziałami Windows, Linuksa i Mac OS X. Inne platformy stanowią w sumie mniej niż 0,01%.

Systemy operacyjne udziały - wszystkie platformy łącznie

Na koniec proponujemy wam sondę, w której możecie pochwalić się swoimi wyborami systemowymi w ciągu ostatnich dwóch lat. Postaraliśmy się by lista odpowiedzi była wyczerpująca, choć niewątpliwie nacisk położony został na przesiadki wśród użytkowników Windows.

Źródło: NetMarketShare

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kropeczka
  11
  Używam nadal WinXP na jednym dysku, ze względu na starocie które są warte zachowania, a pod nowymi okienkami nie działają, lub działają źle.

  Używam Win7

  I od 2 lat na 3 dysku linux...

  Następny system ? Na 90% jakiś linux, micromiękkiemu za 8.1, czy 9 podziękuję.

  System operacyjny co rok ??? passs, nie stać mnie i nie mam takiej potrzeby
  • avatar
   neXt___
   8
   Wydanie W8 było tylko krokiem po to, aby ludzie wykupili wszystkie możliwe kopie Windowsa 7.
   • avatar
    Atak-Snajpera
    6
    A benchmark nie może ujawnić swoich logów i pokazać jaki OS jest najbardziej popularny wśród benchmarkowców ? ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Niektórzy kupili 8, zaktualizowali do 8.1 i zmienili na 7 xD
     • avatar
      mikovitz
      1
      Kupiłem do Win8 Pro w dniu premiery za 120zł, czyli za cenę jednej gry, obecnie zaktualizowany do 8.1, w połączeniu z telefonem z WP8 stanowi doskonałe narzędzie zarówno do pracy jak i zabawy. Nie mam zainstalowanych żadnych dodatków w stylu menu start, bo ich nie potrzebuję, a sam system nawet na mniej wydajnych komputerach chodzi lepiej niż 13-letni już XP.
      • avatar
       Hakuren
       1
       Od kiedy przesiadłem się na X58 i7 trzeba było porzucić archaiczne XP (mimo, że nadal dobre) na rzecz W7. Wielu rzeczy nie lubię, ale coż. Nie widzę żądnego sensu w kupowaniu systemu co rok. Ja swój BOX 7 Pro kupiłem w Anglii za ~700 PLN z wysyłką kiedy u nas ten sam box kosztował 1200+ PLN. Brawo dla dystrybutorów. To klient decyduje jaką werjsę chce i nie da się oszukiwać, że ENG jest 2x droższe niż PL.Tylko kretyn w to uwierzy.

       Może zainwestuję w W9 jeśli będzie warto, podkreślam MOŻE i JEŚLI.
       • avatar
        loctor
        -1
        W W8 masz opcje odświeżania, resetowania i naprawy, tylko jeszcze trzeba umieć się tym posługiwać - więc to ty mi (i innym tutaj) kitu nie wciskaj. Każdy system można zamulić czy uszkodzić i to nie w miesiąc a w kilka godzin szczególnie jeśli dorwie się do niego Kowalski z dziećmi i setką wiroli z internetu Rzecz w tym że W7 zaczyna mulić po kilku miesiącach sam z siebie, od instalacji z biegiem czasu robi się coraz bardziej ociężały( i to nawet bez udziału Kowalskiego z inwentarzem) i nic na to nie poradzisz, żadne czyszczenie plików, sterów, rejestru nie pomaga albo pomaga na chwilę. Co jakiś czas reinstalka to mus jeśli ma to jakoś działać. Z W8 nic takiego się nie dzieje a miałem/mam W7/8/8.1 od premiery z czego za darmo (jak nieudolnie sugerujesz) tylko 8.1 tak jak wszyscy. I to są fakty panie serwisant. W sumie ciężko wymagać znajomości systemu od serwisanta który na wejście dla pustego hejtu go skreśla - tylko co to za serwisant.
        • avatar
         mpsk2
         -4
         Gdy poszedłem na studia na Informatykę wymusili na mnie przesiadkę na Linuxa, tak więc zmieniłem Vistę na 7 + Ubuntu i nie żałuję. Nie mam zamiaru przesiadać się na 8, a jeżeli 9 też tak chętnie będzie mnie zapraszać do sklepu to i tego systemu nie zakupię.
         • avatar
          Adixxx
          -17
          Jestem profesjonalistą i dałem sobie spokój z Windows na dobre. Przesiadłem się na Maca Pro i totalnie nie żałuję swojej decyzji. OSX jest znacznie bardziej przyjazny użytkownikowi i bardziej responsywny. Do komputera podchodzę z uśmiechem na twarzy bo wiem, że mnie nie zawiedzie.
          • avatar
           Wiskas
           0
           Ja mam triple boota....Windoaws 8.1-MountainLion-Mavericks....pod względem gier Windows jest nie do zastąpienia i nie mam większych zastrzeżeń do systemu od MS. OSX dla osób pracujących (prosta rozrywka w godzinach pracy "gry" dla relaxu) sprawdza się bardzo dobrze.... Jego płynność działania powala...Winda oczywiście potrafi wszystko to samo i nawet więcej... Ale niestety w dalszym ciągu jest to prostu "brzydkie kaczątko" niech nikt mu nie mówi że win8 ma jakieś walory estetyczne... Windows wygrywa w tym starciu moich potrzeb ale niech wezmą przykład od osx i zrobią coś miłego dla oka.....
           • avatar
            Wiskas
            0
            Oczywiście sprzęt to żaden Macbook pro...w życiu by tyle kasy nie dał... Klasyczny Hamac