Nauka

Technologiczni giganci dla dobra planety

przeczytasz w 1 min.

Gates, Zuckerberg, Bezos i Branson - to tylko kilka nazwisk. Osobistości branży łączą siły, aby uchronić Ziemię przed globalnym kataklizmem.

Energy Innovation

Największe osobistości branży technologicznej łączą siły, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym i pomagać w ratowaniu naszej planety. Pomysłodawcą inicjatywy The Breakthrough Energy Coalition jest sam Bill Gates. Wśród wspierających projekt znalazło się natomiast kilku kolejnych liderów, między innymi Mark Zuckerberg z Facebooka i Internet.org, Jeff Bezos z Amazonu i Blue Origin, Jack Ma z grupy Alibaba oraz Richard Branson z grupy Virgin.

Celem The Breakthrough Energy Coalition jest rozwijanie nowych ekologicznych technologii, które będą mogły zwiększyć globalną wydajność energetyczną i nie przyczynią się do globalnego ocieplenia. – „Musimy prowadzić badania, ale konieczne jest też powiązanie to z ludźmi, którzy są skłonni do finansowania projektów o dużym stopniu ryzyka – potrzebujemy przedsiębiorstw energetycznych, gotowych na przełom” – powiedział Bill Gates.

Pomysłodawca przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że doprowadzenie do sukcesu „Koalicji” nie będzie łatwe – zielona energia nie jest najpopularniejszym celem inwestycji w Dolinie Krzemowej. I właśnie dlatego – aby móc pozyskać partnerów – osoby stojące za inicjatywą chcą zaprojektować całkowicie innowacyjne technologie, dzięki którym zielona energia po prostu zacznie się opłacać. 

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska Polska znajduje się na 4. miejscu (za Niemcami, Włochami i Francją) pod względem największego zanieczyszczenia pyłami PM2 i na 7. miejscu (za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Hiszpanią, Holandia i Belgią) pod względem zagrożenia związanego z przedwczesnymi zgonami spowodowanymi zanieczyszczeniem powietrza dwutlenkiem azotu.

Raport ten – jak i wiele publikacji ekologicznych – podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza ma bardzo zły wpływ na zdrowie ludzi, ale też na cały ekosystem naszej planety. Inicjatywy, takie jak The Breakthrough Energy Coalition mogłyby więc pomóc. Pytanie brzmi czy ten cały szum medialny ma sens, czy jest to może przesada? Dajcie znać co o tym sądzicie.

Źródło: Engadget, EEA – „Air quality in Europe - 2015 report”

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Author
  5
  Nie ma żadnych zmian klimatycznych poza te naturalne. Nie dajcie się oszukiwać i okradać.

  CO2 który emituje człowiek jest mniejszy niż ten który emitują żywe zwierzęta czy sam ocean tak bo ocean może pochłaniać CO2 i go emitować to taki duży akumulator.

  Wahania CO2 istnieją ale NIE SĄ POWODEM zmian temperatury czy klimatu bo te wahania CO2 "idą" za temperaturą i to setki lat czyli najpierw podnosi się temperatura a dopiero POTEM podnosi się poziom CO2 a nie na odwrót jak sugerują ci co handlują powietrzem.

  Ta cała ochrona środowiska ma na celu sprywatyzowanie zasobów powietrza i słodkiej wody na tej planecie już teraz mamy patologie handlowania urojonymi przydziałami tak zwanej emisji. Zauważcie, że bogate i silne państwa olewają zupełnie te ograniczenia.

  Nie dajcie robić z siebie niewolników bo za 50 lat będziecie kupować powietrze atmosferyczne na wiadra lub kilogramy i będziecie musieli mieć pozwolenie na własne życie.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Hahaha żyd zuckerberg działa dla dobra swojego portfela a nie planety
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    zrobiliby wreszcie coś z oprogramowaniem, bo w wielu przypadkach kompletnie niepotrzebnie obciąża CPU, czyli przez to żre prąd. kiedyś z powodu dobrego oprogramowania, komputery bez problemu wyrabiały. teraz znacznie większa moc jest w smartfonach z niskiej półki, i .... jest to za słabe bo oprogramowanie żre.

    druga kwestia to czas życia urządzeń. brak aktualizacji znacznie ten czas skraca i generuje odpady, pomimo że urządzenie fizycznie jest w 100% sprawne. zawodzi wyłącznie nieaktualne oprogramowanie, bo .... producent je porzucił.

    czekam na dzień kiedy producent nowym sprzętem sprawi bym chciał to kupić, a nie tak jak teraz że jestem zmuszony kupić abym miał w miarę aktualny system. tutaj niech się wstydzi google ze swoim androidem, i samsung który ma lwią część rynku androida.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tak na prawdę to planecie nic nie grozi....
     Nwm jak wy ale ja sądzę, że planeta to żywa istota i jeśli wyczuje zagrożenie ze strony ludzi to po prostu się ich pozbędzie :) A mogła by to zrobić w bardzo prosty i szybki sposób. Więc jeśli ludzie mogą komuś zaszkodzić to tylko sobie i warunkom w jakich przyjdzie im żyć.