Technologie i Firma

Thunderbird żyje i w 2019 roku otrzymamy na to dowody

przeczytasz w 1 min.

Jeden z najpopularniejszych klientów pocztowych będzie w najbliższym czasie intensywnie rozwijany. W 2019 roku doczekamy się nowego, lepszego programu Thunderbird.

Thunderbird to świetny klient pocztowy, który sprawdza się w zastosowaniach domowych, ale też jako oprogramowanie do firmy. Przez kilka ostatnich lat niestety nie był on rozwijany, co zmieniło się właściwie dopiero w ubiegłym roku, czego owocem było stabilne wydanie z numerem 60. Teraz prace nad programem mają być jeszcze bardziej intensywne.

(Niezależny od Mozilli) zespół rozwijający Thunderbirda rozrósł się do ośmiu pełnoetatowych członków, a już wkrótce ma ich być czternastu. Taka ekipa ma sprawić, że program pocztowy zyska w takich sektorach jak stabilność, szybkość czy prostota użytkowania. Przygotowany został również plan działania, który zakłada, że w 2019 roku między innymi:

 • zostanie poprawiony system filtrów, 
 • zostanie poprawiona obsługa dodatków, 
 • zostanie poprawiona obsługa .ics, 
 • zostanie poprawiona obsługa CardDAV, WebDAV i vCard, 
 • część protokołów zostanie przepisana w JavaScript, 
 • wprowadzone zostaną funkcje nawiązujące do lub dotyczące Gmaila, 
 • wykorzystana zostanie wielowątkowość, 
 • ulepszone zostanie działanie kalendarza, 
 • ulepszony zostanie panel konfiguracyjny, 
 • a interfejs zostanie gruntownie zmodernizowany, by lepiej wyglądać i zapewniać bardziej intuicyjną obsługę.

Nowy, większy zespół ma szybciej wprowadzać udoskonalenia i opracowywać kolejne funkcje. W efekcie Thunderbird ma zostać obdarzony miłością, na jaką zasługuje, na czym to z kolei zyskać mają użytkownicy tego programu. Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na owoce tej pracy.

Źródło: Mozilla Blog, ghacks

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  Tylko niech przypadkiem nie wyleją dodatków XUL z kąpielą, tak jak to uczynili z Firefoksem, bo Tb bez dodatków jest gorszy nawet od Outlooka Express (i późniejszych mutacji typu Live Mail).
  • avatar
   mleczan
   0
   Świetna wiadomość, bo Thunderbird jest bardzo wygodnym klientem pocztowym.
   Fajnie by było gdyby wprowadzili pełną obsługę protokołu Outlook, np teraz nie wyświetla folderów widocznych w outlooku a byłaby to idealna alternatywa na Linuxa.
   Martwi mnie tylko modernizacja interfejsu z dwóch powodów:
   1) Uważam obecny za wygodny i jak by nie patrzyć człowiek się już do niego przyzwyczaił przez lata, więc każda zmiana będzie w pewnym stopniu uciążliwa.
   2) Z jakiegoś dziwnego powodu panuje moda na "modern design" który niestety w większości aplikacji uważam za paskudny, przez co używam wielu aplikacji przed upgradem byle tylko nie musieć oglądać tego "pięknego interfejsu".
   • avatar
    jeomax.co.uk
    0
    Lubilem TB, jak i Firefoksa za mozliwosci zmiany wygladu, co sie skomplikowalo wraz z wydaniem kolejnych rewizji programow. Teraz dalem sobie spokoj i jade na "golych" programach, przez co traca one wiele na uroku. Ot, zwykle, grzybowe programy ;-)
    Thunderbirdowi przydalaby sie natomiast poprawka, albo nawet reorganizacja kodu w dziedzinie zarzadzania filtrami, bo sie zwyczajnie program wiesza w wielu przypadkach, a autorzy nie reaguja na raporty. No i to okropne pobieranie poczt z wielu kont, gdzie czestokroc info na dolnym pasku statusowym znika podczas wykonywania operacji. Nie-do-ro-ba.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mogli by do listy zadań głównych dorzucić "natywne wsparcie dla ms exchange", co jest ważne zwłaszcza w firmach. tak wiem, są do tego dodatki, ale odpłatne.