Komputery

Ranking superkomputerów na świecie - Prometheus z AGH na 49. miejscu

przeczytasz w 3 min.

W sieci pojawił się nowy ranking TOP500, a więc najwydajniejszych superkomputerów na świecie - siedem z nich znajduje się w Polsce.

Tianhe-2 - najwydajniejsyz superkomputer TOP500
Chiński superkomputer Tianhe-2 - lider najnowszego zestawienia TOP500 (i przy okazji czterech poprzednich)

Niedawno zostało opublikowane nowe zestawienie TOP500, a więc ranking 500 najwydajniejszych superkomputerów na świecie. Jako Polacy mamy czym się chwalić, bo do rankingu zakwalifikowało się aż siedem naszych konstrukcji, z czego jedna znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce.

Wydajność superkomputerów mierzona jest w FLOPS-ach (ang. FLoating Point Operations Per Second), a więc liczbie operacji zmiennoprzecinkowych wykonywanych w czasie jednej sekundy. Topowe konstrukcje mają moc obliczeniową rzędu kilkudziesięciu petaflopsów, co oznacza, że są w stanie przeprowadzić kilkadziesiąt biliardów operacji w czasie jednej sekundy. Warto również zwrócić uwagę na klasyfikację superkomputerów, bo ranking TOP500 dostarcza nam informacji zarówno o wydajności maksymalnej (Rmax) i chwilowej (Rpeak) – media zwykle chwalą się tą drugą wartością, lecz bardziej wiarygodnym wskaźnikiem jest właśnie ten pierwszy.

Lider rankingu nie zmienił się od dwóch lat i nadal jest nim chiński Tianhe-2, który znajduje się w Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych w Guangzhou. Konstrukcja została opracowana przez uniwersytet we współpracy z firmą IT Inspor i składa się z 16 000 węzłów komputerowych, z których każdy z nich ma do dyspozycji dwa procesory Intel Xeon bazujące na mikroarchitekturze Ivy Bridge i trzy procesory obliczeniowe Intel Xeon Phi – łącznie dają one ponad 3 miliony rdzeni obliczeniowych i 1375 TB pamięci operacyjnej. Moc obliczeniowa superkomputera Tianhe-2 to 33,86 PFLOPS-ów (szczytowo dochodzi ona do 54,90 PFLOPS-ów).

Cray Titan superkomputer zdjęcie budowa nvidia tesla K20
Superkomputer Titan jest częścią laboratoriów naukowych Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych

Na drugim miejscu również bez zmian, bo uplasował się na nim Titan, a więc konstrukcja Cray XK7 – została ona zainstalowana w Departamencie Energii w Oak Ridge National Laboratory (USA). Superkomputer składa się z ponad 18 tysięcy akceleratorów graficznych Nvidia Tesla K20x, wspomaganych przez 16-rdzeniowe procesory AMD Opteron. Maksymalna moc obliczeniowa wynosi 17,59 PFLOPS-ów, a szczytowa dochodzi do 27,11 PFLOPS-ów.

Sequoia - superkomputer
Dopiero na trzecim miejscu znalazł się superkomputer Sequoia wykorzystujący architekturę IBM BlueGene/Q

Zgadza się, na trzecim miejscu mamy superkomputer Sequoia, który znajduje się w Lawrence Livermore National Laboratory w Stanach Zjednoczonych i został zaprojektowany przez IBM na zlecenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA). Superkomputer wykorzystuje 98 304 16-rdzeniowych procesorów IBM Power BQC, a jego moc obliczeniowa to 17,17 PFLOPS-ów (20,13 PFLOPS-ów szczytowo).

Prometheus - superkomputer
Prometheus - najwydajniejszy superkomputer w Polsce

Najwydajniejszy polski superkomputer to Prometheus z krakowskiej AGH – oferuje moc obliczeniową na poziomie 1,26 PFLOPS-a (szczytowo 1,65 PFLOPS-a), co przekłada się na 49. pozycję w najnowszym rankingu TOP500.

W Polsce mamy jeszcze sześć innych superkomputerów klasy światowej:

 • 128. Tryton z Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej – moc obliczeniowa 530,5 TFLOPS-ów
 • 137. BEM z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego – moc obliczeniowa 480,1 TFLOPS-ów
 • 157. Centrum Obliczeniowe Świerk w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku – moc obliczeniowa 423,2 TFLOPS-ów
 • 270. Zeus z ACK Cyfronet AGH – moc obliczeniowa 266,9 TFLOPS-ów
 • 380. ORION z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego – moc obliczeniowa 198,8 TFLOPS-ów
 • 418. Superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawszkiego – moc obliczeniowa 189 TFLOPS-ów

Wszystkie superkomputery z rankingu oferują łączną moc obliczeniową na poziomie 363 PFLOPS-ów, z czego 68 konstrukcji oferuje moc obliczeniową przekraczającą 1 PFLOPS (w listopadzie ubiegłego roku było ich 50). Co ciekawe, zaledwie 89 maszyn bazuje na konstrukcji procesor/koprocesor, a największą popularnością cieszą tutaj akceleratory Nvidii (53) i Intela (33), natomiast rozwiązania AMD znalazły się tylko w czterech superkomputerach (jest to m.in. właśnie polski ORION). Producenci za to chętnie stawiają na procesory wielordzeniowe, bo aż 98% z nich bazuje na układach dysponujących co najmniej 6 rdzeniami, a 88,2% dysponujących 8 lub większą liczbą rdzeni.

TOP500 - wydajność superkomputerów  TOP500 - prognozowana wydajność superkomputerów
Wydajność superkomputerów w skali logarytmicznej - sumaryczna (na niebiesko), najwydajniejszego (na czerwono) i najsłabszego z rankingu (na pomarańczowo). Według prognoz w 2020 roku doczekamy się konstrukcji o mocy obliczeniowej 1 eksaflopa.

Najwięcej superkomputerów z rankingu znajduje się w USA (233 - 46,6%), na drugim miejscu uplasowała się Japonia z 39 maszynami (7,8%), a zaraz za nią Chiny i Niemcy (po 37 maszyn – 7,4%). Polska uplasowała się na dziesiątej pozycji. Jeżeli chodzi o producentów, najwięcej konstrukcji opracowały firmy HP (178 – 35,6%), Cray (91 – 18,2%) i IBM (71 – 14,2%).

Źródło: TOP500, LLNL, Cyfronet, Wikipedia

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Detrioux
  20
  Czekam na komentarz czy Crysis na tym pójdzie. :) Fajnie się czytało.
  • avatar
   Konto usunięte
   15
   Prometheus kosztował około 40-50 milionów zł mniej więcej tyle, co otwieranie bramek na autostradach. W Polsce posłowie marnują ogromne pieniądze, ale jak na naukę to skąpią. Dziś superkomputery przyspieszają rozwój i odkrycia. Ale na to nie ma kasy, bo i poco jeszcze Polska wyszłaby na prostą i coby to dopiero było. Kiedyś jak żył Lepper to mówił coś o tym że PO zgubiło 7 miliardów zł i nie pamiętam czy się znalazły, czy nie, ale za tę kasę mielibyśmy superkomputer o mocy obliczeniowej około 176,4 PFLOPS-a.
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Fajnie, że coś napisaliście, ale przydała by się ANALIZA trendów.
    Wprawdzie daliście wykresy ze strony top500, ale mały komentarz o tym, że od kilku lat statystycznie na świecie pada instalacja superkomputerów, szczególnie tych topowych.

    O tym, że z dominanta, intel przeradza się w superkomputerach w superdominanta. Czyli mocny spadek liczby superkomputerów z CPU IBM Power.

    O tym, że USA zablokowały sprzedaż technologii i Intel nie mógł sprzedać Chińczykom kolejnych CPU i kooprocesorów, do ich najmocniejszego superkomputera.

    O tym, że Chińczycy nauczyli się budować całą infrastrukturę dla superkomputerów, brak im tylko (a może aż) mikroporocesorów i akceleratorów (wydajnych, bo swoje mniej niewydajne już mają nawet na top500).

    Generalnie fajnie, że jest artykuł i są dane. Ale przydała by się jeszcze wnikliwa ich analiza i nakreślenie najbliższej przyszłości.
    • avatar
     4
     I żadnego Apple'a ?!
     • avatar
      ICE1979
      2
      barwniak wspomnial o superkomputerach i juz benchmark sobie przypomnial ze mozna jakis artykol z okazji wspomnienia barwniaka napisac. Powinniscie cos chlopakowi odpalic za to :P

      A tak na marginesie to wydaje mi sie ze to zdanie nie powinno tak brzmiec: "Niedawno zostało opublikowano"
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Aha no i jeszcze błędna analiza wykresu.
       " Według prognoz w 2020 roku doczekamy się konstrukcji o mocy obliczeniowej 1 eksaflopa."

       Ta przerywana linia (o mniejszym przyroście) pokazuje nowy trend w rozwoju. Czyli w 2020 roku nie będzie EFlop tylko 100Tflop superkomputer, nawet już wiadomo jakie :)
       Departamencie Energii w Oak Ridge National Laboratory i Lawrence Livermore National Laboratory każdy po 100Pflop.
       Chyba, że Chiń
       • avatar
        jarekzon
        2
        Są na windowsach ? :))) dobra to był głupi żart.
        • avatar
         Konto usunięte
         -4
         Ciekawe jak na tych komputerach chodziłby crysis.
         • avatar
          Konto usunięte
          -13
          muj komputer jest the best
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Mnie ciekawi ile FLOP-ów ma komputer domowy... Tak dla porównania. Jest ktoś w stanie mi to powiedzieć?
           • avatar
            Kynareth
            0
            Chyba w aktualnym zestawieniu Polska ma najwięcej komputerów w TOP500 w historii.
            • avatar
             Kryspix
             0
             "superkomputer Sequoia rzykorzystujący architekturę IBM BlueGene/Q"
             Literówka pod obrazkiem ;)
             • avatar
              shoken
              0
              Chyba tworza wlasne NSA bo jakos trudno uwierzyc zeby na tych superkomputerach cos konkretnego robili.Jakie oni tak zaawansowane projekty moga tworzyc zeby az takiej mocy wymagalo.Komputer ktory obslugiwal promy kosmiczne mial zaledwie kilkasek kb pamieci.No i po co im te komputery moze do przechwytywania i archiwizowania calego ruchu w internecie w ramach danych lacz.Bo przeciez raczej nie do zadnych eksperymentow naukowych.
              • avatar
               shoken
               0
               Chyba raczej przechwytywanie danych i ich rozszyfrowywanie.Np. jak jest jakis pakiet zaszyfrowany w AES 128 bit to zaden komputer tego nie rozszyfruje w zadanym normalnym czasie.A taki super komputer rozwala to z lagiem 1 sekundy.I raczej do tego te komputery sa uzywane a nie jakies bajeczki o zaawansowanych programach naukowych.