Telewizory

Toshiba i jej telewizory na 2014 rok - podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

W bieżącym roku Toshiba stawia na jakość obrazu i SmartTV. Wzornictwo wszystkich tegorocznych modeli zdominowane jest przez klasyczne linie.

O nowościach telewizyjnych jakie Toshiba planuje na ten rok pisaliśmy już kilka razy, między innymi przy okazji linii L54 (średnia półka Full HD) oraz L74 (wyższa półka Full HD). Teraz mieliśmy okazję przyjrzeć się tym telewizorom z bliska i zaczerpnąć kilka informacji na temat planów firmy na przyszłość.

Toshiba produkuje większość telewizorów w fabryce pod Wrocławiem, która, choć została przejęta przez koncern Compal (znany użytkownikom laptopów), to nadal wykorzystuje wiedzę i doświadczenie Japończyków. Wszystkie nowe tegoroczne produkty to urządzenia o klasycznych kształtach. Nie znajdziemy tutaj supercienkich ramek i płaskich tylnych ścianek, nawet w przypadku produktów z wyższej półki z panelami Ultra HD. Zdaniem Toshiby liczy się nie to co widać od tyłu, a to co zobaczymy z przodu. Dlatego, jak usłyszeliśmy, nie będzie awangardy we wzornictwie, za to mamy przygotować się na dobre telewizory.

Oferta Toshiba 2014

Telewizory Toshiba dostępne są w kilku seriach. Najtańsze 32-calowe modele z serii W24 z panelami HD nie mają nawet wbudowanej usługi SmartTV, ale, jak się dowiedzieliśmy, i tak cieszą się dużą popularnością. W końcu do wymiany w polskich domach pozostał jeszcze niejeden telewizor, a cena około 1000 złotych jest do zaakceptowania. Często kupowane są modele 32 i 40 cali, ale nie tylko na nich kończy się oferta Toshiby. A raczej dopiero zaczyna.

Produkty Toshiba reprezentują 9 linii, które różnią się zaawansowaniem, parametrami i zastosowanymi technologiami. Nie tylko przekątną. Mniejsze z telewizorów mają podświetlenie typu Direct LED, które składa się z kilkunastu niezależnie podświetlanych stref. Większe modele z tańszych serii, jak np. 48L54 dysponują podświetleniem krawędziowym. W najwyższej serii Full HD oznaczonej symbolami L74 ponownie zagościło podświetlenie Direct LED, ale tym razem w wersji Slim. Zauważymy to przyglądając się telewizorom z boku. Grubość modeli L74 nie jest dużo większa niż w przypadku dużych paneli serii L54.  


Toshiba 48" L74


Panel ze złączami

W najwyższych modelach L84 i L94, z panelami Ultra HD, które pojawią się dopiero jesienią, zastępując dotychczasowe L83 i L93 z podświetleniem krawędziowym, producent zadbał o jak największą liczbę stref. W serii L84 jest to 48 niezależnie podświetlanych obszarów, podczas gdy w topowych modelach Full HD L74 tylko 16.  

Coć 2014 to rok, w którym 4K odegra dużą rolę, to modele Full HD nadal będą obiektem zainteresowania większości klientów. Toshiba w topowej serii L74 zastosowała technologie CEVO Picture i CEVO Audio. Ta pierwsza to zastosowanie nowych algorytmów przetwarzania obrazu, które pozwolą uzyskać nie tylko wyraźniejszy, ale o 75% jaśniejszy obraz niż w modelach z ubiegłego roku (zwiększono zakres wyświetlanego gamutu barw o 14%).


Toshiba L93, dostępny już w sklepach telewizor Ultra HD z linii produktowej na rok 2013

Dźwięk, a zwłaszcza niskie tony, jest niejednokrotnie piętą achillesową płaskich paneli LCD. Jak z tym problemem radzi sobie Toshiba? System audio, którego elementem są tunelowe głośniki, ma pomóc wydobyć więcej basu w zakresie częstotliwości 100-150 Hz. Toshiba zwraca także uwagę na funkcję separacji dialogów od tła dźwiękowego.

Dobry telewizor to także telewizor Smart. Porównując modele sprzed kilku lat, niezależnie od marki zauważymy ogromny postęp w płynności pracy interfejsu Smart TV. To co oferuje Toshiba w najnowszej linii produktów przypomina Smart TV z telewizorów Samsunga. Interfejs nie będzie jednak taki sam w każdym modelu.


Smart TV w modelu L74


Takie piloty otrzymamy z telewizorami Toshiba

W telewizorach z serii W, a także L14 i L24 nie mamy Smart TV, nawet gdy są to modele z 48-calowym ekranem. Z kolei serie L34 i L54 mogą pochwalić się mniej zaawansowanym Smart TV niż L64 i wyższe. W tych ostatnich Toshiba nie tylko zmieniła wygląd interfejsu, ale skupiła się na poprawie płynności pracy. Sprawdziliśmy jak działa Smart TV w 48-calowym telewizorze z serii L74 i nie mieliśmy większych zastrzeżeń.

Lista aplikacji dla Smart TV Toshiba liczy 140 aplikacji, w tym 15 polskojęzycznych.  Toshiba rozwija swój system Smart TV Cloud TV, który wykorzystuje system rekomendacji i rozpoznawania naszych przyzwyczajeń dla optymalnego doboru proponowanych aplikacji. W systemie Cloud TV w tym roku pojawi się 9 nowych aplikacji, 3 sportowe w czerwcu oraz po dwie aplikacje VOD, Audio i LifeStyle kolejno w sierpniu, wrześniu i październiku.

Korzystając z telewizorów Toshiba L54 i wyższych modeli mamy także dostęp do funkcji PVR, czyli nagrywania na nośnikach USB. Można stosować zarówno 2,5 calowe dyski jak i zwykłe pendrive, nawet te tańsze.

Ceny? Największa przekątna i największa rozdzielczość to aż 50 tysięcy złotych w przypadku telewizora 84” UHD z serii na rok 2013. Być może tegoroczne modele będą tańsze. Natomiast linia L74 już jest w sklepach i kosztuje około 3000 złotych za 42-calową przekątną, 3700 złotych za 48-cali, a około 5000 złotych za 55-calowy telewizor. Produkty z linii L54 pojawią się w cenach od około 2000 złotych za 40-calowy ekran do 2800 złotych za wariant 48-calowy.

Źródło: Toshiba, Inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danio1611
  5
  Hah pilot retro :D
  • avatar
   gloryseeker
   2
   Niech sobie lepiej dadzą spokój z lcd i albo popracują dalej nad plazmą, albo wprowadzą oledy...
   • avatar
    theng
    1
    Producenci a za nimi cała prasa podkreśla jakie to płaskie i śliczne. Szkoda, że obraz do d..py - chyba, że ktoś lubi plastik fantastic.
    • avatar
     fujiyama
     1
     Poproszę 40 cali, UltraHD i HDMI 2.0 + zakrzywiony ekran.
     Mam dosyć małych monitorów.
     • avatar
      GLOBAL RASZ77
      -2
      na rynku mało jest telewizorów które maja mały pobór prądu jeden 50 lub 55cali no ale niema 3D i z Toshiby ma tylko 32 waty poboru albo Sony Bravia 42w ma. Za dużo jest tych co pobierają 72 lub więcej to papka dla bogatszych nawet te rankingi wprowadzają ludzi w błąd.pozdro nara
      • avatar
       rak474
       0
       Te piloty były już w jakiejś serii z 2013 roku. Mam identyczny.
       • avatar
        zielony888
        0
        Design, również pilota rewelacyjny. Teraz wygląd telewizora określa praktycznie tylko kształt podstawki, cała reszta u wszystkich jest taka sama. Natomiast nie sądzę by zbliżyli się jeszcze do czołówki, w szczególności Philipsa jakością obrazu. Nie wspominając, że nikt już poza nimi nie ma ambilghta
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Sam mam telewizor firmy Toshiba L7 Series i sprawdza się świetnie jeśli chodzi o sam obraz i jakość dźwięku :)