Technologie i Firma

Uber wycofuje się z Węgier (nie z własnej woli)

przeczytasz w 1 min.

Wprowadzone w czerwcu przepisy uniemożliwiają kontynuowanie prowadzenia działalności przez Uber.

Uber należy do najbardziej lubianych usług wśród użytkowników, a zarazem do najbardziej znienawidzonych przez lokalnych taksówkarzy. Dlatego też praktycznie przez każdy kraj, w którym debiutuje, przelewa się fala protestów. W Polsce UOKiK nie ma nic przeciwko działalności Ubera, a nawet ją popiera. Na Węgrzech sytuacja jest zupełnie inna.

Uber wjechał na węgierskie ulice pod koniec 2014 roku. Nie minęły zatem nawet dwa lata, a już został zmuszony do zawieszenia działalności. Dlaczego? Ponieważ po licznych protestach taksówkarzy, zarzucających usłudze oferowanie usług niezgodnych z przepisami, rząd postanowił wprowadzić nowe przepisy regulujące tę kwestię.

Chcąc – oficjalnie – chronić osoby pracujące zgodnie z prawem, węgierski parlament wprowadził przepisy umożliwiające zablokowanie usługi niespełniającej wymogów przewozów taksówkarskich na czas 12 miesięcy. Kierowcy muszą się natomiast liczyć z karą w postaci zakazu poruszania się samochodem na czas od 6 miesięcy do 3 lat oraz 9 punktów karnych (maksimum na Węgrzech).

Zamiast czekać na karę Uber postanowił wstrzymać działalność na Węgrzech twierdząc, że nowe przepisy uniemożliwiają jej kontynuowanie. Usługa miała tam 1200 kierowców i 160 000 zarejestrowanych użytkowników.

Źródło: Euronews, Business Insider, Intellinews

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  filazaf
  2
  Nie korzystam, bo nie mam takiej potrzeby.
  A tak w ogóle wystarczy do tego ubera telefon? Czy trzeba mieć smarphone?
  Czy wystarczy internet w laptopie?
  • avatar
   darioz
   -13
   BRAWO RZĄD WĘGIER!!! UBER JEST NIELEGALNĄ KONKURENCJĄ DLA TAKSÓWKARZY BO ICH KIEROWCY NIE POSIADAJĄ LICENCJI NA PRZEWÓZ OSÓB!!!
   OBY W POLSCE ZOSTAŁY WPROWADZONE PODOBNE PRZEPISY!!!
   SAMI WIDZICIE JAK CWANIACY Z UBERA UCIEKAJĄ Z KRAJU GDZIE MUSZĄ MIEĆ RÓWNE SZANSE W WALCE O KLIENTA!!!
   CHCĄ BYĆ NA POLSKIM RYNKU? PROSZĘ BARDZO! NAWET NIE MAM NIC PRZECIWKO! ALE TAK JAK POLSCY TAKSÓWKARZE NIECH ICH KIEROWCY BĘDĄ MIELI LICENCJE NA PRZEWÓZ OSÓB!!! BO TAKIE JEST PRAWO!!! I TYLE W TEMACIE!!!
   • avatar
    Hakuren
    0
    Taksówkarze nie są święci. Nie dajmy sie zwariować. Oczywiście w porównaniu do Uber-a są na nierównych pozycjach bo koszty oficjalnego "taksówkowania" są znacznie wyższe niż dla gości z łapanki wsadzonych do samochodu z GPS na komórce.

    Ale nie ma co płakać. Rynek taksówkarski był przez lata super hermetyczny z mafiozami na każdym kroku. Niech się trochę dostosują do współczesności, dobrze że ktoś wreszcie to zmieni choć Uber ma też kolosalne wpadki z atakami na pasażerów - może nie u nas, ale na świecie było tego już tysiące.

    Generalnie konkurencja jest dobra. Uzyskiwanie licencji ze znajomości miasta jest archaicznym przeżytkiem bo czasy się znacząco zmieniły. Posiadanie kasy fiskalnej - obie strony konfliktu powinny mieć ten wymóg (choć kasa fiskalna to tylko i wyłącznie mechanizm inwigilacji obywatela, zazwyczaj tego najbardziej uczciwego bo oszuści i tak wiedza jak to obejść).

    Koniec końców w zdecydowanej większości rozwiniętych gospodarek na świecie taksówkarzem można zostać każdego dnia po wypełnieniu 5 minutowego kwestionariusza. Jak zwykle u nas i nie tylko miliony regulacji bez potrzeby. Trzeba w końcu utrzymywać milion bezużytecznych darmozjadów przy KORYCIE ++. Państwo represyjne ponad wszystko! To jest slogan na ostatnie 26 lat a Ci co plują na PRL niewiedzą najczęściej nic o życiu w tamtych czasach.
    • avatar
     Himoto
     0
     Wyjaśnijcie mi jedną podstawową rzecz, Licencja na przewóz osób, ja rozumiem jakby ktoś chciał wozić 10< osób, ale taka osobówka gdzie razem z kierowcą jest 5 osób wewnątrz pojazdu to na jakiego grzyba musi mieć taki typ licencji? Co ojciec/matka która ma prawo jazdy też musi mieć specjalna licencję do przewozu swoich dzieci [osób] do szkoły bo prawo jazdy uprawnia ją tylko do wożenia własnych 4 literek? Bezmyślność większości populacji ludzkiej która sama pozwala się ubezwłasnowolniać mnie przeraża. Jak tak dalej będziemy się zwijać to dojdziemy do konieczności robienia licencji i jej co miesięcznego opłacania za możliwość patrzenia, bo przecież możesz się źle spojrzeć.
     • avatar
      mw_1975
      0
      Ciekawe, co na Uber mafia taksówkarska?
      P. S. To może opodatkują każde podwiezienie znajomego? Przecież to też przewóz osób, prawda? I to bez licencji. W ogóle, jestem za licencjami na przewóz żony oraz dzieci, a co!!! To też nielegalna konkurencja, gdyby nie Mąż i Ojciec też musiałyby jeździć taksówką albo MPK!!!