• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Unia Europejska chce zmusić producentów smartfonów do stosowania jednolitego złącza ładowania
Ciekawostki

Unia Europejska chce zmusić producentów smartfonów do stosowania jednolitego złącza ładowania

przeczytasz w 2 min.

Jednolite złącze ładowania USB-C, a poza tym zakaz dołączania ładowarek do pudełek smartfonów - o to walczy Unia Europejska przedstawiając swój najnowszy projekt. Co do skuteczności działań można mieć pewne obawy…

Brak ładowarek w zestawie i jednolite złącze USB-C we wszystkich (nie tylko) smartfonach

Według doniesień dostarczonych przez agencję prasową Reuters - Komisja Europejska wnioskuje o zmiany w dyrektywie dotyczącej urządzeń radiowych. Dotyczą one wprowadzenia jednolitego portu ładowania do różnych urządzeń elektronicznych - w tym smartfonów oraz tabletów, ale również aparatów, konsolgłośników bezprzewodowych.

Proponowany jest standard USB-C, który już teraz jest stosowany przez zdecydowaną większość producentów.

Przewód USB-CPrzewód USB-C

Wniosek UE dotyczy również dołączania ładowarek w zestawie ze smartfonem. Te mają zostać usunięte z opakowań i sprzedawane jako osobny produkt.

Obie propozycje są motywowane troską o środowisko oraz ekologię. Brak jednolitego złącza ładowania i obecność ładowarek w pudełkach zdaniem polityków skutkuje generowaniem elektrośmieci oraz dodatkowych, zbędnych kosztów.

Temat jednolitego złącza ładowania znamy już od niemal 10 lat

Pierwsze zmiany w tzw. dyrektywie radiowej dotyczące standardowych portów ładowania w smartfonach pojawiły się już w 2014 roku, a więc prawie dekadę temu. Od tego czasu jednak nie funkcjonuje jakikolwiek nakaz stosowania konkretnej technologii, natomiast ostateczna decyzja nadal należy do producenta urządzenia.

Dobrowolne rozmowy UE z producentami smartfonów i tak dały pozytywny efekt. W ciągu ostatnich 10 lat zredukowano liczbę stosowanych portów ładowania z 30 do 3 (micro USB, USB-C i Lightning).

Mimo danych, z których wynika, że działania UE w ciągu ostatniej dekady były skuteczne - nadal są one w dużej mierze efektem dobrej woli producentów urządzeń elektronicznych. Można zatem mieć wątpliwości, w jakim tempie (i czy w ogóle) ostatni projekt Komisji Europejskiej zostanie zrealizowany.

Jest jeden producent, którego zmiany dotkną najbardziej

Apple - to właśnie urządzenia tego producenta w większości nadal są wyposażone w złącza Lightning. Monopol Apple na tego rodzaju technologię to oczywiście stały zastrzyk gotówki, który może zostać ograniczony po wprowadzeniu zmian proponowanych przez Komisję Europejską.

Nie dziwi zatem reakcja giganta z Cupertino, który wypowiedział się na ten temat następująco: “Jesteśmy zaniepokojeni, że przepisy nakazujące stosowanie jednego złącza będą tłumić innowacje, co zaszkodzi klientom w Europie i na świecie”.

Jaka przyszłość czeka producentów smartfonów i innych urządzeń mobilnych? Zdaniem KE, projekt może zostać zatwierdzony w 2022 roku i od tego momentu rozpocznie się 2-letni okres przejściowy, w którym mają zostać wprowadzone zmiany w technologii producentów.

Co myślicie o nakazie stosowania standardowego złącza ładowania i zakazie sprzedaży ładowarek w zestawie ze smartfonem? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Reuters

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DeviLevi
  18
  Apple: "zostawcie moje pieniądze w spokoju"
  • avatar
   Silver
   13
   Czekamy na możliwość wymiany akumulatorów. Brak jednolitych złącz głównie tyczy się faple pozostali przerzucili się w sporej mierze na C - dla nich też oszczędność, że jeden typ kabla zamawiają.
   • avatar
    KingLee
    5
    Troska o ekologię... ale nie o portfele klientów. Żeby nie skończyło się jak z urzędniczym pomysłem i okienkami cookies.
    • avatar
     Wenezo
     2
     Nieee trzeba wynaleźć koło na nowo i zrobić usb-D okrągłe jak wtyczki kiedyś:D
     • avatar
      xxx.514
      2
      Jabble i innowacje, śmiechłem :D Szczególnie po "innowacjach" wydanych do nowego modelu względem poprzedniego
      • avatar
       nevermind
       1
       Jeden port ładowania spoko ale brak ładowarki w zestawie to już przegięcie. Zawsze korzystam z ładowarki dołączonej do telefonu i odsprzedaję ją razem z telefonem. Teraz będę musiał zamówić osobno, dodatkowo za to zapłacić, ładowarka będzie oczywiście zapakowana w nowe opakowanie, będzie musiała zostać mi dostarczona co generuje kolejne CO2 więc gdzie tu ekologia i oszczędność? Jeszcze jak by był jakiś jeden standard ładowania, a w ostatnim czasie producenci wręcz się prześcigają w temacie szybkości ładowania.
       • avatar
        traper
        1
        Apple już od jakiegoś czasu sprzedaje telefony bez ładowarek, a ładowarki Apple wyposażone są w złącze USB-C. Cały szum dotyczy wyłącznie kabelka do ładowania (z jednej strony USB C z drugiej Lightning). W praktyce jedyną zaletą portu Lightning jest większa wytrzymałość mechaniczna (gniazdo ładowania USB C dość łatwo się wyłamuje).
        • avatar
         keepercraft
         1
         Mnie zawsze to rozwalało.
         20 kabli, które robią to samo, lecz każdy ma udziwnioną wtyczkę.
         Może trochę normalności trafi do życia.
         • avatar
          bankaigoku
          0
          UE jak zwykle jest odrealniona i wszystko chce regulować. A jak już ktoś stworzy lepsze złączę, to co? Będzie zabronione w imię jednolitego standardu? Albo zanim wprowadzą w prawie poprawkę, zbiorą się i ją przegłosują, a dana technologia będzie już stara? Przecież to jest jakiś cyrk lewactwa, gdzie nawet porty urządzeń chcą już kontrolować.
          • avatar
           Mandalorian
           0
           Odkąd każdy z producentów (lub prawie każdy) ma swój własny protokół szybkiego ładowania, to jednolite gniazdo ładowania nie ma najmniejszego znaczenia bo i tak potrzebujesz osobną ładowarkę do Samsunga i do np. OnePlusa/OPPO.
           • avatar
            FoxNET
            -9
            No jak zwykle kochana UNIA !%$!... A co jak nie mam ładowarki? Bp. od poprzedniego telefonu już się zużyła, ponieważ wszystko jest postarzane przez producentów i po roku, dwóch przestaje działać. Co ewentualnie może dać opcję wyboru wersji "z: i "bez", nie widzę tego aby kupując smartfon musiałbym jeszcze szukać ładowarki...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Wczoraj ten news był na TVN24.
             Chcieć a móc to 2 różne sprawy.
             • avatar
              itekiti
              0
              I super, tak powinno być już od dawna, a nie telefon inne usb, tablet inne usb, latarka ładowana na usb też inne, aparat też inne usb i tak trzeba wozić kupę kabelków, aby przesłać dane czy naładować sprzęt.
              • avatar
               gicmo
               0
               dla dobra środowiska UE powinna zrobić to, co Chiny z krypto
               • avatar
                piomiq
                0
                > Unia Europejska chce zmusić producentów smartfonów do stosowania jednolitego złącza ładowania
                To jest raczej skierowane w Apple, które jest bardzo oporne w zmianie łączy, w szczególności rezygnacji ze swoich najwspanialszych. I oczywiście oni najgłośniej krzyczą, że to pogorszy doświadczenia użytkowników itp. marketingowe brednie.
                • avatar
                 xmexme
                 0
                 Mowa o ujednoliceniu złącz już twa od kilku lat efektów za bardzo nie widać. Zanim UE urzędnicy to przemielą przez swój niewydolny system decyzyjny zmienią się standardy USB C przejdzie do zapomnienia a EU urzędnicy będą mieli nowe złącze nowy cel..

                 Witaj!

                 Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                 Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                 Połącz konto już teraz.

                 Zaloguj przez 1Login