Technika wojskowa

Piękna akcja Ukraińskiej Marynarki Wojennej - rosyjski statek Wasilij Biech dostał z pocisku Harpoon

przeczytasz w 1 min.

Rosyjska Flota Czarnomorska z kolejnymi stratami. Ukraińskie wojska zaatakowały rosyjski holownik Wasilij Biech, który transportował zaopatrzenie na Wyspę Węży – w sieci opublikowano nagranie z przeprowadzonej akcji.

Ukraińskie wojsko pokazuje, że potrafi skutecznie atakować okręty Federacji Rosyjskiej. Jakiś czas temu pisaliśmy o zatopieniu krążowniku Moskwauszkodzeniu fregaty Admirał Makarow.

Myśleliście, że to koniec? Nic bardziej mylnego! Ostatnio Ukraińcom udało się zaatakować kolejny rosyjski statek – tym razem celem stał się holownik Wasilij Biech.

Ukraińskie wojska zaatakowały holownik Wasilij Biech

Wasilij Biech (Vasily Bekh) to holownik Floty Czarnomorskiej, który został wyposażony w system kierowanych rakiet przeciwlotniczych Tor. Według Marynarki Wojennej Ukrainy, statek przewoził zaopatrzenie na sławną Wyspę Węży – na pokładzie znajdowała się amunicja, broń oraz żołnierze Floty Czarnomorskiej.

Holownik Wasilij Biech Vasily Bekh

Ukraińskie wojska ponownie wykazały się sprytem, bo holownik został zaatakowany z dwóch stron – obronę statku odciągnął bezzałogowy dron Bayraktar TB2, a od tyłu wystrzelono dwa przeciwokrętowe pociski manewrujące (najprawdopodobniej były to pociski Harpoon dostarczone przez Danię - widać je na głównym zdjęciu). Poniżej możecie zobaczyć nagrania z drona Bayraktar TB2.

Na ten moment nie wiadomo w jakim stanie jest Wasilij Biech, ale po nagraniach, i wodocznych na nich potężnej eksplozji, z całą pewnością można mówić o poważnym uszkodzeniu maszyny (jeśli nie jej zatopieniu). Jeśli Ukraińcom udałoby się zniszczyć holownik, byłby to kolejny cios dla Federacji Rosyjskiej i pokaz nieudolności zarządzania Flotą Czarnomorską.

Źródło: OSINTtechnical, Turkish Market, Wikipedia

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  13
  Odnoszę coraz większe wrażenie, że ta nieudolność jest celowa, że dowodzący siłami nie chcą zdobyć Ukrainy, tylko czekają aż putler zejdzie ze świata, by móc się wycofać z tego chorego pomysłu i podzielić później Rosję na udzielne księstwa.
  Oczywiście kibicuję im w tej nieudolności, chociaż lepiej byłoby w ogóle nie zaczynać...
  • avatar
   piomiq
   8
   Raport Rosjan.
   "Na holowniku Wasilij Biech wybuchł przypadkowy pożar"
   :D
   • avatar
    piomiq
    3
    "rosyjski statek Wasilij Biech" "rosyjski holownik Wasilij Biech" "który został wyposażony w system kierowanych rakiet przeciwlotniczych Tor"
    Znaczy to była jakaś jednostka cywilna?
    Zdaje się, że w marynarce wojennej to mamy okręty szanowny autorzy, a patrząc ze był uzbrojony to raczej cywilny nie był. :/

    A tak poza tym, to ostatnio zagrali trochę nie fair, zresztą innej gry po nich to raczej nie można się spodziewać. W każdym razie okręty wojenne z okolic Sewastopola "schowały" się za statkami handlowymi i rozpoczęły ostrzał rakietowy terenów Ukrainy. Ewentualna odpowiedź Ukraińców wiązała by się ze z dużym prawdopodobieństwem ich rakiety trafią w statki handlowe. Także, ...... nie odpowiedzieli. Podejrzewam, że Rosjanie w podobnych okolicznościach zbyt długo by się nie wahali.
    • avatar
     owatanka
     3
     Rosja to stan umyslu :)
     • avatar
      _Ciekawski_
      1
      Za przeproszeniem, na tym filmiku g**no widać.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       no wielki spryt żeby zaatakować holownik,przecież holowniki nie są uzbrojone
       • avatar
        pawluto
        -7
        Ale propaganda...Jak za komuny...
        Nie bronie ruskich ale...no właśnie...
        Pierwszym i drugim celem ukrainy powinny być - most na krym i rurociąg po dnie bałtyku...
        Most stoi jak stał - rura przesyła gaz...Tyle z propagandy ukraińskiej - Dla mnie to oni się ośmieszają.
        Oddam im honor jak wysadzą most albo rurę...