Technika wojskowa

Piękna akcja Ukraińskiej Marynarki Wojennej - rosyjski statek Wasilij Biech dostał z pocisku Harpoon

przeczytasz w 1 min.

Rosyjska Flota Czarnomorska z kolejnymi stratami. Ukraińskie wojska zaatakowały rosyjski holownik Wasilij Biech, który transportował zaopatrzenie na Wyspę Węży – w sieci opublikowano nagranie z przeprowadzonej akcji.

Ukraińskie wojsko pokazuje, że potrafi skutecznie atakować okręty Federacji Rosyjskiej. Jakiś czas temu pisaliśmy o zatopieniu krążowniku Moskwauszkodzeniu fregaty Admirał Makarow.

Myśleliście, że to koniec? Nic bardziej mylnego! Ostatnio Ukraińcom udało się zaatakować kolejny rosyjski statek – tym razem celem stał się holownik Wasilij Biech.

Ukraińskie wojska zaatakowały holownik Wasilij Biech

Wasilij Biech (Vasily Bekh) to holownik Floty Czarnomorskiej, który został wyposażony w system kierowanych rakiet przeciwlotniczych Tor. Według Marynarki Wojennej Ukrainy, statek przewoził zaopatrzenie na sławną Wyspę Węży – na pokładzie znajdowała się amunicja, broń oraz żołnierze Floty Czarnomorskiej.

Holownik Wasilij Biech Vasily Bekh

Ukraińskie wojska ponownie wykazały się sprytem, bo holownik został zaatakowany z dwóch stron – obronę statku odciągnął bezzałogowy dron Bayraktar TB2, a od tyłu wystrzelono dwa przeciwokrętowe pociski manewrujące (najprawdopodobniej były to pociski Harpoon dostarczone przez Danię - widać je na głównym zdjęciu). Poniżej możecie zobaczyć nagrania z drona Bayraktar TB2.

Na ten moment nie wiadomo w jakim stanie jest Wasilij Biech, ale po nagraniach, i wodocznych na nich potężnej eksplozji, z całą pewnością można mówić o poważnym uszkodzeniu maszyny (jeśli nie jej zatopieniu). Jeśli Ukraińcom udałoby się zniszczyć holownik, byłby to kolejny cios dla Federacji Rosyjskiej i pokaz nieudolności zarządzania Flotą Czarnomorską.

Źródło: OSINTtechnical, Turkish Market, Wikipedia

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  13
  Odnoszę coraz większe wrażenie, że ta nieudolność jest celowa, że dowodzący siłami nie chcą zdobyć Ukrainy, tylko czekają aż putler zejdzie ze świata, by móc się wycofać z tego chorego pomysłu i podzielić później Rosję na udzielne księstwa.
  Oczywiście kibicuję im w tej nieudolności, chociaż lepiej byłoby w ogóle nie zaczynać...
  • avatar
   piomiq
   8
   Raport Rosjan.
   "Na holowniku Wasilij Biech wybuchł przypadkowy pożar"
   :D
   • avatar
    piomiq
    3
    "rosyjski statek Wasilij Biech" "rosyjski holownik Wasilij Biech" "który został wyposażony w system kierowanych rakiet przeciwlotniczych Tor"
    Znaczy to była jakaś jednostka cywilna?
    Zdaje się, że w marynarce wojennej to mamy okręty szanowny autorzy, a patrząc ze był uzbrojony to raczej cywilny nie był. :/

    A tak poza tym, to ostatnio zagrali trochę nie fair, zresztą innej gry po nich to raczej nie można się spodziewać. W każdym razie okręty wojenne z okolic Sewastopola "schowały" się za statkami handlowymi i rozpoczęły ostrzał rakietowy terenów Ukrainy. Ewentualna odpowiedź Ukraińców wiązała by się ze z dużym prawdopodobieństwem ich rakiety trafią w statki handlowe. Także, ...... nie odpowiedzieli. Podejrzewam, że Rosjanie w podobnych okolicznościach zbyt długo by się nie wahali.
    • avatar
     owatanka
     3
     Rosja to stan umyslu :)
     • avatar
      _Ciekawski_
      1
      Za przeproszeniem, na tym filmiku g**no widać.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       no wielki spryt żeby zaatakować holownik,przecież holowniki nie są uzbrojone
       • avatar
        pawluto
        -7
        Ale propaganda...Jak za komuny...
        Nie bronie ruskich ale...no właśnie...
        Pierwszym i drugim celem ukrainy powinny być - most na krym i rurociąg po dnie bałtyku...
        Most stoi jak stał - rura przesyła gaz...Tyle z propagandy ukraińskiej - Dla mnie to oni się ośmieszają.
        Oddam im honor jak wysadzą most albo rurę...

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login