Bezpieczeństwo

Stany Zjednoczone zwołują szczyt w sprawie walki z ransomware i “prania” kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Rząd Bidena ogłosił właśnie zwołanie szczytu 30 państw, którego celem jest walka z cyberprzestępczością. Spotkanie będzie dotyczyć głównie wykorzystania kryptowalut w atakach ransomware.

Ataki ransomware i “pranie” kryptowalut głównym tematem szczytu zwołanego przez USA

Joe Biden w swoim piątkowym oświadczeniu ogłosił, że w październiku odbędzie się szczyt z udziałem przedstawicieli 30 krajów, którego głównym celem będzie omówienie zagrożenia płynącego z ataków ransomware i bezpośrednio związanego z nim “prania” kryptowalut używanych do opłacenia okupu przez atakujących.

Na razie nie wiadomo, jakie państwa będą brać udział w spotkaniu i czy będzie wśród nich Polska.

Dokładny termin szczytu jest nieznany. Rząd USA nie informuje również, jakie państwa będą brać udział w spotkaniu. Wiemy natomiast, że jego efektem będzie powstanie grupy Inicjatywa przeciwko ransomware.

Ransomware to jeden z groźniejszych ataków, który wymusza okup w kryptowalutach

Działanie ataku ransomware to w skrócie zaszyfrowanie plików na komputerze, które w efekcie pozwala wykraść dane użytkownika i zablokować mu do nich dostęp. Ofiarą ataku może być każdy, problem dotyczy również wielkich firm technologicznych, czego przykładem jest tegoroczny atak REvil na Acer.

Choć w sieci pojawiają się deszyfratory, to twórcy stale aktualizują swoje szkodniki - mamy zatem do czynienia z błędnym kołem.

Rząd USA podczas spotkania chce nie tylko omówić sposoby zwalczania ataków jako takich, ale również wykorzystania w nich kryptowalut, które w ramach okupu są przekazywane atakującym. Te wirtualne pieniądze są w teorii niemożliwe do wyśledzenia, więc ich “wypranie” jest łatwiejsze w porównaniu z konwencjonalną gotówką.

Jak myślicie, szczyt przyniesie miarodajne efekty i problem ataków ransomware zniknie, czy USA chce walczyć z wiatrakami? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: engadget.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  4
  Walka z wiatrakami - będzie przypominać walkę z "terroryzmem", którą z resztą sami wywołali.
  • avatar
   semar
   3
   Ransomware nie jest groźny dla ludzi, którzy myślą, ale jeśli pochodzi się z kraju w którym ludzie mają kotlety wołowe zamiast rozumu to wszystko może wydawać się wiedzą tajemną.
   • avatar
    bankaigoku
    1
    Biden robi pierwsze kroki w kierunku cyfrowego dolara i jak największego dokręcenia śruby kryptowalutom. Nic nie może umknąć aparatowi państwa, więc zaczynają od straszenia i domniemywania, iż jest to źródło defraudacji i terroryzmu.
    • avatar
     michael85
     1
     Największe przekręty to nie na crypto tylko na Wallstreet. Ogólnie rząd USA to największy światowy terrorysta. Sam Biden jak niektórzy o nim mówią to żywy trup. Frontman dla ciemnych mas!
     • avatar
      loostraat
      1
      Jedyne wyjście to delegalizacja kryptowalut. Wydaje mi się że ataki by się skończyły jeśli atakujący mieliby świadomość że nie dostaną z tego żadnej kasy, a jeśli już to będą się musieli mocno namęczyć żeby się ukryć.
      • avatar
       Kitakaze
       -1
       Oni nie potrafią myśleć globalnie bo nie mogą. Są od łatania obecnego systemu zamiast wkroczyć w nowy. Skoro wszyscy wielcy tego ich świata mają już TBC z rządem Ludowych Chin na czele - 195tyś - to teraz co zrobić żeby zabrać malutkim a wziąć sobie. Reasomware to normalny atak na głupich ludzi. Kto mądry to wie jak się zabezpieczyć. Ale skoro brakuje już argumentów to teraz każda głupota będzie musiała być powiązana z kryptowalutami. Czas wojen niosących pokój i demokrację miną. Czas produkcji też minął. Zostało już im niewiele. A tak same długi