Aplikacje mobilne

Korzystasz z BLIKa? Uważaj na groźne oszustwo

przeczytasz w 1 min.

BLIK jest bezsprzecznie niezwykle praktycznym i popularnym rozwiązaniem. Dla cyberprzestępców oznacza to jednak dużą bazę potencjalnych ofiar, z której aktualnie chcą zrobić użytek.

Fałszywe SMSy o przelewie z BLIK

Niebezpiecznik już przed weekendem informował o ataku objawiającym się rozsyłaniem fałszywych smsów o przelewie z BLIK. Niestety, wygląda na to, że był to jedynie pierwszy etap działalności cyberprzestępców.

Właśnie pojawiają się zgłoszenia o kolejnych tego typu próbach oszustwa skierowanego w stronę użytkowników wymienionego polskiego systemu płatności. Mają identyczny przebieg, zmienione zostały jedynie linki wykorzystywane do wyłudzania danych oraz kradzieży pieniędzy z konta bankowego (ze spreparowaną bramką płatności).

Dlaczego nowe oszustwo jest bardzo niebezpiecznie?

Czy jest się czego obawiać? Tak i nawet jeśli sami jesteście bardzo ostrożni to zwróćcie uwagę rodzinie czy znajomym, którzy bywają bardziej roztargnieni. Niebezpiecznik zauważa tutaj, iż mówimy o oszustwie, na które wiele osób może się nabrać.

Wskazywane są trzy główne powody takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim poprawny nadpis, z jakiego wysyłane są fałszywe SMSy, a także fakt, że wyglądają one podobnie do wiadomości rozsyłanych przez BLIK i banki. Dodatkowo przypominana jest ostatnia kampania reklamowa, jaką prowadził BLIK. Delikatnie mówiąc, była nieprzemyślana.

Źródło: Niebezpiecznik, foto: unsplash

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bullseye
  6
  Serio ? Nie spodziewasz się żadnego przelewu a tu nagle SMS że ktoś wysłał i pierwszą rzeczą jaką zrobisz to klikniesz weź zamiast pomyśleć że przecież nie dostałeś od nikogo pieniędzy od tak.....
  Telefony coraz bardziej "smart" a ludzie patrząc po wyborach "stupid".
  • avatar
   Marucins
   1
   To powoli staje się nudne. Kto łyka takie pelikany?
   Zamiast przeciwdziałać fali idiotyzmu to w szkołach wola uczyć tęczowego G. i bzdur o poprawności politycznej zamiast skupić się już od podstawówki jak nie zostać wyruc...
   • avatar
    sopotek
    0
    o właśnie dziś dostałem takiego smsa ,od razu blok .