Internet

Wi-Fi 802.11ac zdominuje rynek w 2015 roku

przeczytasz w 2 min.

Według analiz rynkowych standard Wi-Fi 802.11ac ma rozpocząć w przyszłym roku ekspansję na wszystkich mobilnych rynkach i w 2015 roku stać się dominującym. Wstępna specyfikacja 802.11ac ma być przygotowana jeszcze w tym roku.

Urządzenia bezprzewodowe wykorzystujące standard 802.11n teoretycznie oferują przepustowość do 300 Mbps. Istnieją również wolniejsze implementacje n-ki wykorzystujące mniejszą liczbę strumieni, jak na przykład ta stosowana w routerze D-link DIR-600 (150 Mbps). To wszystko jednak nic w porównaniu z nowym standardem 802.11ac, który ma pozwolić na osiągnięcie prędkości nawet 1 Gbps. Podobnie jak poprzednio mówimy tu o wartościach teoretycznych, a praktyczna przepustowość będzie silnie uwarunkowana rzeczywistymi warunkami pracy (liczba elementów tłumiących sygnał itd...).

Warto przeczytać:
Internet wykorzysta pasmo analogowej telewizji
Ćwierć wieku Wi-Fi
 TP wprowadza Liveboxa 2.0

Możliwe będzie to między innymi dzięki zastosowaniu czterokrotnie szerszego pasma - 160 MHz. Jak na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie jakie częstotliwości bazowe będą wykorzystywane przez Wi-Fi 802.11ac.

Bardzo niesamowicie brzmią przewidywania grupy In-Stat dotyczące wzrostu penetracji rynku przez nową technologię. Pierwsze produkty zgodne z nowym standardem mają zacząć pojawiać się pod koniec przyszłego roku, a w 2015 na rynku ma być ich już miliard. Wszystkie urządzenia wykorzystywane jako hotspoty dostarczane za cztery lata mają pracować w standardzie ac. Również wykorzystanie Wi-Fi przez urządzenia elektroniczne ma znacząco wzrosnąć - w 2015 roku 90% czytników e-książek ma korzystać z Wi-Fi, z kolei dostawy smartfonów i telefonów wyposażonych w obsługę bezprzewodowej sieci LAN mają osiągnąć 800 milionów egzemplarzy.

O ile rosnąca popularność standardu Wi-Fi nie dziwi, to tak szybkie przejęcie przez 802.11ac znaczącej części rynku wydaje się nieprawdopodobne. Zwłaszcza, że standard 802.11n został sfinalizowany w 2009 roku po 7 latach od momentu gdy pojawiły się na rynku pierwsze urządzenia obsługujące n-kę. A i tak, nadal nie jest wszechobecny.
 

Źródło: tmcnet, Endgadget

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  1
  A kto wie o tym, że są nawet standardy 802.11: c, d, e, f, h, i, j, k, p, r, s, t (odwołany), u, v, w, x, y, z.
  Do tego planowane są 802.11 aa, ac (opisany w newsie), ad, ae, af, ah oraz ai?
  Pytanie tylko jak to wszystko się zmieści na tym logu ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   może ten nowy standard ma mieć znacznie lepszy zasięg?

   tylko w ten sposób mógłby się tak szybko rozprzestrzenić w naszych domach. Prędkość większa niż kilka mb/s w większości przypadków nie jest potrzebna zupełnie...
   • avatar
    Rafal_0
    0
    Tak duża prędkość nie jest potrzebna, lepiej by popracowali nad zmniejszeniem poboru energi, żeby w telefonach i tabletach dłużej na baterii można było pracować.
    I by się większy zasięg przydał.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     szczerze to prędkość może się zatrzymać dla mnie przy standardzie G czyli 54mbps a powinni poprawiać energooszczędność (a co za tym idzie) zasięg. Jest to mój w zasadzie największy problem z wifi i chyba nie tylko mój.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ta i próbuj wysyłać poliki 1GB w sieci ;/
      Zasięg zasięgiem ale pamiętajcie ze to też w dużej mierze zależy co stoi na drodze (ściany itp.)
      Licze na przyrost prędkości nie mam zamiaru traci życia na wysyłanie czy pobieranie.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       To sobie poczekamy...
       • avatar
        cooger
        0
        A w Polsce G trzyma się w najlepsze...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ciekawe jak z zabezpieczeniem tego, bo predkosc predkoscia, ale jednak