Systemy operacyjne

Windows 10 i aktualizacja bezproblemowa? Podobno tak właśnie ma być

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

W nadchodzącej dużej aktualizacji systemu Windows 10 zaimplementowany zostanie nowy model predykcyjny, który ma skutecznie przewidywać czy dany moment jest odpowiedni na instalację łatek i paczek.

Aktualizacje Windows 10 to prawdopodobnie najbardziej znienawidzone aktualizacje na świecie. Niemal za każdym razem instalacja łatek i paczek z nowościami powoduje kłopoty u tej lub innej grupy użytkowników, ale to problem, który trudno wyeliminować – głównie ze względu na mnogość dostępnych konfiguracji i różne sposoby użytkowania komputerów. Aktualizacje te są jednak również krytykowane za to, że uruchamiają się w nieodpowiednich momentach i z tym już Microsoft zamierza powalczyć.

Gigant zapowiedział, że użytkownicy systemu Windows 10 nie będą już doświadczać nieoczekiwanych restartów spowodowanych uruchomieniem procesu aktualizacyjnego w nieodpowiednim momencie. Koniec zatem z niespodziewanym wyłączeniem gry czy koniecznością przerwania pracy nad ważnym dokumentem. Nie będą też występować sytuacje, w których pilnie potrzeba włączyć komputer, ale na ekranie monitora pojawia się jedna prośba: „Czekaj”.

„Wyszkoliliśmy model predykcyjny, który teraz pozwala dokładnie przewidzieć, czy dany moment jest odpowiedni na ponowne uruchomienie komputera” – tłumaczą przedstawiciele Microsoftu. – „System ten nie tylko sprawdzi, czy użytkownik nie korzysta aktualnie z urządzenia, ale też na przykład próbuje przewidzieć, czy nie jest to tylko przerwa na filiżankę kawy”. Szczegóły nie zostały ujawnione, ale zespół rozwijający Windows 10 zapewnia, że efekt będzie zadowalający.

Źródło: ghacks, Microsoft

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bankaigoku
  Ten moment w którym bardziej pracujesz nad mechanizmem przymusowych aktualizacji i dołączonej inwigilacji, niżeli nad usprawnieniem pracy samego jądra systemu. Finezja Microsoft'u.
  9
 • avatar
  Konto usunięte
  To za mało. Windows nie powinien w żadnym wypadku nawet jak użytkownik zabalował na tydzień robić aktualizacji, zwłaszcza z restartem, jeśli jakakolwiek aplikacja oczekuje interakcji (czyli może mieć niezapisane dane).
  4
 • avatar
  kombajn
  Aha czyli rozwiązaniem Microsoftu na ciągłe problemy z aktualizacjami nie jest podniesienie poziomu technicznego, zwielokrotnienie wewnętrznych beta testów itp tylko dowalenie softu który będzie dodatkowo pracował w tle sprawdzając kiedy może odpalić aktualizację czyli innymi słowy dodatkowo kontrolował poczynania użytkownika. Czy ktoś w tej zakichanej firmie mógłby usiąść, napić się kawy i pomyśleć nad tym jak to robili do tej pory że przez ponad 20 lat nie było problemów z aktualizacjami a teraz nagle jest to główne wyzwanie dla firmy?
  3
 • avatar
  Cacek93
  Pierwsze co co zrobiłem po instalacji windowsa 10 było wyłączenie usługi windows update oraz automatycznego pobierania sterowników. Oczywiście system tak przewidziany, że nie dało się tego zrobić dwoma kliknięciami...
  1
 • avatar
  zuzannator
  Wczoraj syn zaktualizował W10 i przestał mu działać USB, nic nie pomogło. O przepraszam... reinstalacja dopiero.
 • avatar
  Foxy the Pirate
  Jeszcze z rok i odkryją ręczną aktualizację.
 • avatar
  PITUCH1
  "...czy nie jest to tylko przerwa na filiżankę kawy...” , chyba na wiadro i paczkę jointów :P
  restart a potem 2H mielenia dyskiem ...
 • avatar
  xxx.514
  A nie można po prostu dodać w etc/hosts przekierowania z serwera aktualizacji na pętle zwrotną? I wtedy 10 może do końca świata chcieć się automatycznie aktualizować. Problem zaś się zacznie jak faktycznie będzie się chciało ręcznie zaaktualizować system i się o tym zapomni. Tak w ogóle wiadomo, czy MS robi już nowy system, czy mamy przerwę na 10 lat jak w przypadku XP?
 • avatar
  BeeTrain
  Ja to nawet nie wiem jak to działa, wyłączyłem chyba wszędzie gdzie się da żeby Windows Update nie był uruchomiony a i tak pobiera mi w tle, bez mojej wiedzy i informacji (dowiaduje się jak uruchamiam coś co wymaga internetu i wtedy laguje jak cholera, więc wtedy wiem że Windows pobiera aktualizacje)
  -1
 • avatar
  CrisPL
  Najwięcej narzekają ci co tych aktualizacji nigdy nie robią. A później wielki problem.
  -4
 • avatar
  tomcorek
  "próbuje przewidzieć"
 • avatar
  daro7557
  donotspy i aktualizujesz sobie kiedy chcesz