Systemy operacyjne

Nowy, chudszy Windows 10 Lean (nie wiadomo po co)

przeczytasz w 1 min.

Wygląda na to, że Microsoft pracuje nad nowym wariantem swojego systemu. W najnowszej wersji testowej pojawił się Windows 10 Lean, który okazuje się wersją odchudzoną, ale w dość specyficzny sposób.

„Dziesiątka” jest już oferowana w kilku różnych wariantach, a z najnowszych doniesień wynika, że pojawi się kolejny. Czym będzie Windows 10 Lean?

Windows 10 Lean (rozpoznawany również jako CloudE) ma być lekką, 64-bitową wersją systemu – bez zbędnych aplikacji, bez domyślnej tapety, bez regedit czy części sterowników (np. napędów optycznych). To pozwoliło odchudzić go o 2 gigabajty (w stosunku do wariantu z dopiskiem Pro).

Wygląda za to na to, że w przeciwieństwie do wariantu „S”, Lean pozwala zainstalować to wszystko później i nie ogranicza funkcjonalności do Sklepu Microsoft. 

Windows 10 Lean pulpit

Trudno jednak tak naprawdę powiedzieć, do kogo kierowany jest Windows 10 Lean. Dwa gigabajty to nieduża oszczędność, ale mimo to należałoby typować słabiej wyposażone maszyny, na przykład netbooki (dla których swego czasu stworzono Windows 7 Starter o podobnej charakterystyce). Z drugiej strony brak tapety może odstraszać potencjalnych, zwykłych użytkowników, co sugerowałyby zastosowania biznesowe… 

Tak czy inaczej wariant Windows 10 Lean zostanie najprawdopodobniej udostępniony wraz z dużą aktualizacją jesienną. Tymczasem już za rogiem czeka wiosenna wersja 1803 – April Update (wcześniej znana jako Spring Creators Update).

Źródło: Microsoft, Bleeping Computer, Tech Radar, Trusted Reviews. Screeny: @tfwboredom/Twitter

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  www.xenix.pl
  -8
  Po ciekawej rozmowie wiem że Windows Lean ma być udostępniony na początek wielkim korporacją które jeszcze korzystają z Windows 7. Jest też pozbawiony paru funkcji śledzących.
  • avatar
   skajmer
   0
   według mnie ta wersja jest kierowana w tablety z Windows z małą pojemnością dysku np. 16gb,32gb
   • avatar
    Zwis88
    0
    Może chcą to puścić za darmoszkę dla tych co nie chcą bulić za pełny W10, dla M$ lepsze to niż nic
    • avatar
     TheMaverickMX
     0
     Jakby był jakiś zauważalny przyrost wydajności względem zwykłej wersji to chętnie bym się przeniósł. :)