Gry komputerowe

Windows 10 nie pozwala na uruchomienie starszych gier z DRM

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
55 komentarzy Dyskutuj z nami

Wszystko w trosce o bezpieczeństwo użytkowników.

Windows 10

Windows 10 to wedle zapowiedzi samego producenta doskonałe miejsce także dla graczy. Z kilku powodów można się z tym zgodzić, ale okazuje się, że nie obejdzie się bez pewnych zgrzytów.

W centrum uwagi znalazły się nieco starsze już gry, które korzystają z zabezpieczeń DRM. Okazuje się, że gracze będą mieli spore problemy z tym aby tego typu produkcje uruchomić. Trzeba będzie nieco pokombinować, ponieważ bez stosownych łatek nie będą one na przywoływanym systemie działać.

„Wszystko co działało na systemie Windows 7 można uruchomić na systemie Windows 10, ale od tej zasady istnieją dwa wyjątki: oprogramowanie antywirusowe i rzeczy, które są głęboko osadzone w systemie. [...] Istnieje kilka gier z lat 2003-2008 z Securom, które nie działają bez patcha no-CD lub czegoś w tym rodzaju. Po prostu nie możemy wspierać tego, co może być zagrożeniem dla naszych użytkowników. Pojawiają się jednak łatki od deweloperów, jest też GOG gdzie znajdziesz działające wersje tych kilku gier.” - Boris Schneider-Johne z firmy Microsoft

Wydaje się, że decyzja podjęta przez Microsoft jest tutaj zrozumiała. Jednocześnie jednak jej skutki mogą okazać się nieco uciążliwe dla graczy mających dużą kolekcję gier i lubiących co jakiś czas wracać do starszych tytułów.

Źródło: vg247

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    Korporacje i rządy państw "cywilizowanych" (USA, UE) tak dbają o nasze bezpieczeństwo, że niedługo zostaniemy całkowicie ubezwłasnowolnieni...

    "Istnieje kilka gier z lat 2003-2008 z Securom, które nie działają bez patcha no-CD lub czegoś w tym rodzaju. Po prostu nie możemy wspierać tego, co może być zagrożeniem dla naszych użytkowników."

    Tzn coś co działało wcześniej teraz jest zagrożeniem... (nie ważne czy to był oryginalny patch czy nie nieoficjalny)??? Litości...

    A jeśli ja nie chcę mieć bezpiecznie? To co? Teraz co prawda nie muszę mieć Win 10 ale za 10 lat?? Aż strach pomyśleć do czego to wszystko doprowadzi... Stalin i Hitler chcieli by mieć takie narzędzia jakimi dzisiaj dysponują demokracje i korporacje.
    16
  • avatar
    Enpeiks
    Kurcze, zainstalowałem 10-tkę i od momentu jej instalacji coraz częściej naprawdę zaczynam się zastanawiać czy to był dobry ruch... A to problemy z Update'ami a to co chwilę zaczynają wyciekać kolejne "kwiatuszki" związane z tym systemem...

    Na szczęście jeszcze mam parę dni na darmowy powrót do 8.1 - choć i tak zapewne skorzystam z opcji Pendrive + Format C:/
    4
  • avatar
    Konto usunięte
    A co ze skype w Win 10 ?Działa u was normalnie?Można się logować bez konta MS?
    2
  • avatar
    StartX_pl
    Czy w ramach bezpieczeństwa sami proponują niebezpiecznie/nieautoryzowane no-cd z sieci?
    1
  • avatar
    krisk7
    Piękna reklama dla GOG
    1
  • avatar
    piotreeek
    "Istnieje kilka gier z lat 2003-2008 z Securom, które nie działają bez patcha no-CD lub CZEGOŚ W TYM RODZAJU"

    To czas na cracki "w tym rodzaju" jeśli producenci nie wydadzą do wszystkich gier niedziałajacych na Win10 ,patcha no cd .

  • avatar
    Fiona
    Ops, czyżby darmowe żarcie pogoniło do łazienki ???

    Tak już jest z darmówkami......
  • avatar
    Marucins
    Decyzja jak najbardziej zrozumiała. Tak właśnie kończą legalni posiadacze gier z pseudo zabezpieczeniami nie do złamania, które jedynie uprzykrzają życie graczom tym co legalnie nabyli produkt.
    Nie widzę tu jakiejkolwiek winy M$. Już dawno powinni wypiąć się i pokazać przy Windows 7 że takie zagrywki jak DRM SafeDisc i Securom są popłuczyną ludzkiej godności.
    Teraz tylko czekać jak wraz z Windows 10.1 zablokują kolejny szajs - pierwszy w kolejce powinien być DRM od BioWar.
  • avatar
    hex3n
    Ciekawe czy grając przez Steam też można mieć problem z odpaleniem gier?
    -1
  • avatar
    Konto usunięte
    Że niby co? Jak niby gry z Securom miałyby stanowić zagrożenie bezpieczeństwa dla win10 skoro poprzednie windowsy jakoś nie miały z nimi problemu. Widzę że po prostu niektóre gry nie działają na win10 ale sprytny PR postanowił jak zwykle obrócić to na korzyść MS i stwierdzić że to dla dobra graczy.
    -1
  • avatar
    brtsh
    A tak się wszyscy jarali tym Windows 10 xD Że o wiele lepszy od 8.1, że wirtulane pulpity, że gry lepiej działają. Haha, okazuje się ze niektóre gry wgl nie działają :D

    Ten system obecnie jest: niezoptymalizowany, niestabilny, problemy z aktualizacjami, problemy z grami, jeszcze większa inwigilacja itd, itp. Dobrze, że nie zmieniałem ani 7 ze stacjonarki ani 8.1 z lapka.
    -1
  • avatar
    Xeinaemm
    Mnie zastanawia jedno, na ilu płaszczyznach MS współpracuje z CD Projekt bo wychodzą szybciej patche na X1 dla wiedźmy, inżynierowie z MS wspominają o GOG a o innych platformach już nie, DX12 ma zostać dodany do wiedźmy chociaż to będzie kilka miesięcy po premierze. Takie dziwne przeczucie jakby sam MS chciał kupić CD Projekt.
    -2
  • avatar
    adivxv5
    Śmiać mi się z was chce narzekacze.Lecicie jak muchy do kału.Mikrosyfek nigdy dobrego systemu nie wydał się i nic nie zmieni w tej kwestii.
    -2
  • avatar
    kitamo
    łeee, myślałem że to na jakąś wielką skale, a tu raptem 5 tytulów na krzyż lub i mniej.
    -6
  • avatar
    Konto usunięte
    Ktoś się śmiał z braku wstecznej kompatybilności w konsolach.

    Nowy Windowsik i trzeba będzie kupic nowe wersje gier pod Win10. Każdy lubi przytulić troszkę pinionżków.
    -6
  • avatar
    Konto usunięte
    Tak prawdę mówiąc to do gier zawsze były konsole.
    -13
  • avatar
    Konto usunięte
    Kiedyś było coś podobnego ze Starforcem w Windows Vista. Po zainstalowaniu starej gry, która na XP działała, to na Viście jak Starforce się zainstalował, to po restarcie kompa Vista blokowała go i nie można było bez aktualizacji Starforca albo cracka odpalić takiej gry.
  • avatar
    Konto usunięte
    O jakie gry chodzi?