Systemy operacyjne

Windows 10 ze wsparciem dla rozdzielczości 8K

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
59 komentarzy Dyskutuj z nami

Najnowsza wersja systemu Microsoftu oficjalnie obsługuje ekrany mogące wyświetlać obraz w jakości 8K.

Windows 10 - wsparcie dla rozdzielczości 8K

Wprawdzie rozdzielczość 8K dopiero raczkuje i zapewne jeszcze trochę poczekamy na jej upowszechnienie, ale Microsoft pomyślał o tym zawczasu i już teraz dodał dla niej oficjalne wsparcie w systemie operacyjnym Windows 10.

Najnowsza wersja „okienek” oferuje wsparcie dla ekranów o rozdzielczości począwszy od SVGA (800 x 600 pikseli), a skończywszy właśnie na 8K (7680 x 4320 pikseli) – w tym przypadku zalecane są ekrany o przekątnej co najmniej 27 cali. Warto zauważyć, że wsparcie oznacza tutaj też odpowiednie skalowanie interfejsu, bo przecież mało kto wyobraża sobie korzystanie z komputera z lupą w dłoni ;-)

Rozdzielczość 8K to „jedyne” 7680 x 4320 pikseli – 4 razy więcej niż w przypadku rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) i 16 razy więcej niż w przypadku rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Aktualnie tylko dwa interfejsy pozwalają na przesyłanie materiałów wideo w takiej jakości – superMHL (120 Hz) lub DisplayPort 1.4a (60 Hz). Nie ma też zbyt wielu telewizorów mogących wyświetlać obraz w takiej jakości, ale z roku na rok ich powoli przybywa (przy czym większość to nadal prototypy).

Źródło: Sweclockers

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mariano_
  Jakby poprawili jakość obrazu przy skalowaniu do niższych rozdziałek, to mógłbym kupować nawet 100k, ale póki co wole full hd przy dobrych fps i normalny nierozmazany i obraz w natywnej.
  4
 • avatar
  nicor999
  Prędzej wypuszczą nowego Windowsa niż się upowszechni 8K
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  8k na 24 calach? Lupa znów wróci do łask :)
  2
 • avatar
  piotr.potulski
  W końcu się zaczęło roszać z tymi rozdzielczościami, bo zwykłe FHD to już dzisiaj zaczyna być trochę mało. Gry jeszcze ujdą, ale do pracy przyda się każdy dodatkowy piksel.
  1
 • avatar
  limera1n
  nie dziwie sie - te "piękne" ikonki systemu powinny się skalować nawet do 16K bez problemu bo składają się z 1/2 kolorów
  1
 • avatar
  dziubek123
  Nikt nie bierze pod uwagę że te 8 K to wcale nie musi być z myślą o zwykłym użytkowniku a o jakiś profesjonalnych wyświetlaczach wielkoformatowych lub pulpitów sterowniczych.
  1
 • avatar
  sabaru
  Postęp musi być. Chociaż nikomu nie potrzebny ale musi.
 • avatar
  Detrioux
  Eh kochany markeringu. Nadal bede kupowal monitory z FHD poniewaz sa dla mnie wystarczajace. 4k to tylko naciaganie ludzi-,gejmerów na kase i jaranie sie kartami sli titan x bo dziala im watch dogs przy 90fls. Fajnie ze M$ bedzie spieral takie rozdzielczosci ale 8k to smiech na sali w dzisiejszych czasach. No coz czekam z niecierpliwoscia na testy zwiazane z DirectX 12 i premierowym W10
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Hmm, ja słyszałem o istnieniu magicznego mechanizmu. Zwią go scalowaniem.
  -2
 • avatar
  Satanski
  Widzę, że bidota znowu jęczy. Nie stać ich, to złe. Ile razy to już widziałem...
  -4
 • avatar
  Konto usunięte
  I po co to komu potrzebne??? Lepiej niech popracują ze zgodnością ze starszym oprogramowaniem.
  -11
 • avatar
  mpsk2
  zastanawia mnie, jak już zrobią te 16K, to którędy pójdą dalej
 • avatar
  apuk666
  Dla mnie bardzo ważne jest skalowanie. Na przykład ja posiadam 27" fhd, ale 1080p to dla mnie za dużo i siedzę na 1280/1024. Używam go do pracy a głowę mam od niego ok 2 metry i po prostu na fhd czcionka w niektórych programach jest za mała. Wzrok mam doskonały i dzięki takiej odległości nie mam przekrwionych oczu.
 • avatar
  gieteiks
  Ja pewnie kompa zmienie jak bedzie 4k wchodzic do gameingu czyli za 3-4 lata
 • avatar
  Konto usunięte
  na pewno pierwsze prototypy będą na 2x DP1.4a bądź wersji b.
  Szybko się to nie zmieni bo czym większe rozmiary obrazów tym większe wymagania od kabli. Ostatecznie będą wprowadzać kable światłowodowe choć i one maja ograniczenia