Gry komputerowe

Windows 10 zmienia się dla graczy - tak działa Game Mode

przeczytasz w 1 min.

Po aktualizacji Creators Update gry na Windows 10 mają działać płynniej. Gracze otrzymają też szybki panel sterowania.

Po ubiegłorocznych doniesieniachpotwierdzeniu sprzed kilkunastu dni, Microsoft wreszcie ujawnił szczegóły Game Mode – rozwiązania przygotowanego specjalnie dla graczy, korzystających z systemu Windows 10. Na czym to polega, jak działa i jakie będą korzyści?

Game Mode najpierw trafi do „Insiderów”, a wiosną skorzystać z niego będzie mógł każdy posiadacz systemu Windows 10 zaktualizowanego za sprawą Creators Update. Dlaczego to taka ważna rzecz? Ano dlatego, że…

Dzięki trybowi dla graczy, system pozwoli nam optymalnie wykorzystać moc obliczeniową komputera w wybranych tytułach. Chodzi mianowicie o to, że cenne zasoby nie będą przekazywane pozostałym aplikacjom. Wprawdzie w większości przypadków różnica będzie mało zauważalna (wzrost liczby klatek na sekundę na poziomie 2-5 proc. – jak podaje ArsTechnica), to jednak posiadacze słabszych sprzętów na pewno to docenią.

Na tym jednak funkcjonalność Game Mode się nie kończy. Jedną z najważniejszych nowości będzie bowiem nowy panel uruchamiany skrótem Win+G. Wyświetlany podczas rozgrywki pozwoli zrobić zrzut ekranu, przeprowadzić transmisję (za pomocą programu Beam) czy zmienić ustawienia. Zbiór narzędzi Xbox pojawi się też w postaci osobnej zakładki w opcjach systemowych.

Źródło: ArsTechnica, Microsoft

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  8
  Czyli nic nowego, tak jak się można było spodziewać.

  Drogi MS, może byś się zabrał za np.:
  - przeniesienie całości panelu sterowania w jedno miejsce, a nie jak obecnie dwa różne, które są nielogicznie ze sobą powiązane,
  - przywrócenie funkcji dotykowych, które były jeszcze w 8.1 np. klawiatura ekranowa, która pomniejsza każdą aplikację na ekranie, a nie tylko specjalnie przygotowane,
  - ustabilizował całość, w tym problemy z urządzeniami po wybudzeniu (np. BT czasem przestaje działać, albo połączenie komórkowe pokazuje błąd braku nadajnika), nawet przywracanie do wersji czystej potrafi się czasem wywalić w trakcie i nie pozostaje nic innego jak pełna reinstalka.

  Jest tyle problemów, które wołają o pomoc, ale lepiej zajmować się pierdołami jak powyższy Game Mode...

  Drogi MS, musisz zrozumieć, że jeśli biznes się od Ciebie odwróci z powodu niestabilności i niekompletności Twoich produktów, to gracze nie wystarczą na opłacanie jachtów zarządu...
  • avatar
   HoseArkadioMorales
   5
   Totalna bzdura i badziewie. Wystarczy wyłączyć funkcje szpiegujące w Win 10 i też zyskujemy trochę mocy procesora
   • avatar
    Atak-Snajpera
    4
    2-5%? Hahaha! Dobra a teraz ręce do góry kto z was odrazu wyczuje te 5% więcej fps? Przy 30 fps będzie to całe 1,5 fps extra. Wow! Właściwa nazwa dla tego trybu to Placebo Mode.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     2,5% ?
     AMD Fusion for Gamming oferował 50-8% a działał na bardzo podobnej zasadzie. Szkoda że aplikacja nie jest rozwijana i wsparcie zakończyło się na Windows7.
     • avatar
      Marucins
      1
      Podobny soft już jest. Zintegrowany został z biblioteką STEAM.
      Nazywa się "CPUCores"

      Kosztuje 20 dolców :)

      Nie mogę napisać nic od siebie jak to działa u mnie (szkoda kasy) ale ale... efekty na słabym sprzęcie są niezłe - podobno.

      Autor w dyskusji na STEAM - http://steamcommunity.com/app/384300/discussions/0/530646080859959987/ - wrzuca filmiki z porównania wydajności.

      Co do wzrostu wydajności jest 6, 11, 58, 66 czy nawet 78%. Wszystko zależy od tytułu i miejsca testowego :DDD

      Więc funkcja jaką chce wprowadzić M$ może być czymś naprawdę fajnym - szczególnie że będzie za free i działała na we wszystkich grach. Gracze posiadający słabsze jednostki powinny się cieszyć z funkcji "tryb dla graczy".
      • avatar
       sebmania
       0
       Fajnie jakby dali obsługę pełnego ekranu w okienku bez ramek nawet jeśli sama aplikacja jej nie odsługuje.