Internet

Wyplewianie nienawiści z Internetu - ci giganci pomogą

przeczytasz w 1 min.

Nienawistne wpisy będą usuwane w ciągu maksymalnie 24 godzin z najpopularniejszych serwisów internetowych.

Mowa nienawiści jest coraz bardziej zauważalna w Internecie. Unia Europejska poprosiła gigantów branży społecznościowej (i nie tylko) o pomoc w zwalczaniu tego typu zachowań. Przyjąć nowy kodeks postępowania zdecydowała się najważniejsza czwórka: Facebook, Twitter, YouTube należący do Google oraz Microsoft.

Do tej pory nie chciano wdrażać żadnych zaawansowanych rozwiązań do walki z mową nienawiści w sieci, ponieważ za coś ważniejszego uważano ochronę wolności słowa. Rosnąca liczba rasistowskich (i innych nienawistnych) wpisów doprowadziła jednak do zmiany podejścia. Wspomniane wcześniej firmy zobowiązały się do szybkiej reakcji na najważniejsze zgłoszenia – nienawistne treści mają być usuwane lub blokowane najpóźniej w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji.

„O pilnej potrzebie podjęcia działań związanych z walką z mową nienawiści w Internecie przypomniały nam też niedawne ataki terrorystyczne. Media społecznościowe są niestety jednym z narzędzi, z których grupy terrorystyczne korzystają do radykalizacji młodych ludzi” – powiedziała Věra Jourová z Komisji Europejskiej.

Monika Bickert z Facebooka powiedziała, że na jej portalu „nie ma miejsca dla mowy nienawiści. Ciężko pracujemy, by zagwarantować naszej społeczności liczącej 1,6 miliarda osób zarówno prawo do wyrażania siebie, jak i możliwość przebywania w pełnym szacunku środowisku”. W podobnym tonie wyrażają się przedstawiciele pozostałych firm.

Źródło: Digital Trends. Foto: magicatwork/Flickr

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  26
  Ta, problem jest tej natury ze W pojecie "mowy nienawisci" podciaga sie tez wszystkie rzeczy ktore sie nie podobaja okreslonym grupom i niewazne czy to prawda czy nie.TO jest podobnie jak z terroryzmem.Wielkie slowo , ale podczepia sie pod to np kogos takiego jak snowden (i zreszta zwyklych ludzi tez)
  • avatar
   Mir00
   21
   Już tłumaczę: powiesz coś złego o muzułmaninie/homoseksualiście/żydzie/czarnym to zostanie usunięte. Będziesz obrażał białego czy chrześcijanina to jest to jak najbardziej dozwolone.
   • avatar
    Vienio43
    19
    Zapowiada się że,pod płaszczykiem "Wyplewiania nienawiści " Unia wprowadzi cenzurę i będzie usuwać niewygodne komentarze. Wraca stara "dobra" komuna.
    • avatar
     leotoro
     14
     UE zaczyna się bać reakcji Islamu ?
     • avatar
      Yukko
      14
      Jest różnica między nienawiścią dla niej samej a niezadowoleniu związanym z np. przypływem destruktywnych "uchodźców". Jak ktoś nas atakuje to nikt normalny nie będzie tylko stał i dał się tłuc.

      A na szacunek powinno się zapracować a nie odgórnie go otrzymać. Może nie w formie od razu ukłonów co daniu osobie szansy na wykazanie czy na niego zasługuje czy nie. Jak nie to wykopywanie jest uzasadnione.

      Właśnie: Argumenty, powody, uzasadnienia logiczne i sensowne. Jak ktoś tego używa to nie ma mowy o nienawiści lecz myśleniu o dobrobycie zarówno własnym jak innych czy nawet kraju w którym się żyje. Nie mówiąc już w ogóle o świecie.

      A jak będzie? Zapewne wspomnij w jakikolwiek sposób negatywny o grupie osób "pod ochroną" a taki komentarz będzie usuwany. Więc kolejna porcja kreacji świata wg. rządów.
      • avatar
       hasati
       2
       Ta w mowie nienawiści jest wszystko. Powiesz coś co się komuś nie podoba, lecz mówisz prawdę to podadzą cię do prokuratury o szerzenie mowy nienawiści. To taka Internetowa banda która chce wyczyścić internet z prawdy i z komentarzy które im nie odpowiadają.
       • avatar
        marcin1ja1
        2
        Nie wiem po co ten raban. Nie pasuje Ci polityka Facebooka usuwasz konto, nie podoba Ci się polityka Twittera usuwasz konto. Produkt pierwszej potrzeby... nie sądzę. Wyjdzie wam to wszystko na dobre.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Co to za promowanie lewactwa. Ten tekst jest tak przesiąknięty nowomową, że Orwell by mógł go umieścić w "1984". Propagowanie komunizmu winno być piętnowane i całkowicie zabronione!
         • avatar
          Author
          0
          Spokojnie zaraz Unia się skończy bo każdy socjalizm upada upadł Hitler upadł ZSRR upadnie UE. Ekonomiści przewidują, ze do 2020 będzie po wszystkim zaraz UK wyjdzie a potem po kolei.

          Każdy kto głosował w referendum miał na mysli Unię narodów a nie socjalistyczny kołchoz, z którego dopiero co wyszliśmy.

          Każde kłamstwo ma krótkie nogi każda dewiacja zatruwa ale potem wraca wszystko do normy, tak jest, było i będzie to prawa naturalne, fizyki, matematyki, chemii itd. tego lewaki nie zmienią.

          Niestety czasami potrzebna jest wojna do oczyszczenia no cóż taka kolej rzeczy. Gdyby większy odsetek ludzkości był inteligentny to ta amplituda była by mniej gwałtowna.

          Niestety tylko 10% ludzi jest inteligentna tak mnie uczyli w szkole teraz jest to zakazane bo to mowa nienawiści.

          W zasadzie prawda jako taka to też mowa nienawiści bo jeśli powiesz komuś prawdę że śmierdzi to będziesz rasista a jeśli powiesz kłamstwo że pachnie mimo że śmierdzi to będziesz postępowy.
          • avatar
           Konto usunięte
           -1
           Jak czytam te komentarze to myśle sobie, że UE ma rację z tym blokowaniem. Ta UE to taka zła, nabita komuchami jak dobra kasza skwarkami itd... nie wiedzieć czemu, np. w tej nabitej komuchami i lewakami skandynawii wszystkim żyje się 10x lepiej niż w tym skansenie z pod znaku orła białego. Muzułmanie to święte krowy, których nie można obrażać, a katolicy muszą cierpieć.... tylko Doda skazana, Nergal skazany, Urban w trakcie procesu. Kto tu jest świętą krową?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Szkoda, zawsze lubię czytać te gównoburze i inne konwersacje, jak się wyzywają ludzie z różnymi poglądami.