Ciekawostki

Wyślij swojego robota na Księżyc i zgarnij 25 baniek

przeczytasz w 0 min.

Google sponsoruje projekt Lunar X Prize, którego twórcy przyznają nagrodę w wysokości 25 milionów dolarów temu, kto pierwszy zaprojektuje elektronicznego robota, który będzie w stanie polecieć na Księżyc. Będzie też nagroda za drugie miejsce, ta opiewa na 5 milionów „zielonych”.

Koncern nazywa swój projekt „bezprecedensowym międzynarodowym współzawodnictwem”, które powinno zainspirować ludzi i prywatne firmy na całym świecie do stworzenia niskobudżetowych sposób na bezzałogową eksplorację kosmosu.


Wyzwanie jest spore, bo wysłany w kosmos robot musi nie tylko dolecieć na Księżyc, ale także na nim wylądować, a następnie dokonać eksploracji powierzchni naszego satelity, przesyłając obrazy, filmy i inne dane z powrotem na Ziemię. Warunkiem odebrania nagrody jest przejechanie przez robota 500 metrów. Za wykonanie dodatkowych zadań czeka premia w wysokości 5 milionów dolarów.

Sponsorowany przez Googla projekt to pomysł fundacji The X Prize Fundation. Już wcześniej, w październiku 2004 roku, nagrodziła ona 10 milionami dolarów firmę Scaled Composities za jej projekt Spaceship One, który był pierwszym prywatnym pojazdem, zdolnym do poruszania się pod orbitą Ziemi. Wraz z pilotem kilkukrotnie wniósł się on na wysokość 100 kilometrów.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login