Ciekawostki

Wyślij swojego robota na Księżyc i zgarnij 25 baniek

przeczytasz w 0 min.

Google sponsoruje projekt Lunar X Prize, którego twórcy przyznają nagrodę w wysokości 25 milionów dolarów temu, kto pierwszy zaprojektuje elektronicznego robota, który będzie w stanie polecieć na Księżyc. Będzie też nagroda za drugie miejsce, ta opiewa na 5 milionów „zielonych”.

Koncern nazywa swój projekt „bezprecedensowym międzynarodowym współzawodnictwem”, które powinno zainspirować ludzi i prywatne firmy na całym świecie do stworzenia niskobudżetowych sposób na bezzałogową eksplorację kosmosu.

Wyzwanie jest spore, bo wysłany w kosmos robot musi nie tylko dolecieć na Księżyc, ale także na nim wylądować, a następnie dokonać eksploracji powierzchni naszego satelity, przesyłając obrazy, filmy i inne dane z powrotem na Ziemię. Warunkiem odebrania nagrody jest przejechanie przez robota 500 metrów. Za wykonanie dodatkowych zadań czeka premia w wysokości 5 milionów dolarów.

Sponsorowany przez Googla projekt to pomysł fundacji The X Prize Fundation. Już wcześniej, w październiku 2004 roku, nagrodziła ona 10 milionami dolarów firmę Scaled Composities za jej projekt Spaceship One, który był pierwszym prywatnym pojazdem, zdolnym do poruszania się pod orbitą Ziemi. Wraz z pilotem kilkukrotnie wniósł się on na wysokość 100 kilometrów.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!