Ciekawostki

Zamknięto stronę z nielegalnymi filmami

przeczytasz w 1 min.

Choć na stronie Filmowisko.net znajdowały się tylko linki, które prowadziły do filmów umieszczonych na innych serwerach, uznano, że łamała prawo. Policjanci wraz z Fundacją Ochrony Twórczości Audiowizualnej zabezpieczyli 6 komputerów oraz ponad 150 płyt DVD i CD z nielegalnie uzyskanymi treściami.

Przeszukanie odbyło się w ubiegły piątek. Tego samego dnia przesłuchano podejrzanych, których później jednak wypuszczono. Na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, można znaleźć następujące oświadczenie:

Działania „cyber patroli” ukierunkowane były na osoby, które bezprawnie rozpowszechniały duże ilości utworów chronionych prawem autorskim w sieci Internet. Operacyjni namierzyli organizatorów tego nielegalnego procederu.Trzej młodzi mieszkańcy powiatu kraśnickiego założyli stronę internetową o charakterze forum. Serwis internetowy przeznaczony był do wymiany nielegalnych kopii plików z muzyką oraz filmami. Pliki zamieszczane były na różnych serwerach, a następnie na forum umieszczano do nich linki. Każdy z użytkowników forum oprócz tego, że mógł ściągnąć chronione prawem autorskim pliki mógł także zamieścić na stronie linki do innych pozycji, które sam posiadał. Repertuar udostępnionych filmów liczył kilkaset tytułów. Z wstępnych ustaleń wynika, że z serwisu korzystało ponad 30.000 aktywnych użytkowników Osoby prowadzące serwis organizowały również działalność polegającą na udostępnianiu w czasie rzeczywistym oglądanie filmów.

Założycielami strony byli mieszkańcy powiatu kraśnickiego w wieku 21,17 i 16 lat. Czerpali oni korzyści finansowe z prowadzenia tej strony. W dalszym ciągu trwa szacowanie strat, które wyrządzili swoim procederem. Grozi im kara 5 lat więzienia.

 

Źrodło: nowemedia.org.pl

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Playtube/megavideo strzeżcie się :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Uuuu... noto mają za swoje;P Nie chciał bym być w ich skórze.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Czy prywatne pieski (czyt. policja) otrzymała nagrodę w postaci złotych blach?
    • avatar
     SoundsGreat
     0
     Nie długo nic za darmo nie będzie można zobaczyć. Co z tego, że sam internet będzie darmowy, jak płacić trzeba będzie za każdą stronę, piosenkę, film, grę. W prawdzie do czasu aż to nastąpi będę już na swoim i będę mógł sobie na coś pozwolić, ale współczuje tym, którzy w tedy będą mieli po 12-16 lat i biedniejszych rodziców.
     • avatar
      Damian Szymański
      0
      Ja dodam tylko tak, niema dokładnie zdefiniowanego punktu aktu prawnego mówiącego, iż tzw. warezy czyli serwisy na których umieszczane są linki do zewnętrznych serwisów z nielegalnym oprogramowaniem są nielegalne! Wielu komentatorów już to podkreśla, iż założycieli serwisu może nie spotka żadna kara, a nawet mogę oni wygrać proces sądowy zadając odszkodowania za wyłączenie serwisu.
      Jedynie za co mogą beknąć autorzy serwisu to posiadanie w domu nielegalnych kopii plików objętych prawem autorskim.
      W tej sytuacja każe mogą podlegać jedynie osoby udostępniające nieplagalne pliki, natomiast osoby je pobierające jedynie w przypadku zgłoszenia roszczeń cywilnoprawnych przez organizację reprezentujące poszkodowane osoby.

      Zastanawia mnie jedno, dlaczego zamknięto małe forum? Przecież kiedyś prokuratura badała sprawę ajo i dali sobie spokój, czego nie zainteresują się pebem itp. ? Bo to duże portale i znają swoje prawa, a prawo jest takie, że warezy w tej chwili są niestety w Polsce legalne. Zobaczymy jak wyjdzie proces sądowy, ale jak twierdzą prawnicy kara będzie jedynie za posiadanie.

      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "...kara bedzie jedynie za posiadanie."

       Otoz rowniez nie - bowiem w Polsce nie jest (poki co, bo podobno ma sie to zmienic) karalne sciagniecie i posiadanie "nielegalnego" filmu czy muzyki.

       Karalne jest rozpowszechnianie filmow, muzyki chronionych prawami autorskimi, a nie sciaganie i ogladanie.
       Tu jest roznica w stosunku do oprogramowania, bo w tym przypadku karalne jest rowniez posiadanie i uzywanie nielicencjonowanego oprogramowania.

       Nie wiem czy istnieje jakies prawnicze pojecie jak "ulatwianie przestepstwa/wykroczenia" lub czerpanie z tego korzysci majatkowych - bo to wlasnie robili posiadacze strony.
       • avatar
        shamoth
        0
        Przepraszam bardzo, a google to niby co jest jak nie linkowania do muzyki i filmów... większość linkowni to takie google okrojone z niepożądanych treści...
        Może w ogóle wyłączyć internet i będzie święty spokój bo jeszcze trochę to pozostanie nam legalnie używać polecenia ping i trace i to też nie w każdym przypadku...
        • avatar
         marko22
         0
         Czyli wychodzi na to, że google też trzeba zamknąć, bo ułatwia odnalezienie linków do wszystkiego co się chce znaleźć.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Miro, Zbychu i reszta ferajny rozkrada Polskę, Sobiesiak wyciął bezprawnie pół hektara lasu ale jest ok. A wystarczy że ktoś korzysta z "nielegalnych kopii" i pójdzie siedzieć na 5 lat.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Miro, Zbychu i reszta ferajny rozkrada Polskę, Sobiesiak wyciął bezprawnie pół hektara lasu ale jest ok. A wystarczy że ktoś korzysta z "nielegalnych kopii" i pójdzie siedzieć na 5 lat.
           • avatar
            Pisschrist
            0
            Ehhh... sądzę że jest wielu prawdziwych przestępców, których powinno się ująć, a nie ścigać nastolatków za założenie forum. Nawet w mojej miejscowości, a mieszkam na małej wsi,jest kilku typków którzy swoje na sumieniu mają, a chodzą na wolności. Ale małolata łatwiej zamknąć niż dwumetrowego dresa...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Szkoda chłopaków, jak zwykle chcieli dobrze, wyszło źle...
             • avatar
              manioor
              0
              takie polskie prawo.

              kasa > obywatel

              za stworzenie portalu który tylko ułatwiał znajdowanie linków do warezu (znajdował się on na innym serwerze/serwerach) dostaną 5 lat i ze 100.000 zł grzywny.

              za zabicie z premedytacją policjanta 25 lat ..., pewnie gdyby wyrazili skruchę dostali by 15 lat i wyszli po 7,5 za dobre sprawowanie.


              czasem się dziwie kiedy rozmawiam z dziadkiem i mówi o wyjściu na ulice i domagania się swoich praw ale z dnia na dzień co raz bardziej się ku temu przekonuje.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               bezprawni jak zwykle zrobili to, czego duże firmy do dziś nie dały rady wprowadzić na rynek :D
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                a zboczeniec w zielonej sobie biega...
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Ciekawi mnie dlaczego RapidShare-a nie ruszają...