Nauka

Zmarł Alan Bean. Żyje jeszcze tylko 4 astronautów, którzy stąpali po Księżycu

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Alan Bean, który brał udział w misji Apollo 12 zmarł 26 maja w wieku 86 lat. Był jedną z niewielu osób, które miały okazje stąpać po Księżycu i jedną z tych, które najbardziej przybliżyły nam naszego naturalnego satelitę.

Alan Bean zmarł 26 maja w wieku 86 lat. Astronauta brał udział w misji Apollo 12 i jako czwarta osoba, która stąpała po Księżycu, miał ogromny wkład w poznanie naszego najbliższego kosmicznego sąsiada

Urodził się w 1932 roku, a jego kariera w NASA rozpoczęła się 31 lat później. W latach 1965-66 brał udział w misjach Gemini, ale świat zapamiętał go przede wszystkim ze względu na misję Apollo 12 – był pilotem modułu księżycowego, a 19 listopada 1969 roku postawił stopę na powierzchni Srebrnego Globu i jako jedyny geolog dostarczył na Ziemię cenny zbiór próbek – łącznie 34,4 kg. 

Bean astronauta

Ważnym etapem jego kariery było również dowództwo w misji Skylab 3 w 1973 roku, podczas której prowadzono eksperymenty biologiczne i badania materiałowe. W latach 1978-1981 był szefem Korpusu Astronautów NASA, po czym odszedł na emeryturę. Przez kolejne dekady starał się inspirować ludzi i przybliżać im Kosmos w dość nietypowy sposób – za pomocą obrazów, które uwielbiał malować. 

Alan Bean powiedział kiedyś, że ma „najfajniejsze życie na świecie”. Na pewno zobaczył i poczuł więcej niż większość z nas będzie miała okazję: spędził 69 dni, 15 godzin i 45 minut poza Ziemią (w tym 31 godzin i 31 minut na powierzchni Księżyca) i w sumie pobił 11 rekordów świata w przestrzeni kosmicznej. – „Będziemy go wspominać jako wielkiego eksploratora” – powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA.

Śmierć Alana Beana oznacza, że z 12 astronautów, którzy stawiali kroki na Księżycu żyje jeszcze tylko czterech. To Edwin Aldrin (z załogi Apollo 11, 1969 r.), David Scott (z załogi Apollo 15, 1971 r.), Charles M. Duke Jr. (z załogi Apollo 16, 1972 r.) oraz Harrison Schmitt (z załogi Apollo 17, 1972 r.). Odeszli już Neil Armstrong, Charles Conrad (towarzyszący Beanowi), Alan Shepard, Edgar D. Mitchell, James B. Irwin oraz Eugene A. Cernan.

Źródło: NASA, Engadget, inf. własna. Foto: NASA

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  leon-san
  Najbardziej elitarny klub na tej planecie: ludzi, którzy byli na Księżycu.
  7
 • avatar
  Michał 06
  W tamtych latach propagandy były bardzo modne,także ja bym podszedł do tej sprawy z odrobiną soli.
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Jasne. Materiał skalny z księżyca też mistyfikacja....

  USA wiedziało, że nikt im nie uwierzy więc zaraz po lądowaniu materiał podzielono na wiele mniejszych kawałków i wysłano praktycznie wszystkim krajom, żeby sobie zbadali i przekonali się sami.
  2
 • avatar
  Fiona
  Na księżyc nie latamy, bo nie ma tam klientów Apple.

  Nie ma zysku, nie ma lotów ;P
  2
 • avatar
  dariozpata
  A wiecie dlaczego amerykanie nie powrócili na księżyc? Dlatego że zobaczyli coś co ich bardzo przeraziło! Można z tego wywnioskować że zobaczyli tam zaawansowaną technologicznie rasę kosmitów!
  Dowody wskazują na to że byli to Annunaki! Ojcowie gatunku Homo Sapiens!
  Anunnaki, czyli „przybywający z nieba na ziemię” to potężne istoty – bogowie, czyniący sobie poddanymi nie tylko mieszkańców Ziemi, ale dominujący w całym Wszechświecie.
  Już Sumerowie wiedzieli że w naszym układzie słonecznym znajduję się 12 planeta i nazywali ją planetą Nibiru!
  Zamieszkiwali ją tajemnicze istoty – bogowie – Anunnaki.
  Wykorzystując bliskość Ziemi podczas kolejnego okrążenia swojej planety, Annunaki postanowili odwiedzić nieznane im miejsce i poszukać na nim surowców, zwłaszcza metali i minerałów.
  Pierwsza kolonia powstała w południowej części Mezopotamii ale wkrótce dołączyła do nich grupa 150 przybyszy do tzw. zadań specjalnych.
  Anunnakom spodobało się życie na Ziemi, że ok. 300 tysięcy lat temu postanowili pod wpływem genetycznych manipulacji stworzyć nowy gatunek istot!
  Połączyli swoje geny z genami człowiekowatych, tworząc w ten sposób gatunek Homo Sapiens, który miał za zadanie stać się ich sługą do niewolniczych prac.
  Annuanki to rasa bezwględna! Lubili wykorzystywać innych psychicznie, fizycznie, ekonomicznie i duchowo. Dopuszczali się kazirodztwa, kanibalizmu i gwałtów a nawet składali ofiary z dziewic!
  Rządziła nimi zazdrość, apodyktyczność, podstępność i pragnienie zapanowania nad innymi rasami.
  Jednak Sumerowie pomimo że panicznie się ich bali nasiąkali udostępnianą wiedzą jak gąbka, przejmując od Annunaków tak wiele, jak tylko się dało. W naturalny sposób płacąc niezbędną cenę, czyli – mówiąc wprost – upokarzające poddaństwo.
  Jednocześnie Sumerowie stali się ojcami ziemskiej cywilizacji, przekazując późniejszym cywilizacjom wiedzę nie do przecenienia.
  To wiedza w zakresie organizacji państwowej, utrzymania jednolitego systemu prawnego, porządku społecznego, odczytywania mapy nieba, wiedzy z muzyki, malarstwa i rzeźby, astrologii,matematyki, pojęcia miar i wag, pisania, homeopatii, medycyny.
  To właśnie Anunnaki są przyczyną że Amerykanie ani rządy najbardziej rozwiniętych krajów nie chcą wracać na Księżyc!
  To okazałoby się zbyt niebezpieczne dla całej ludzkości ponieważ Anunnaki przejęliby władzę nad naszą planetą bardzo szybko a my stalibyśmy się ich niewolnikami
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie potrafię zrozumieć, w jaki sposób nawet teraz cała masa lemingów nie akceptuje faktów.

  Od jakiegoś czasu jest dostępne to:
  https://sservi.nasa.gov/articles/great-moon-hoax/

  Radzę przeczytać z nauczycielem fizyki (a dla najbardziej opornych również angielskiego) i ZROZUMIEĆ co oni wam odpowiadają na temat bzdur jakie siejecie w internecie.

  Każdy ma dostęp do nieograniczonych pokładów wiedzy w XXI wieku z czego nie potraficie korzystać i swojego mózgu, który w przypadku lemingów jest mniejszy niż kalkulator pokładowy Juliusza Cezara.

  Kumacie?
  Nie? To poczytajcie sobie.
  1
 • avatar
  maciek1302
  https://www.youtube.com/watch?v=2iSZMv64wuU&feature=youtu.be&t=2m30s

  Widoczne ślady do dziś... z miejsca lądowania z pewnością też są mistyfikacją :D
  1
 • avatar
  vvinci
  Jeśli w latach 70 ludzie byli na księżycu, to czemu teraz nie lądują tam kolejni.?

  Jeżeli mamy telefony o wydajności głównego komputera apollo 12, to czemu nagle już przestano tam latać?

  Nie chcę się tu teraz kłócić, czy byli czy nie, ale może w końcu ktoś napisze coś merytorycznego, podpartego faktami.
  -1
 • avatar
  Adrian Waleczny
  Bzdura. Lądowanie na księżycu miało miejsce. Wiem, bo akurat przelatywałem tamtędy. Leciałem na ziemię. Miałem wtedy 159 lat :)
  -2
 • avatar
  pawluto
  Nikt na księżycu nie był - W tamtych czasach było to technicznie niemożliwe.
  Nawet w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne do wykonania.
  Oni nie byli na księżycu - Jak ktoś nie wie jak było to niech obejrzy film "Koziorożec 1" - Tak było jak tym filmie który opowiada dla zmyłki o locie na marsa...
  -6
 • avatar
  raffal81
  Nikogo na księżycu nie było ;]]] każdy o tym wie ;)
  -7
 • avatar
  DIGIMAX
  po czym stąpali ?:D
  -10