iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 - monitor do pracy z wbudowaną kamerką
Monitory

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 - monitor do pracy z wbudowaną kamerką

przeczytasz w 2 min.

Test iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 – 23,6-calowego monitora z matrycą VA, zintegrowaną kamerą internetową i mikrofonem oraz bardzo dobrą ergonomią.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

bardzo dobra ergonomia; dobra jakość matrycy; szerokie kąty widzenia; wbudowana kamera i mikrofon; niskie zużycie energii

Minusy

niewygodna obsługa menu OSD; brak HDMI; szerokie ramki wokół ekranu

Monitor do pracy trudno określić jednoznacznym zestawem cech. Do różnych zajęć potrzebne mogą być różne funkcjonalności. Niektórzy potrzebują jak największej przestrzeni roboczej lub bardzo wysokiej rozdzielczości, czy idealnie odwzorowanych kolorów. Inni z kolei będą cenić szeroką ergonomię, dobrą jakość wykonania, czy różne dodatkowe funkcjonalności, których podstawowe modele nie posiadają.

Bohater dzisiejszego testu, czyli iiyama Prolite XB2472HSUC-B1, to monitor przeznaczony dla osób, które potrzebują stosunkowo niewielkiego gabarytami urządzenia, o dobrej jakości obrazu, który ma dodatkowo wbudowaną kamerę oraz mikrofon. Może się to przydać np. do przeprowadzania wideokonferencji.

Specyfikacja iiyama Prolite XB2472HSUC-B1:

Modeliiyama Prolite XB2472HSUC-B1
Przekątna ekranu23,6''
Rozdzielczość1920 x 1080 px
Proporcje ekranu16:9
Czas reakcji8 ms
Częstotliwość odświeżania60 Hz
Rodzaj matrycyVA
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieLED
Jasność i kontrast250 cd/m2, 3000:1 (statyczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
Złącza1x DisplayPort 1.2, 1x DVI, 1x D-Sub
Złącza audioaudio, wbudowane głośniki 2x 2W,
Złącza danych2x USB 2.0
Dodatkowe funkcjonalnościwbudowana kamerka internetowa i mikrofon
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył w zakresie -5 / 22 stopni, regulacja wysokości 130 mm, obrót w poziomie 90 stopni w lewo, 90 stopni w prawo, pivot
Zasilaczwewnętrzny
Akcesoria w zestawiekable: zasilający DisplayPort, USB, instrukcja
Wymiary557 x 407 (537)  x 230 mm
Waga5,8 kg
Sugerowana cenabrak informacji w dniu testu

Ergonomia i złącza

Ten akurat producent przyzwyczaił mnie już do tego, że nie zaskakuje stylistyką swoich modeli. To konsekwentna linia minimialistycznego designu, bez ozdobników. Obudowa wykonana została z matowego tworzywa sztucznego, które dobrze sprawdza się w pracy. Nie rozprasza, nie widać na niej odcisków palców. Jest estetycznie i schludnie.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1

Jest jednak coś, co wzbudziło moje zdziwienie - ramki wokół ekranu. Ich szerokość to jedno. Bardziej zwraca uwagę fakt, że ekran jest głęboko osadzony - mniej więcej 1 cm poniżej płaszczyzny obudowy. Sprawia to dość niecodzienne wrażenie i według mnie, nie jest to pozytywne odczucie.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 ramka ekranu

Być może jest to związane z obecnością wbudowanej kamerki internetowej, która wymusiła takie rozwiązanie stylistyczne. W każdym razie mam wrażenie, że monitor traci przez to na atrakcyjności.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 kamerka

Sama kamerka 2 Mpx jest umieszczona w środkowej części ramki. Monitor ma ponadto wbudowane głośniki stereo o mocy 2W każdy.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 bok maksymalnie odchylony

Tym, co zdecydowanie zasługuje na pochwałę, jest ergonomia monitora. Mamy tu pełny zakres regulacji. Ekran można odchylać do przodu i tył w zakresie -5 / 22 stopnie, a także regulować jego wysokość (130 mm).

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 bok minimalnie odchylony

Obrotowa podstawka pozwala ponadto na obracanie ekranu w poziomie. Nie zabrakło także funkcji pivot. Trudno tu liczyć na więcej.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 pivot

Wszystkie złącza znajdują się w tylnej części ekranu i skierowane są w dół. Do dyspozycji mamy DisplayPort, DVI-D, D-Sub. Brakuje natomiast najpopularniejszego chyba złącza HDMI.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 złącza wideo

Oprócz wejść wideo mamy jeszcze porty USB w standardzie 2.0.

iiyama Prolite XB2472HSUC-B1 stopka

Stopka na której osadzony jest monitor jest szeroka, solidna i dobrze utrzymuje urządzenie w stabilnej pozycji.

 

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółówe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.