iiyama ProLite XB3070WQS - rozmiar ma znaczenie
Monitory

iiyama ProLite XB3070WQS - rozmiar ma znaczenie

przeczytasz w 2 min.

Prezentujemy test 30-calowego monitora w formacie 16:10 przeznaczonego do profesjonalnych zastosowań.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

duża powierzchnia robocza w formacie 16:10, szerokie kąty widzenia, wysoka jasność, dobra równomierność podświetlenia, dobra ergonomia, jakość obrazu, odwzorowanie kolorów (po kalibracji)

Minusy

brak pivota, duży pobór energii, brak złącz USB

Mówi się, że rozmiar jest drugorzędny, ale w przypadku monitorów trudno się z tym zgodzić. Zwłaszcza, jeśli do pracy potrzebujemy przestrzeni roboczej. Odpowiedzią na takie potrzeby mogą być konfiguracje wieloekranowe, ale nie zawsze jest rozwiązanie możliwe do zastosowania. W takiej sytuacji warto rozważyć monitor o bardzo dużej przekątnej. Jednym z takich urządzeń jest iiyama ProLite XB3070WQS, którą mieliśmy okazję testować. Producent opisuje go jako sprzęt stworzony z myślą o grafikach i projektantach. Rozmiar (30 cali), proporcje ekranu (16:10), rozdzielczość (2560x1600) wskazują, że może to być trafny wybór. Sprawdźmy zatem, czy jest tak w istocie.

Specyfikacja:

Przekątna ekranu30''
Rozdzielczość2560×1600 px
Proporcje ekranu16:10
Czas reakcji5 ms
Rodzaj matrycyAH-IPS
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieLED
Jasność i kontrast350 cd/m2, 1000:1 (statyczny), 5 000 000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
ZłączaHDMI, Display Port, DVI-D, D-Sub
Złącza audioHDMI, analogowe wejście i wyjście dźwięku (mini jack 3,5 mm)
Zasilaczwewnętrzny
Złącza danychbrak
Inne cechyregulacja wysokości ekranu, złącze Kensington, VESA 100x100 mm, głośniki 2x3 W,
Akcesoria w zestawiekabel zasilający, kabel DVI-D, kabel DisplayPort, kabel mDP-DP, kabel audio, skrócona instrukcja obsługi
Waga7,4 kg

» Zobacz pełną specyfikację na stronie produktu

Ergonomia i złącza

Naturalnie pierwszą rzeczą, która robi wrażenie po rozpakowaniu monitora są jego rozmiary. Nie da się ukryć, że 30-calowy ekran imponuje swoimi rozmiarami.

iiyama ProLite XB3070WQS przód

Sama stylistyka nie jest już tak efektowna. Wręcz przeciwnie, obudowa pozbawiona jest ozdobników, kolorowych lub błyszczących elementów. Nie ma niczego, co mogłoby rozpraszać w trakcie pracy. Trzeba to jednak uznać za zaletę – zwłaszcza biorąc pod uwagę profesjonalne przeznaczenie monitora.

iiyama ProLite XB3070WQS dioda

Tuż pod nazwą producenta znajduje się dioda sygnalizująca pracę monitora. W zależności od trybu pracy zmienia kolor z niebieskiego na czerwony. Można ją również całkowicie wyłączyć. Odpowiednia opcja znajduje się w menu OSD.

iiyama ProLite XB3070WQS menu OSD

Przyciski do obsługi menu znajdują się na dolnej krawędzi obudowy, po prawej stronie. Fizyczne przyciski sprawują się bardzo dobrze i umożliwiają sprawne i precyzyjne nawigowanie po licznych opcjach.

iiyama ProLite XB3070WQS bok

W najszerszym miejscu monitor mierzy niespełna 6 cm. Waga całego urządzenia z podstawką wynosi 7,4 kg.

iiyama ProLite XB3070WQS bok

Monitor wyposażony jest w solidną podstawkę. Jej montaż jest bardzo prosty i sprowadza się do przykręcenia podstawki do stopki za pomocą trzech śrubek. Ekran można regulować w trzech płaszczyznach: lewo-prawo (po 45 stopni), tył-przód (17 stopni) oraz góra-dół (11 cm). Brakuje funkcji pivot.

iiyama ProLite XB3070WQS tył

Rzut oka na tył monitora nie przynosi większego zaskoczenia. Zobaczymy tutaj mocowanie stopki oraz szereg złącz. Jeśli chcemy zamontować monitor na dedykowanym uchwycie, należy skorzystać z otworów w standardzie VESA 100x100 – po uprzednim odkręceniu stopki.

iiyama ProLite XB3070WQS złącza

Złącza skierowane są w dół. Użytkownik ma do dyspozycji zarówno złącza cyfrowe (DisplayPort, HDMI, DVI) jak i analogowe (D-Sub). Oprócz tego znajdują się tam także gniazda audio. Brakuje chociażby jednego portu USB.

iiyama ProLite XB3070WQS podstawka

Przydatnym elementem pomagającym utrzymać porządek w kablach jest otwór w stopce monitora. W zestawie z monitorem znajdują się: kabel zasilający, kabel DVI-D, kabel DisplayPort, kabel mDP-DP, kabel audio, skrócona instrukcja obsługi.