Klawiatury

Logitech G15 Keyboard - reaktywacja?

przeczytasz w 2 min.

Minęły właśnie dwa lata od ukazania się na rynku Logitech G15 Gaming Keyboard - klawiatury stworzonej w zamyśle producenta specjalnie dla graczy. Nowa G15 jest klasycznym przykładem na to, że poprawia

 • Orientacyjna cena:
  Logitech G15 Keyboard: ~299 zł

Minęły właśnie dwa lata od ukazania się na rynku Logitech G15 Gaming Keyboard - klawiatury stworzonej w zamyśle producenta specjalnie dla graczy. Moja recenzja pierwszej G15 ukazała się na łamach Benchmark.pl pod koniec marca 2006 roku. Przypomnę tylko, iż wówczas klawiatura ta wywarła na mnie całkiem dobre wrażenie, przede wszystkim w związku z szeregiem nowych, ciekawych rozwiązań. Zwróciłem jednak także uwagę na kilka drobnych błędów, które tak naprawdę nie pozwalały uznać pierwszej G15 za wyspecjalizowany produkt dla graczy. Co innego jeśli podchodziliśmy do tejże klawiatury jako produktu mieszanego to jest do pracy i zabawy, dla mniej wymagających użytkowników. Wówczas odbiór tej klawiatury był znacząco inny, co pozwalało, z czystym sumieniem przyznać mu znaczek "dobry produkt". Nie zmienia to jednak faktu, iż przydatność i wykorzystanie niektórych rozwiązań "starej" G15 budziły moje wątpliwości i obawy co wyraźnie zaznaczyłem w swojej recenzji.

Dlatego też kiedy na początku 2008 roku pojawiła się odświeżona wersja klawiatury G15 zżerała mnie ciekawość czy jej twórcy posłuchali opinii użytkowników wprowadzając doń przełomowe zmiany. Najistotniejsze jednak jest to, że na pierwszy rzut oka poza skróconą nazwą i unowocześnionym wyglądem ogólna koncepcja klawiatury nie zmieniła się prawie wogóle. No właśnie, prawie.

Na górze "stara" G15, na dole jej odświeżona wersja.

Krótka specyfikacja:

 • Szerokość: 48 cm
   
 • Głębokość (bez podkładki na nadgarstki): 19 cm po bokach i 23 cm w środku
   
 • Głębokość (z podkładką na nadgarstki): 23 cm po bokach i 26 cm pośrodku
   
 • Wysokość klawiatury: 2 cm (bez wyciągniętych nóżek, które unoszą górną część klawiatury o ok. 1 cm)

Jedno jest pewne - nie sposób odmówić nowej G15 swoistego uroku, czegoś niezwykle pociągającego w nowym wyglądzie, czegoś co było powodem mojego niecierpliwego oczekiwania na test tejże klawiatury.

Zmiany, zmiany...

Pierwszy kontakt z odświeżoną G15 był dla mnie dość zaskakujący. Spore zdziwienie bowiem wywołała wielkość pudełka tejże klawiatury. Poprzednim razem wygląd pudełka sugerował, że będziemy mieć do czynienia z bardzo dużą klawiaturą i tak też było w istocie. Wszystko wskazuje na to, że Logitech próbuje zerwać ze stworzonym przez siebie monstrualnym wizerunkiem swojego flagowego produktu dla graczy i w nowej G15 serwuje nam pudełeczko (to chyba najwłaściwsze porównanie dwóch omawianych pudełek), które niczym nie ustępuje normalnym klawiaturom. Co ciekawe samym projektem pudełko nowej G15 zbliża się do opakowania kryjącego klawiaturę Razer Lycosa (co nie zmienia faktu, że do Razera im daleko :-)

Po wyciagnięciu klawiatury z pudełka możemy przyjrzeć się jej nareszcie dokładniej. Pierwsze co rzuca się w oczy, a na co zwracałem już uwagę to dość agresywny charakter nowej klawiatury. Ten efekt uzyskano przede wszystkim poprzez usunięcie pseudo uchwytów w jej górnej części, ogólne skompaktowanie jej rozmiarów i zastosowanie innego koloru podświetlenia. Co ciekawe zdecydowano się usunąć 12 przycisków makro, które tak naprawdę byłym jednym z elementów wyróżniających poprzednią G15 na tle konkurencji. Zrezygnowano również z uchylnego ekraniku LCD, zastępując go ekranem stałym wkomponowanym w bryłę klawiatury.

Kąt nachylenia ekranu do podstawy klawiatury został ustawiony na poziomie 35-40 stopni co umożliwia dość naturalny wgląd w wyświetlane na nim informacje. Jednocześnie zmieniona została wielkość wyświetlacza, który ma obecnie wymiary 6x2 cm (dla przypomnienia w "starej" G15 ekranik ten miał wymiary 9x2,5 cm). Istotne jednak jest to, że rozdzielczość wyświetlacza pozostawiono bez zmian (160x43 piksele) dzięki czemu wszystko co ukazuje się na nim wydaje się ostrzejsze i bardziej czytelne.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login