Karty graficzne

Nowe zintegrowane układy graficzne NVIDII – GeForce 9 mGPU

przeczytasz w 2 min.

Na rynek trafiają już płyty główne wyposażone w nowe zintegrowane układy graficzne NVIDII – z serii GeForce 9 mGPU. Koncern informuje o poważnych zmianach względem poprzedniczek, chwali się wysoką wyd

Na rynek trafiają już płyty główne wyposażone w nowe zintegrowane układy graficzne NVIDII – z serii GeForce 9 mGPU. Koncern informuje o poważnych zmianach względem poprzedniczek, chwali się wysoką wydajnością oraz dostępnymi technologiami: CUDA, PhysX, Hybrid SLI oraz usprawnioną PureVideo HD. Wszystkie te rozwiązania mają być odtąd dostępne w grafice zintegrowanej.

Hitchcock mówił, że trzeba zacząć od trzęsienia ziemi, a potem tylko potęgować napięcie. Dokładnie w taki sposób przygotowano dokumentację na temat zintegrowanych układów graficznych GeForce 9 mGPU (motherboard GPU). Zaczyna się sensacyjnie, a później ciągle jest ciekawie, jednak nie ma już wielkich czcionek i mnóstwa wykrzykników. Pojawiają się za to sztuczki marketingowe. Mniej lub bardziej przyjemne.

nVidia zaraz na początku oficjalnej prezentacji podaje cztery kluczowe informacje: 5-krotnie wyższa wydajność, wydajność większa o 70 proc. po skorzystaniu z technologii Hybrid SLI, pełna obsługa filmów Blu-ray, układ graficzny obsługujący technologie CUDA i PhysX. Zapowiada się ciekawie? Powinno.


Na slajdzie 4 wszystko się zaczyna – pojawia się pierwszy wykres. Widzimy wyniki testów wykonanych w benchmarku 3DMark Vantage. Intel (G45) osiąga 104 punktów, platforma AMD 790GX ma 262 punkty, natomiast GeForce 9400 zdobywa 575 punktów. I to jest dostateczna ilość testów, by stwierdzić – zdaniem NVIDII – że jej najnowsze układy są "5 razy szybsze".

Porównywanie tych układów w 3DMarku Vantage nie dostarcza sprawiedliwych testów. 3DMark Vantage ma cztery główne komponenty: dwa dotyczą CPU, dwa GPU. Jeden z testów CPU dotyczy zaś obliczeń z fizyką. Jest oparty na API firmy Ageia, która opracowała układ PhysX. Futuremark użył tgo API, ponieważ dużo gier z niego korzysta – a więc ma to sens. Jednak kilka miesięcy temu NVIDIA wykupiła koncern Ageia, a wraz z nim wszystkie technologie (łącznie z API PhysX). W sterownikach Forceware 177.39 znajdziemy już to API. Co więcej, to właśnie układy graficzne NVIDII je wykorzystują, a nie procesor czy odrębny chip PhysX.

3DMark Vantage – nie do końca sprawiedliwy test


Testy w 3DMarku Vantage sprawiają, że układ Intela nie rywalizuje na równych warunkach z układem NVIDII. Najnowsze GeForce’y zyskują dużo punktów więcej dzięki temu, że wykorzystują należące do nVidii API, które jest zaimplementowane także w benchmarku.
Z kolei sprzęt Intela tego zrobić nie może. Wprawdzie obsługa PhysX w sterownikach NVIDII to świetna sprawa, bo przecież jest za darmo. Zintegrowanie tej technologii w kartach graficznych również należy uznać za plus, bo nie musimy instalować w komputerze osobnej karty.

W prezentacji NVIDII nie znajdziemy innych testów – na przykład w grach. I myślę, że nie ma się czemu dziwić, ponieważ wówczas wyniki nie byłyby tak korzystne dla zielonych. No, chyba że od jakichś starszych układów. Co więcej, nie ma jakichkolwiek testów odpowiadających realnemu zastosowaniu zintegrowanych GeForce’ów. Zintegrowana grafika nie służy przecież do bicia rekordów w 3DMarkach.

Dodatkowo NVIDIA nie podała zastosowanych konfiguracji sprzętowych. Dlatego poczekam aż pojawią się na rodzimym rynku płyty wyposażone w nowe układy GeForce i wówczas zweryfikuję „5 razy lepszą wydajność”. Na razie to twierdzenie jest zdecydowanie na wyrost.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login