Najlepsze kolory do 3000 zł czyli Samsung 55MU6102
Telewizory

Najlepsze kolory do 3000 zł czyli Samsung 55MU6102

Tomasz Chmielewski | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Tomasz Chmielewski
8 komentarzy Dyskutuj z nami

Seria MU6102 obejmuje najbardziej przystępne telewizory 4K firmy Samsung. Oto test 55-calowego modelu 55MU6102.

marketplace
Ocena benchmark.pl
 • 3/5
Plusy

- bardzo dobre odwzorowanie barw – na wprost i pod kątem,; - wysoka liniowość odwzorowania barw,; - super niski input lag, - znakomicie działające upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją,; - duża liczba rodzajów formatów plików wideo z USB,; - bogate opcje kalibracyjne,; - dobry dźwięk z niezłym basem (jak na TV),; - ostry jak żyleta ruch w trybie WRLED.

Minusy

- jasna czerń i niski kontrast (typowe dla IPS-ów),; - brak gniazda słuchawkowego,; - brak obsługi słuchawek Bluetooth,; - bardzo niska jasność w trybie HDR,; - brak szerokiej palety barw,; - zbyt zimna biel w ust. fabr. trybu „film” – 7219K (ale da się skalibrować).

Samsung 55MU6102 jest telewizorem z płaskim ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Samsung 55MU6102 - test

W 55MU6102 zastosowano wyświetlacz LCD z rodziny IPS, najprawdopodobniej PLS. Subpiksele mają konwencjonalną strukturę RGB.

Samsung 55MU6102 - struktura subpixeli

Wyświetlacz (przekątna): 55 cali
Wyświetlacz (rozdzielczość): 3840x2160
Wyświetlacz (rodzaj): płaski
Podświetlenie ekranu: LED
Technologia 3D: nie
Złącza: 3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, optyczne
Tuner TV: DVB-C, DVB-T2

Skrócone wyniki testu:

 

Kontrast

Z powodu zastosowania w telewizorze matrycy typu IPS, współczynnik kontrastu ANSI jest niski. Oznacza to, że ze względu na jasną czerń emisyjną telewizor najlepiej spisze się podczas oglądania w dzień lub przy włączonym świetle.

Kolory standardowe

Pomimo lekko zaniebieszczonej bieli (7219K), w ustawieniach fabrycznych trybu „film” odwzorowanie barw było zaskakująco dobre. Mimo że mamy do czynienia z niedrogim telewizorem klasy podstawowej, błąd odwzorowania barw czerwonej, zielonej i żółtej (R,G,Y) nie przekroczył progu postrzegalności. Przekroczył go niebieski (B), lecz nie ze względu na przekłamanie odcienia, lecz o 13% jaśniejszą luminancję niż przewiduje norma. Z kolei błędy odcienia dotyczyły cyjanu i magenty, ale nie były one tragiczne (zaledwie 16,8% i 14,5%).

Największą pozytywną niespodzianką były niskie błędy odwzorowania barw na niższych (tj. innych niż pełne) poziomach nasycenia. Tutaj błąd delta E nie przekroczył wartości 5,0, co jest świetnym wynikiem w tak tanim telewizorze.

Samsung 55MU6102 - kolory składowe

Ogólnie rzecz biorąc, liniowość odwzorowania barw stała na bardzo wysokim poziomie, czego mogą pozazdrościć 55MU6102 nie tylko droższe Samsungi, lecz także wiele konkurencyjnych telewizorów i to nie tylko z tej klasy cenowej.

Samsung 55MU6102 - paleta barw

Warto jeszcze zaznaczyć, że kolory na 55MU6102 wyglądają lepiej niż na matrycach VA o takich samych błędach odwzorowania – matryce IPS oferują dużo większą subiektywną ekspresję i plastykę barw, także na wprost. Ponadto, nie ulega wątpliwości, że odwzorowanie barw standardowych (Rec.709) jest lepsze niż w telewizorach z serii MU7002 i MU8002, lecz także w telewizorach … QLED. Krótko mówiąc, 55MU6102 to najlepszy telewizor Samsunga pod względem jakości odwzorowania standardowych barw w ustawieniach fabrycznych, jaki testowałem w tym roku.

Szeroka paleta barw

Samsung 55MU6102 nie jest w stanie odwzorować szerokiej palety barw.

Samsung 55MU6102 - odwzorownie szerokiej palety barw

Jasność w trybie HDR

Na białej, prostokątnej planszy zajmującej 5% powierzchni ekranu Samsung 55MU6102 świecił z jasnością zaledwie 179 cd/m^2. To trochę zaskakujący wynik, bowiem na większej, 10%-planszy wynik był sporo wyższy – 266 cd/m^2. Pomimo tego, nie ulega wątpliwości, że ze względu na niską jasność nie jest to telewizor do HDR-u. Także selektywność tonalna w trybie HDR była niska.

Samsung 55MU6102 - mocowanie nóżki

Odwzorowanie ruchu

Ze względu na matrycę LCD klasy 60Hz ostrość obrazów ruchomych jest niska. Z kolei opcja "Wyraźny ruch LED" (WRLED) działa znakomicie zapewniając ostre jak żyleta obrazy ruchome, choć ze spadkiem jasności i mocnym migotaniem, tak więc jej wykorzystanie ogranicza się do rzadkich zastosowań specjalistycznych.

Jeśli chodzi o kompensację (upłynnianie) ruchu, to do dyspozycji mamy następujące opcje:

AutoMotionPlus upłynnianie
Wył. brak
Auto bardzo duże
Użytkownika regulowane
Uż+WRLED bardzo duże

Układ upłynniania ruchu działa jak marzenie i może stanowić wzór do naśladowania dla innych telewizorów tej klasy (powinni to sobie wziąć do serca na przykład inżynierowie odpowiedzialni za kompensację ruchu w telewizorze Philips 55PUS6262.

Samsung 55MU6102 - mocowanie nóżki

Odtwarzane formaty plików z USB

avi (fmp4)
flv (flv1)
mkv (h264)
mov (h264)
mp4 (h264)
mp4 (h265)
mts (przepl., h264)
mts (progr., h264)
tp (mpeg1/2)
wmv (wmv2)
4K > 2160 (h264)

W tej konkurencji bez niespodzianek: jest znakomicie, choć (tradycyjnie dla Samsunga) bez obsługi plików wideo 4K o rozdzielczości pionowej większej od 2160 linii.

Samsung 55MU6102 - złącza

Opóźnienie sygnału (input lag)

Zmierzone opóźnienie sygnału to 16,3 ms, co jest rewelacyjnym wynikiem.

Samsung 55MU6102 - opóźnienie sygnału

Podsumowanie

Zalety:

 • bardzo dobre odwzorowanie barw – na wprost i pod kątem,
 • wysoka liniowość odwzorowania barw ‒ lepsza niż w wielu droższych telewizorach,
 • super niski input lag,
 • znakomicie działające upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją,
 • duża liczba rodzajów formatów plików wideo z USB,
 • bogate opcje kalibracyjne,
 • dobry dźwięk z niezłym basem (jak na TV),
 • ostry jak żyleta ruch w trybie WRLED (dla zaawansowanych użytkowników),
 • świetny, przyjazny dla użytkownika system operacyjny z bogatymi funkcjami Smart,
 • dobry stosunek możliwości do ceny.

Samsung 55MU6102 - mocowanie nóżki

Wady:

 • jasna czerń i niski kontrast (typowe dla IPS-ów),
 • brak gniazda słuchawkowego,
 • brak obsługi słuchawek Bluetooth,
 • bardzo niska jasność w trybie HDR,
 • brak szerokiej palety barw,
 • zbyt zimna biel w ust. fabr. trybu „film” – 7219K (ale da się skalibrować).

Werdykt

Głównym atutem Samsunga 55MU6102 są zaskakująco dokładnie odwzorowane (jak na tak tani telewizor) kolory, które dodatkowo czarują swoją typową, i-pe-es-ową ekspresją. Jeżeli Twoim priorytetem przy zakupie telewizora jest dokładność odwzorowania barw, a nie np. kontrast, to 55MU6102 Cię nie rozczaruje. Pod tym względem, w cenie do trzech tysięcy złotych na rynku nie testowałem do tej pory nic lepszego. Polecam.

60% 3/5

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  real12345
  Czy jest mi ktoś w stanie pokazać TV do 3-4k, który jest w stanie osiągnąć większą jasność, i kontrast?
  Czy jest specyfika tanich telewizorów i trzeba moją kwotę sporo rozszerzyć?
  Pytam bo nie za bardzo jstem w temacie, a wydaje mi się, że seria 7 samsunga za podobną cenę jest w stanie zapoponować więcej
  1
 • avatar
  _ToT_
  Witam!

  Panie Tomaszu z racji tego, że nie każdy potrzebuje 4K można prosić o test dwóch bliźniaczych modeli Samsunga FHD 55M5502 i 55M5572. Prawdopodobnie oba mają matrycę VA, a różnią się tylko wyposażeniem. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  1
 • avatar
  hideo
  moja teoria od dłuższego czasu jest taka, że wolę ips w tańszych tv przez lepsze przyjemniejsze kolory, w droższych led lcd to już wiele zależy od innych czynników niż sama matryca i w drogich to często VA są stosowane za to z bardzo różnym skutkiem (jedne są fantastycznie naturalnie odwzorowane a inne nie), oczywiście najbardziej kopią d*** OLEDy i tu niezależnie od producenta wszystkie uhd oled mi się podobają :)
  1
 • avatar
  Qwerty4321
  Dzień dobry Panie Tomaszu,
  mam ogromną prośbę o pomoc. Zastanawiam się nad zakupem modelu ue50mu6102 lub ue55mu6102 i nie ukrywam, że po przeczytaniu Pana recenzji mam dużą zagwozdkę. Zależy mi na pięknych kolorach, ale niestety nie mam możliwości porównania obu telewizorów i stąd moje pytanie, czy kolory w wersji 50" są takie same lub zbliżone do wersji 55" na matrycy IPS? Czy będą po prostu mniej "żywe"? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  1
 • avatar
  Lister
  "Na białej, prostokątnej planszy zajmującej 5% powierzchni ekranu Samsung 55MU6102 świecił z jasnością zaledwie 179 cd/m^2. To trochę zaskakujący wynik, bowiem na większej, 10%-planszy wynik był sporo wyższy – 266 cd/m^2."

  Mam to samo na tegorocznym sonym we750 - najlepiej to widać na napisach końcowych, jak tylko jest mało jasnych literek, podświetlenie się ściemnia, dając głębszą czerń. Prawdopodobnie dlatego w scenach z nocnym niebem, gdy jest poniżej iluś tam procent jasnych pikseli, mam znakomitą czerń kosmosu (wieczorem, przy skromnym tylnym oświetleniu).
  Testując w sklepie mniejszy model tej serii samsunga oraz jego brata VA, pamiętam, że ustawiając najlepszy możliwy kontrast, bledły kolory, a dając maksymalne nasycenie koloru (i tak słabsze od sonego) mocno tracił na kontraście. Jeżeli ma mi czegoś brakować z tego modelu w moim sonym, to o niebo lepszego odtwarzacza plików. Ale słabszy obraz zniechęcił mnie do kupna tańszego samsunga.
 • avatar
  mareqo
  Witam.
  Panie Tomaszu, mam pytanie. Czy mniejszy model Samsunga czyli UE50Mu6102 również posiada matrycę IPS. Czy różni się od testowanego modelu jedynie wielkością, czy też technicznie. Co pan sądzi o LG 49UJ6307 którego usilnie polecał mi sprzedawca w sklepie jako tańszy i lepszy od wyżej wymienionego Samsunga