Najlepsze kolory do 3000 zł czyli Samsung 55MU6102
Telewizory

Najlepsze kolory do 3000 zł czyli Samsung 55MU6102

przeczytasz w 3 min.

Seria MU6102 obejmuje najbardziej przystępne telewizory 4K firmy Samsung. Oto test 55-calowego modelu 55MU6102.

Ocena benchmark.pl
 • 3/5
Plusy

- bardzo dobre odwzorowanie barw – na wprost i pod kątem,; - wysoka liniowość odwzorowania barw,; - super niski input lag, - znakomicie działające upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją,; - duża liczba rodzajów formatów plików wideo z USB,; - bogate opcje kalibracyjne,; - dobry dźwięk z niezłym basem (jak na TV),; - ostry jak żyleta ruch w trybie WRLED.

Minusy

- jasna czerń i niski kontrast (typowe dla IPS-ów),; - brak gniazda słuchawkowego,; - brak obsługi słuchawek Bluetooth,; - bardzo niska jasność w trybie HDR,; - brak szerokiej palety barw,; - zbyt zimna biel w ust. fabr. trybu „film” – 7219K (ale da się skalibrować).

Samsung 55MU6102 jest telewizorem z płaskim ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Samsung 55MU6102 - test

W 55MU6102 zastosowano wyświetlacz LCD z rodziny IPS, najprawdopodobniej PLS. Subpiksele mają konwencjonalną strukturę RGB.

Samsung 55MU6102 - struktura subpixeli

Wyświetlacz (przekątna):55 cali
Wyświetlacz (rozdzielczość):3840x2160
Wyświetlacz (rodzaj):płaski
Podświetlenie ekranu:LED
Technologia 3D:nie
Złącza:3 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet, optyczne
Tuner TV:DVB-C, DVB-T2

Skrócone wyniki testu:

 

Kontrast

Z powodu zastosowania w telewizorze matrycy typu IPS, współczynnik kontrastu ANSI jest niski. Oznacza to, że ze względu na jasną czerń emisyjną telewizor najlepiej spisze się podczas oglądania w dzień lub przy włączonym świetle.

Kolory standardowe

Pomimo lekko zaniebieszczonej bieli (7219K), w ustawieniach fabrycznych trybu „film” odwzorowanie barw było zaskakująco dobre. Mimo że mamy do czynienia z niedrogim telewizorem klasy podstawowej, błąd odwzorowania barw czerwonej, zielonej i żółtej (R,G,Y) nie przekroczył progu postrzegalności. Przekroczył go niebieski (B), lecz nie ze względu na przekłamanie odcienia, lecz o 13% jaśniejszą luminancję niż przewiduje norma. Z kolei błędy odcienia dotyczyły cyjanu i magenty, ale nie były one tragiczne (zaledwie 16,8% i 14,5%).

Największą pozytywną niespodzianką były niskie błędy odwzorowania barw na niższych (tj. innych niż pełne) poziomach nasycenia. Tutaj błąd delta E nie przekroczył wartości 5,0, co jest świetnym wynikiem w tak tanim telewizorze.

Samsung 55MU6102 - kolory składowe

Ogólnie rzecz biorąc, liniowość odwzorowania barw stała na bardzo wysokim poziomie, czego mogą pozazdrościć 55MU6102 nie tylko droższe Samsungi, lecz także wiele konkurencyjnych telewizorów i to nie tylko z tej klasy cenowej.

Samsung 55MU6102 - paleta barw

Warto jeszcze zaznaczyć, że kolory na 55MU6102 wyglądają lepiej niż na matrycach VA o takich samych błędach odwzorowania – matryce IPS oferują dużo większą subiektywną ekspresję i plastykę barw, także na wprost. Ponadto, nie ulega wątpliwości, że odwzorowanie barw standardowych (Rec.709) jest lepsze niż w telewizorach z serii MU7002 i MU8002, lecz także w telewizorach … QLED. Krótko mówiąc, 55MU6102 to najlepszy telewizor Samsunga pod względem jakości odwzorowania standardowych barw w ustawieniach fabrycznych, jaki testowałem w tym roku.

Szeroka paleta barw

Samsung 55MU6102 nie jest w stanie odwzorować szerokiej palety barw.

Samsung 55MU6102 - odwzorownie szerokiej palety barw

Jasność w trybie HDR

Na białej, prostokątnej planszy zajmującej 5% powierzchni ekranu Samsung 55MU6102 świecił z jasnością zaledwie 179 cd/m^2. To trochę zaskakujący wynik, bowiem na większej, 10%-planszy wynik był sporo wyższy – 266 cd/m^2. Pomimo tego, nie ulega wątpliwości, że ze względu na niską jasność nie jest to telewizor do HDR-u. Także selektywność tonalna w trybie HDR była niska.

Samsung 55MU6102 - mocowanie nóżki

Odwzorowanie ruchu

Ze względu na matrycę LCD klasy 60Hz ostrość obrazów ruchomych jest niska. Z kolei opcja "Wyraźny ruch LED" (WRLED) działa znakomicie zapewniając ostre jak żyleta obrazy ruchome, choć ze spadkiem jasności i mocnym migotaniem, tak więc jej wykorzystanie ogranicza się do rzadkich zastosowań specjalistycznych.

Jeśli chodzi o kompensację (upłynnianie) ruchu, to do dyspozycji mamy następujące opcje:

AutoMotionPlusupłynnianie
Wył.brak
Autobardzo duże
Użytkownikaregulowane
Uż+WRLEDbardzo duże

Układ upłynniania ruchu działa jak marzenie i może stanowić wzór do naśladowania dla innych telewizorów tej klasy (powinni to sobie wziąć do serca na przykład inżynierowie odpowiedzialni za kompensację ruchu w telewizorze Philips 55PUS6262.

Samsung 55MU6102 - mocowanie nóżki

Odtwarzane formaty plików z USB

avi (fmp4)
flv (flv1)
mkv (h264)
mov (h264)
mp4 (h264)
mp4 (h265)
mts (przepl., h264)
mts (progr., h264)
tp (mpeg1/2)
wmv (wmv2)
4K > 2160 (h264)

W tej konkurencji bez niespodzianek: jest znakomicie, choć (tradycyjnie dla Samsunga) bez obsługi plików wideo 4K o rozdzielczości pionowej większej od 2160 linii.

Samsung 55MU6102 - złącza

Opóźnienie sygnału (input lag)

Zmierzone opóźnienie sygnału to 16,3 ms, co jest rewelacyjnym wynikiem.

Samsung 55MU6102 - opóźnienie sygnału

Podsumowanie

Zalety:

 • bardzo dobre odwzorowanie barw – na wprost i pod kątem,
 • wysoka liniowość odwzorowania barw ‒ lepsza niż w wielu droższych telewizorach,
 • super niski input lag,
 • znakomicie działające upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją,
 • duża liczba rodzajów formatów plików wideo z USB,
 • bogate opcje kalibracyjne,
 • dobry dźwięk z niezłym basem (jak na TV),
 • ostry jak żyleta ruch w trybie WRLED (dla zaawansowanych użytkowników),
 • świetny, przyjazny dla użytkownika system operacyjny z bogatymi funkcjami Smart,
 • dobry stosunek możliwości do ceny.

Samsung 55MU6102 - mocowanie nóżki

Wady:

 • jasna czerń i niski kontrast (typowe dla IPS-ów),
 • brak gniazda słuchawkowego,
 • brak obsługi słuchawek Bluetooth,
 • bardzo niska jasność w trybie HDR,
 • brak szerokiej palety barw,
 • zbyt zimna biel w ust. fabr. trybu „film” – 7219K (ale da się skalibrować).

Werdykt

Głównym atutem Samsunga 55MU6102 są zaskakująco dokładnie odwzorowane (jak na tak tani telewizor) kolory, które dodatkowo czarują swoją typową, i-pe-es-ową ekspresją. Jeżeli Twoim priorytetem przy zakupie telewizora jest dokładność odwzorowania barw, a nie np. kontrast, to 55MU6102 Cię nie rozczaruje. Pod tym względem, w cenie do trzech tysięcy złotych na rynku nie testowałem do tej pory nic lepszego. Polecam.

60% 3/5

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  real12345
  1
  Czy jest mi ktoś w stanie pokazać TV do 3-4k, który jest w stanie osiągnąć większą jasność, i kontrast?
  Czy jest specyfika tanich telewizorów i trzeba moją kwotę sporo rozszerzyć?
  Pytam bo nie za bardzo jstem w temacie, a wydaje mi się, że seria 7 samsunga za podobną cenę jest w stanie zapoponować więcej
  • avatar
   _ToT_
   1
   Witam!

   Panie Tomaszu z racji tego, że nie każdy potrzebuje 4K można prosić o test dwóch bliźniaczych modeli Samsunga FHD 55M5502 i 55M5572. Prawdopodobnie oba mają matrycę VA, a różnią się tylko wyposażeniem. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
   • avatar
    hideo
    1
    moja teoria od dłuższego czasu jest taka, że wolę ips w tańszych tv przez lepsze przyjemniejsze kolory, w droższych led lcd to już wiele zależy od innych czynników niż sama matryca i w drogich to często VA są stosowane za to z bardzo różnym skutkiem (jedne są fantastycznie naturalnie odwzorowane a inne nie), oczywiście najbardziej kopią d*** OLEDy i tu niezależnie od producenta wszystkie uhd oled mi się podobają :)
    • avatar
     Qwerty4321
     1
     Dzień dobry Panie Tomaszu,
     mam ogromną prośbę o pomoc. Zastanawiam się nad zakupem modelu ue50mu6102 lub ue55mu6102 i nie ukrywam, że po przeczytaniu Pana recenzji mam dużą zagwozdkę. Zależy mi na pięknych kolorach, ale niestety nie mam możliwości porównania obu telewizorów i stąd moje pytanie, czy kolory w wersji 50" są takie same lub zbliżone do wersji 55" na matrycy IPS? Czy będą po prostu mniej "żywe"? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

     • avatar
      Lister
      0
      "Na białej, prostokątnej planszy zajmującej 5% powierzchni ekranu Samsung 55MU6102 świecił z jasnością zaledwie 179 cd/m^2. To trochę zaskakujący wynik, bowiem na większej, 10%-planszy wynik był sporo wyższy – 266 cd/m^2."

      Mam to samo na tegorocznym sonym we750 - najlepiej to widać na napisach końcowych, jak tylko jest mało jasnych literek, podświetlenie się ściemnia, dając głębszą czerń. Prawdopodobnie dlatego w scenach z nocnym niebem, gdy jest poniżej iluś tam procent jasnych pikseli, mam znakomitą czerń kosmosu (wieczorem, przy skromnym tylnym oświetleniu).
      Testując w sklepie mniejszy model tej serii samsunga oraz jego brata VA, pamiętam, że ustawiając najlepszy możliwy kontrast, bledły kolory, a dając maksymalne nasycenie koloru (i tak słabsze od sonego) mocno tracił na kontraście. Jeżeli ma mi czegoś brakować z tego modelu w moim sonym, to o niebo lepszego odtwarzacza plików. Ale słabszy obraz zniechęcił mnie do kupna tańszego samsunga.
      • avatar
       mareqo
       0
       Witam.
       Panie Tomaszu, mam pytanie. Czy mniejszy model Samsunga czyli UE50Mu6102 również posiada matrycę IPS. Czy różni się od testowanego modelu jedynie wielkością, czy też technicznie. Co pan sądzi o LG 49UJ6307 którego usilnie polecał mi sprzedawca w sklepie jako tańszy i lepszy od wyżej wymienionego Samsunga