Czy tani Mesh może być dobry? Testujemy TP-Link Deco M4!
Sieci

Czy tani Mesh może być dobry? Testujemy TP-Link Deco M4!

przeczytasz w 2 min.

Trafił do nas zestaw dwóch urządzeń z serii Deco od TP-Link. Sprawdzimy czy przy ich pomocy uda się poprawić działanie Wi-Fi w typowym domu, gdzie dotychczas pracował tylko jeden centralny router!

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- świetny stosunek wydajności do ceny,; - estetyczne wykonanie,; - wysoka jakość materiałów,; - dobra wydajność,; - nieodczuwalne przełączanie się między urządzeniami,; - minimalistyczny interfejs, który sprzyja domowym użytkownikom...

Minusy

...ale mocno ogranicza możliwość konfiguracji dla użytkowników zaawansowanych,; - brak USB i WPS,; - tylko 2 porty LAN,; - konfiguracja tylko przez aplikację.

Sieć Mesh od TP-Link - zestaw Deco M4

Seria TP-Link Deco zawiera bardzo szerokie spektrum produktów, które mają na celu zażegnanie wszelkich problemów, jakie typowy użytkownik może napotkać korzystając w domu z Wi-Fi. Zestaw, który trafił do nas na testy, to podstawowy przedstawiciel tej serii, zawierający 2 zgrabne routery. Mogą one pracować całkowicie samodzielnie tworząc mini sieć Mesh, jednak my postanowiliśmy zweryfikować jak sprawdzą się jako dodatek do istniejącej sieci domowej. Niedawno testowaliśmy router TP-Link Archer C6 (link do recenzji), który okazał się wyśmienitym wyborem do mieszkania, ale w starciu ze zbrojonym stropem w domu jednorodzinnym wykazał, że przydałaby mu się pomoc. Czy omawiany duet Deco M4 będzie tutaj odpowiedzią? Postaramy się to sprawdzić w niniejszym teście.

TP-Link Deco M4R - Unboxing

Deco M4 - Pierwsze wrażenia

Pierwsze, co zauważamy po wzięciu w ręce opakowania, to poczucie obcowania z produktem z wyższej półki, czego niekoniecznie mogliśmy się spodziewać po cenie, która oscyluje już poniżej 400 zł za (przypominamy) dwa urządzenia. Pudełko jest z solidnego, błyszczącego kartonu z estetycznie przygotowanym miejscem na całą zawartość. W środku poza dwoma routerami znajdziemy osobno zapakowane w dodatkowe kartoniki zasilacze oraz wykonany w dość zaskakujący sposób przewód sieciowy. Instrukcja również nie jest zwykłym świstkiem papieru, a solidnie wykonaną mini-książeczką. Widać, że producent chce, abyśmy poczuli się dopieszczeni.

TP-Link Deco M4R - Unboxing

Po wyjęciu routerów z folii od razu rzuca się w oczy, że nie posiadają one żadnych przycisków, diodek ani antenek, czyli w zasadzie niczym nie przypominają typowych routerów. Jedyne co zdradza, że są urządzeniem sieciowym, to dwa gniazda RJ45 umieszczone z tyłu obudowy. Nie znajdziemy tu niestety żadnego portu USB.

TP-Link Deco M4R - tył

Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, choć mimo wszystko czuć, że trzymamy w rękach plastik. Same routery są raczej lekkie i rozmiarem idealnie wpasowują się na typową półkę na książki.

TP-Link Deco M4R - na półce

Na spodzie urządzenia znajdziemy złącze zasilania i jedyny przycisk, w jaki zaopatrzył je producent. Służy on do restartowania lub (po przytrzymaniu) do resetowania sprzętu. Z powyższego wynika, że nie znajdziemy tutaj przycisku WPS. Tył obudowy na spodzie wyprofilowano tak, aby bez problemu przełożyć tamtędy kabel od zasilania – tutaj nieco szkoda, że urządzenie nie obsługuje zasilania przez Ethernet.

TP-Link Deco M4R - od spodu

Od góry, pod plastikową maskownicą wykonaną w kształcie logo producenta, umieszczono sygnalizator pracy. Jest to jedyny świecący element tego routera i w zależności od statusu urządzenia podświetla się na jeden z kilku kolorów. W czasie typowej pracy świeci się na biało, czego raczej nie widać, jeżeli nie spojrzymy na sprzęt z góry.

TP-Link Deco M4R - od góry

Co siedzi w środku

Pod całkiem udaną obudową znajdziemy nieco już leciwy SOC QCA9563 pracujący z taktowaniem 750 MHz. Doposażono go w 128 MB pamięci RAM oraz 16 MB Flash. Nie są to powalające wartości, ale powinny w zupełności wystarczyć w docelowych zastosowaniach.

TP-Link Deco M4R - Unboxing

Oba złącza RJ45 są w standardzie Gigabit Ethernet i jeden z nich może pracować jako port WAN, jeżeli sprzęt będziemy używać samodzielnie, a nie jako punkty dostępowe. Moduł bezprzewodowy według producenta jest zgodny ze specyfikacją AC1200, co oznacza 300 Mbps w 2,4 GHz i 867 Mbps w 5 GHz. Routery korzystają z dwóch wbudowanych anten i dobrodziejstw technologii MU-MIMO 2x2. Do każdego z routerów możemy podpiąć około 50 urządzeń bezprzewodowo.

TP-Link Deco M4 - specyfikacja

Standard sieci:IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz,
IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz
Anteny:2 wewnętrzna
Transmisja:2.4 GHz 2x2; 5 GHz-1 2x2
Procesor:SOC QCA9563 750MHz
Pamięć RAM:128MB
Pamięć FLASH:16MB
Szerokość kanałów:20/40/80 MHz
Szyfrowanie:WPA-PSK/WPA2-PSK
Przekierowanie portów:brak
Protokoły:IPv4 i IPv6
Połączenie WAN:Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/L2TP/PPTP/VLAN
Porty:2 x RJ45 (zamiennie LAN/WAN))
Przyciski:Przycisk restartowania

Na kolejnej stronie przyjrzymy się bliżej procesowi konfiguracji oraz dedykowanej aplikacji mobilnej.