Windows 10 czy warto? Pięć powodów, dla których opłaca się przesiąść
Systemy operacyjne

Windows 10 czy warto? Pięć powodów, dla których opłaca się przesiąść

przeczytasz w 4 min.

Oto najważniejsze powody, dla których warto rozważyć instalację najnowszego systemu operacyjnego. Odpowiadamy na pytanie: Windows 10 czy warto?

Ocena benchmark.pl
 • 4/5

Choć Windows 10 trafia na rynek właśnie dziś, to mieliśmy okazję korzystać z tego systemu operacyjnego od kilku długich miesięcy.  W tym czasie pokazywaliśmy najważniejsze nowości w Windows 10 i jak ten system ewoluuje, a także znaleźliśmy kilka rozwiązań, z powodu których nowy system operacyjny Microsoft prezentuje się znacznie lepiej od swoich poprzedników. Teraz wielu z Was zapyta: Windows 10 czy warto?

 

Continuum - wygodne działanie na wszystkich urządzeniach

Jedną z najcenniejszych funkcji Windows 10 jest Continuum. Umożliwia ona dostosowywanie się do różnych trybów pracy zapewnianych przez różne urządzenia. Jej zalety mogą już dostrzec osoby używające komputerów konwertowalnych.

W trakcie pracy w trybie laptopowym Windows 10 bardzo przypomina system Windows 7. Pojawia się klasyczne Menu Start, zaś wszystkie programy, również kafelkowe, są uruchamiane w oknach. Po złożeniu komputera i wybrania pracy przy użyciu wyświetlacza dotykowego system operacyjny staje się bardziej podobny do Windows 8. Aplikacje kafelkowe oraz Menu Start zajmują wówczas cały ekran, a ikony stają się większe.

Continuum

Funkcja ta jest czymś więcej niż ciekawostką i sprawia, że kupowanie urządzeń konwertowalnych ma więcej sensu niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak jej pełny potencjał będzie można zobaczyć dopiero za jakiś czas, gdy na rynku pojawią się pierwsze smartfony z systemem Windows 10. Część z nich będzie wyposażona w procesory Intela, które są kompatybilne z układami znajdującymi się w komputerach.

Taki smartfon po podłączeniu do monitora, klawiatury i myszy będzie się stawać pełnoprawnym komputerem. Co prawda ze względu na małe wymiary jego wydajność nie będzie zbyt duża, ale mimo to powinna wystarczyć do podstawowych zastosowań.

Microsoft Edge - przeglądarka zrobiona jak trzeba

Zła sława Internet Explorera sprawiła, że Microsoft był zmuszony wydać zupełnie nową przeglądarkę internetową. Microsoft Edge, bo tak brzmi jej nazwa, to świetny kawałek oprogramowania, który nie powinien się wstydzić konkurencji. Cechuje się ona bardzo dobrym i prostym w obsłudze interfejsem, w którym da się wyczuć inspirację przeglądarkami Google Chrome oraz Mozilla Firefox.

Interfejs jest prosty, ale przemyślany i korzystanie z niego to prawdziwa przyjemność. Widać, że firma z Redmond odrobiła pod tym względem lekcje, a Microsoft Edge będzie czymś więcej niż programem do pobrania prawdziwej przeglądarki internetowej.

Microsoft Edge został wyposażony w wiele ciekawych funkcji, które ułatwiają przeglądanie Internetu. Jedna z nich to Centrum, czyli miejsce, w którym znajdują się wszystkie elementy zebrane przez użytkownika. Znajdują się tam ulubione strony, lista lektur, historia przeglądania oraz aktualnie pobierane pliki. Świetnie prezentuje się też funkcja notowania, która pozwala notować, pisać, rysować i wyróżniać bezpośrednio na stronach internetowych. W ten sposób można łatwo i kreatywnie skomentować każdą treść.

Notatkę można łatwo udostępnić i tym samym podzielić się swoimi uwagami z innymi osobami. Spodobał nam się również tryb widoku do odczytywania, w którym ze strony internetowej usuwane są rozpraszające elementy. Dzięki temu chłonięcie informacji jest bardziej efektywne niż kiedykolwiek wcześniej.

DirectX 12 - szybsze gry

Przesiadką na Windows 10 powinni zainteresować się przede wszystkim gracze. Wszystko dlatego, że nowy system Microsoftu to jedyne oprogramowanie, na którym będzie dostępna najnowsza wersja interfejsu programowania DirectX. 

API to cechuje się o wiele niższym narzutem na procesor niż jego poprzednia wersja. Dzięki temu możliwe będzie lepsze zarządzanie mocą obliczeniową, a karty graficzne nie będą hamowane przez procesory. Okazuje się, że w scenach zależnych od procesora wydajność w grach jest dużo większa, niż w tym samym scenariuszu przy użyciu starszego DirectX 11. Można się spodziewać, że zaraz po premierze Windows 10 pojawią się pierwsze gry, które będą korzystać z dobrodziejstw nowego API.

Warto pamiętać, że większość użytkowników do skorzystania z DirectX 12 potrzebuje wyłącznie aktualizacji oprogramowania. Wszystko dlatego, że karty graficzne obsługujące DirectX 11 potrafią wykorzystać możliwości DirectX 12. Co więcej, instalacja Windows 10 będzie konieczna do skorzystania z nowego API.

Microsoft stosuje starą zagrywkę i udostępnia nową wersję interfejsu tylko osobom, które zdecydują się na używanie najnowszego systemu operacyjnego. Nie ma odwrotu od tej decyzji i zainstalowanie DirectX 12 na systemach starszych niż Windows 10 nie będzie możliwe.

Cortana - obsługa głosowa

Jak na razie Cortana nie jest dostępna w Polsce, ale kwestią czasu jest, gdy wirtualna asystentka Microsoftu będzie rozumieć naszą mowę. Według informacji Microsoftu Cortana już bardzo dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem polskiego języka.

Jedynym problemem jest fakt, że działa ona w oparciu o wyszukiwarkę Bing, która nie radzi sobie tak dobrze jak Google. Problem ten miał być rozwiązany jeszcze w tym roku, jednak z najnowszych informacji wynika, że Cortana do Polski nie trafi w najbliższych miesiącach. Mimo to uważamy ją za jeden z najważniejszych elementów systemu Windows 10.

Mieliśmy okazję korzystać z Cortany w języku angielskim. Okazuje się, że radzi sobie ona nad wyraz sprawnie - o wiele lepiej niż Google Now lub Siri. Tak samo jak wirtualni asystenci stworzeni przez Apple oraz Google, Cortana umożliwia zaplanowanie spotkania, wyszukiwanie restauracji, sprawdzenie dojazdu do danego miejsca i zrobienie wielu innych rzeczy. Jej niepodważalną zaletą jest fakt, że doskonale rozpoznaje ona naturalną mowę.

Korzystając z Google Now oraz Siri konieczne jest używanie wyuczonych wcześniej komend, zaś Cortana potrafi zrozumieć sens naturalnie wypowiedzianego zdania i na jego podstawie dostarczyć potrzebne informacje. To duża przewaga narzędzia Microsoftu. O jego znaczeniu może świadczyć fakt, że niektóre komputery będą mieć dedykowany przycisk służący do uruchomienia Cortany. Ewentualnie Pauliny lub Adama, bo tak w polskiej wersji językowej będzie nazywać się ten asystent.

Jest za darmo!

W dalszym ciągu nie jesteś przekonany do przesiadki? Czas zatem na argument koronny, ostateczny, na fakt nie do podważenia. Warto zdecydować się na aktualizację do Windows 10, ponieważ jest ona bezpłatna. Przynajmniej dla znacznej większości użytkowników.

Darmową aktualizację do najnowszego systemu operacyjnego dostaną bowiem niemal wszyscy użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8. Oferta ta będzie dostępna do 29 lipca 2016 roku, przez pierwszy rok istnienia Windows 10.

Co ciekawe dotyczy ona również piratów, którzy otrzymają aktualizację do (nielegalnej) kopii Windows 10. Microsoft nie dostarczy aktualizacji użytkownikom poprzednich systemów Windows tylko wtedy, jeżeli producent posiadanego przez ich komputera nie dostarczy odpowiednich sterowników.

To jednak nie powinno być często spotykanym problemem. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że zdecydowana większość sterowników tworzonych z myślą o systemie Windows 8, doskonale działa też z nowszym oprogramowaniem Microsoftu.

Tak jak do tej pory, Windows 10 będzie dołączany do zdecydowanej większości nowych pecetów kupowanych w sklepach. Kupno systemu będzie konieczne tylko w sytuacji, gdy użytkownik z premedytacją wybierze komputer pozbawiony oprogramowania lub samodzielnie złoży swoją maszynę. Koszt takiej licencji jest zbliżony do dotychczasowych cen systemów Windows i wynosi około 450 zł.

Komentarze

86
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bobi48
  7
  Zamknięte środowisko po to by kontrolować wszystko i wszystkich i to za "darmo"
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Windows 10, ---- 4 powody dlaczego warto poczekać:

   1. To jest świeża niedopracowana jeszcze wersja, która może mieć problemy z kompatybilnością, sterownikami, aplikacjami.
   2. Nie warto być królikiem doświadczalnym i boleśnie odczuwać na sobie błędy w oprogramowaniu
   3. Na bezpłatny upgrade jest cały rok. lepiej poczekać co najmniej kwartał do 3ch kwartałów aż sytuacja się ustabilizuje
   4. Na początku ta wersja będzie zasypywana masą poprawek. Czy na pewno chcesz tracić tyle czasu na ich instalację i wyczerpywać limity transferu (jeśli je masz) na ich pobranie?
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Zanim powstaną gry z DX12, muszą powstać silniki zdolne go w pełni obsłużyć, co potrwa. Inna sprawa to że Win10 będzie sam instalował sterowniki, nie pytając nas o zdanie (chyba że mamy wersję Pro). Już widzę te bluescreeny, bo system postanowił zainstalować sobie nie do końca zgodny z urządzeniem sterownik.

    Generalnie polecam zacisnąć poślady i nie podniecać się zbytnio, niepotrzebnie nakręcając hype.

    • avatar
     sztajnol1
     4
     Przesiądę się na Windows 10, czemu nie, zarezerwowałem sobie na obu swoich komputerach. Przesiadałem się już z Windows XP na Vista, z Vista na 7 i z 7 na 8 i nie żałowałem tych kroków. Niech mi nikt mi nie pieje peanów na cześć Linuxów. W pracy od ponad roku wykorzystuję Ubuntu (i teraz z niego piszę) i nie jest źle, ale zdążyłem poznać słabości systemu pisanego po raz kolejny. Zresztą każdy system ma swoje "zady i walety". Ale nie o tym chciałem. Ekipie z Redmond trochę nie bardzo wyszło to hasło reklamowe dla ich nowego produktu. Jakoś bardzo mi się kojarzy ze słynnym "Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer"...
     • avatar
      Marucins
      2
      Szkoda że o tym nikt nie mówi/pisze ale mając Windowsa 7 albo 8 w wersji BOX/Retail i korzystając ze wspaniałej darmowej aktualizacji downgreadujesz swój produkt do wersji OEM.

      Lipa.
      Szkoda że o tym nie mówiono podczas tego całego hypeu i udostępnianiu kolejnych buildów.
      • avatar
       toniek-94
       2
       Jestem ciekaw tylko tego DX12 jak się pojawi w grach. Jak będą z tego spore korzyści to wtedy poważnie pomyślę nad przesiadką na Windowsa 10, na razie dobrze mi na Windowsie 7.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Dopóki M$ nie wyłoży wszystkich kart, oraz wszystkie mankamenty nie wyjdą na wierzch i nie zostaną poprawione, nie ma co się rzucać na nowy system. 8.1 działa bardzo stabilnie. Poczekam na oficjalnych beta-testerów edycji premierowej i dopiero wtedy przesiadka.
        • avatar
         wojtek_pl
         2
         Nie warto bo w wersji Home nie można wyłączyć aktualizacji !
         • avatar
          gural23
          1
          Jam muszę poczekać na swoją kolej. Ehh....
          • avatar
           Marucins
           1
           Zastanawiam się jeszcze nad pewna kwestią.

           Czy można dokonać instalacji z obrazu ISO na czystym dysku, aby go później aktywować kluczem z 8.1?
           Czy konieczna jest aktualizacja starego systemu?
           Zastanawiam się nad tym czy wystarczy wcześniejsze przyłączenie się do chęci aktualizacji systemu, tak aby konto live to odnotowało.

           Tak wiem że jest to sprzeczne ze słowem "aktualizacja" :) ale mimo wszystko wolę aby żadne śmieci po 8.1 nie zostawały w nowym systemie.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            Ten artykul to zart...

            1. Pod warunkiem, ze ma sie inne urzadzenia z windowsem. Jak na razie zwykly folder cloud zalatwia synchronizacje wystarczajaco dobrze w 7/8.

            2. Edge? Bez wsparcia dla pluginow? Mamy ff/chrome/opera, 3 przegladarki od lat zrobione jak trzeba, przetestowane, dzialajace.

            3. dx 12, szybsze gry, ktorych... nie ma. Jak beda, to sie pomysli. Poza tym, zaden to argument dla nie - graczy.

            4. Cortana. Bez jaj, Nie dziala i dlugo dzialac nei bedzie, a jak bedzie, to bedzie wyszukiwala w Bing, a wiec lepiej, zeby nie dzialala.

            5. jest za darmo... W zeby tez za darmo mozna dostac, ale od systemu oczekuje sie 'nieco' wiecej.

            Uzywam w10 jako podstawowego systemu w domu od ponad pol roku. I mam jedna rade: wez sobie klucz, ktory jest darmowy, a potem wroc do w7. Za 2 lata bedzie warto wrzucic w10 na nowo. W tej chwili to jeden wielki trojan.
            • avatar
             Hakuren
             1
             Cóż można rzec. Kolejny sponsorowany tekst. Naprawdę się trzeba naszukać aby znaleźć rzetelne opracowanie, które punktuje co jest złe, co jest po cichu przemycane, a o czym MS w ogóle nie ma zamiaru mówić. Parafrazując jeden ze sloganów. Tylko dla frajerów.

             Do pracy nie ma mowy o przesiadce.
             • avatar
              Marucins
              0
              Aktualizacja Windows 8.1 Professional do Windows 10 skończy się wersją PRO czy Home?
              • avatar
               stalkerpl
               0
               za darmo to po mordzie biją, jezeli juz to jest procja roczna na instalacje win 10, po 29.07.2016r juz nikt sobie powtórnie win 10 bez płacenia nie zainstaluje i jakoś sobie nie przypominam abym win 7 dostał za darmo
               • avatar
                NuMeRoUnO
                -1
                Można pobrać jakieś ISO ze strony żeby nie czekać na powiadomienie ? Oczywiście z zachowaniem tej darmowej aktualizacji mam legalnego Windows 7 Ultimate ?
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -1
                 Jest gdzieś podane ile pamięci obsługuje Windows 10 Home ? bo 16GB to już standard i troszkę mało do wielu zastosowań na dzień dzisiejszy.
                 • avatar
                  XfandPL
                  -2
                  Nie rozumiem bo mamy przecież 29 lipca i nic nie pobiera :( ??
                  • avatar
                   severian
                   -4
                   Dla może dobrej przeglądarki nie będę zmieniał systemu...
                   • avatar
                    marcin_kg
                    -8
                    Ja znajdę 10 powodów, dla których nie warto się przesiąść na Windows 10...
                    • avatar
                     Skorpio
                     0
                     A mnie zabili ćwieka nie ma w W10 WMC.
                     A ja używam WMC do oglądania TV, puki co nie znalazłem programu który by mi wyświetlał i DVBT i analogową kablówkę (zazwyczaj albo bo jest samo DVBT albo nic) mam kartę Pinnacle 7010iX/3010iX.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      1. Rozumiem, że przy przesiadce wszystkie dane zostaną usunięte tak?
                      2. Jak to jest z tym systemem, ma jakieś znaczące dziury czy mozna go spokojnie instalować?
                      3. Jak działają na nim stare gry i programy?
                      4. Lepszy niz "ósemka"?
                      • avatar
                       jeomax.co.uk
                       0
                       Na razie wstrzymam sie. Ciekawe, ze nikt nie wspomina w "artykule" o tym, ze nowy Windows ma dzialac jako USLUGA... choc z drugiej strony rozumiem to troche, bo na razie do konca nie wiadomo, na czym polegac (w 100 %) mialaby taka usluga i jaki jest problem odplatnosci za kolejne "moduly", "update'y", czy jak to zwac - wiec nikt nie chce wymyslac bajek i klepac niepotwierdzonych informacji. Jednak fakt uslugi jest potwierdzony i sie zobaczy w przeciagu roku - czyli takiego czasu, jaki jest potrzebny na podjecie decyzji o przesiadce - czy cos wiecej w tym temacie nie wyplynelo na wierzch. Bo ze teraz jest darmocha (lol), to nie musi znaczyc od razu, ze uzytkownik w jakis sposob nie bedzie "zachecany" do kupna kolejnych w/w "uslug", ktore M$ moze potraktowac jako "smiertelnie potrzebne i krytyczne w Twoim nowym systemie".
                       Zreszta - i tak znikla mi gdzies ikonka update'u z systray'a. Pewnie ssie kod z "malomiekkiego", nieboga ;-)

                       P.S. Pozdrawiam wszystkich twierdzacych, ze pisze w niewiadomo jakim jezyku. Polecam przekopywanie slownikow ;-)
                       • avatar
                        palamander
                        0
                        Hmm... Dziwne jest to że na premierę nie ma NIC,co by pokazało szumnie zapowiadane DX 12. Nawet jakiegoś Tech dema,benchmarku(To co dołączyli w 3D Mark nie liczę)Podejrzane.Wiadomo przecież że to jeden z głównych motorów napędzający Win 10.I dla którego ludzie na ten system przejdą.
                        • avatar
                         TasogareA
                         0
                         Czemu ten artykuł jest w dziale "testy i recenzje" ?
                         • avatar
                          czarobest
                          0
                          Jestem mile zaskoczony, Zoo Tycoon 2 działa na dziesiątce. Na 8 ani 8.1 nie chciało działać :)
                          Po za tym podoba mi się.
                          • avatar
                           rollinggum
                           0
                           >>>>>mój komputer laptop Asus Intel Core i7-4710HQ---NVIDIA GeForce GTX 860M ---DDR3-1600 / PC3-12800 DDR3 SDRAM---jak miałem windows 8.1 to w 3dmark 06 miałem wszystkich pkt. 24 000 a teraz po zainstalowaniu windows 10 ma pkt. 19 500 o co tu chodzi ? da się to odinstalować ????????
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            no i bylem miedzy mlotem a kowadlem, nie bylo odpowiedzi ktora chcialem zaznaczyc
                            "Nie, ten system mnie nie przekonuje, poczekam parę miesięcy i sie zobaczy"
                            ogolnie ciagle mam ta ikonke aktualizacji ale jakos nie bardzo mnie przekonuje 10'tka dlatego poczekam az pokaza sie realne opinie i problemy z uzytkowania przez innych finalnego systemu ale wtedy bardziej kupie niz zrobie aktualizacje
                            • avatar
                             tuna007
                             0
                             dead space 2 i sniper 3 nie odpalaja na win 10
                             • avatar
                              poandy
                              0
                              Czy windows 10 w trybie UEFI należy też za pomocą rufusa instalować czy też jest jakiś tryb wbudowany w nim?
                              • avatar
                               backshift
                               0
                               Rozbawił mnie ten artykuł. Jeśli to są argumenty, które mają przekonać mnie do przesiadki na windowsa 10, to są naprawdę słabe. Ani nie gram, ani nie korzystam z asystenta bo sam sobie jestem szefem i asystentem. Jeśli wielkie umysły świata microsoftu i autor artykułu, uważają mnie za idiotę, który poświęci swoje informacje i zagospodarowanie celi, zadań i czasu, wirtualnej maszynie, to muszę was uświadomić i rozczarować. Jesteście w ogromnym błędzie. Kolejnym krokiem jest fakt że MS mimo wielu prób i dobrych chęci. Nigdy nie stworzy dobrej, bezpiecznej przeglądarki, wiec takie wciskanie kitu też mnie nie przekonuje. Aczkolwiek, możliwe że celem jest trafienie do "Kowalskiego", który z komputerem się gryzie. Ostateczny argument, jest nad wyraz rozweselający. Co mi z tego że system jest darmowy, skoro nie jest sprawny, a ja mój sprzęt, pieniądze które na niego wydałem mam posłużyć jako królik doświadczalny w biznesie Bill Gatesa i Paul Allena. Sory, ale jak zrobią system za solidny za który będę musiał zapłacić mniej niż 100zł wtedy będę popierał i przyczyniał się do promocji takich oprogramowań.
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Diablo 2 dziala czy nie?