Instalacja Windows 8 na starym komputerze
Systemy operacyjne

Instalacja Windows 8 na starym komputerze

przeczytasz w 5 min.

Czy na kilkuletnim PC da się zainstalować i wygodnie używać Windows 8? Sprawdziliśmy dwie popularne niegdyś konfiguracje a oto efekty tych eksperymentów.

Ocena benchmark.pl
 • 4/5
Plusy

multiplatformowość (tablety, smartfony) lepszona obługa ekranów dotykowych - interfejs Modern UI, usprawnione rozpoznawanie mowy, zintegrowany sklep z aplikacjami, lepsze aplikacje Kontakty, Kalendarz, Poczta, lepsza integracja kontaktów i wiadomości, ulepszona personalizacja, lepsza wielozadaniowość, wyższe bezpieczeństwo, nowe aplikacje w piaskownicy, mechanizm SmartScreen, Bezpieczeństwo rodzinne, Lepsza ochrona w sieciach publicznych, zintegrowany program antywirusowy usprawniony Windows Defender, obsługa Biosu UEFI, Secure Boot - bezpieczny rozruch, usprawnione tryby logowania, usprawnione tworzenie kopii zapasowej (Historia plików i Miejsca do magazynowania), usprawniony i zintegrowany dysk SkyDrive, szybszy start systemu, usprawniona hibernacja w laptopach, łatwe i wygodne odświeżanie lub resetowanie systemu do ustawień fabrycznych, synchronizacja ustawień systemu, usprawnione zarządzanie dyskami, usprawniona obsługa macierzy RAID i prosta obsługa, usprawniona obsługa tablicy partycji, narzędzie do konwersji tablicy, usprawniony Manadżer zadań, usprawnione zarządzanie pamięcią, usprawnione i wygodniejsze kopiowanie plików, lepsza obsługa wielu monitorów, lepszy Eksplorator plików, nowocześniejszy i ładniejszy wygląd.

Minusy

brak klasycznego menu Start, brak automatycznego rozpoznawania czy komputer ma ekran dotykowy czy nie i rezygnacji z domyślnych aplikacji kafelkowych.

Windows 8, najnowszy system Microsoftu, jest przedstawiany jako system nowoczesny, przeznaczony głównie dla najnowszych komputerów, najlepiej wyposażonych w ekrany dotykowe. Jednak jego twórcy przedstawiają go także jako system operacyjny idealny dla starszych komputerów. Wszystko dlatego, że oprogramowanie to cechuje się niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, porównywalnymi z tymi z Windows 7.

Wymagania sprzętowe

 • Procesor: 1 GHz lub szybszy
 • Pamięć RAM: 1 GB (wersja 32-bitowa) lub 2 GB (wersja 64-bitowa)
 • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (wersja 32-bitowa) lub 20 GB (wersja 64-bitowa)
 • Karta graficzna: urządzenie graficzne Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

Dodatkowe wymagania związane z określonymi funkcjami:

 • Do skorzystania z opcji dotykowych, wymagany jest tablet lub monitor z obsługą wielodotyku.
 • Aby przejść do Sklepu Windows oraz pobrać i uruchomić aplikacje, wymagane jest połączenie internetowe oraz ekran o rozdzielczości co najmniej 1024 x 768.
 • Do skorzystania z funkcji snap, wymagany jest ekran o rozdzielczości co najmniej 1366 x 768.
 • Dostęp do Internetu (mogą się z tym wiązać opłaty pobierane przez usługodawcę internetowego)

Ile kosztuje aktualizacja do Windows 8 i czy jest możliwa?

Zalecamy, aby przed uaktualnieniem do systemu Windows 8 uruchomić asystenta uaktualnienia do systemu Windows 8. Ten asystent skanuje komputer w celu sprawdzenia jego gotowości do obsługi systemu Windows 8, a następnie tworzy raport zgodności oraz podaje opcjonalne czynności do wykonania w celu zakupu, pobrania i zainstalowania systemu Windows 8.

Jeśli po uruchomieniu asystent uaktualnienia potwierdzi, że komputer jest gotowy do uaktualnienia, zwrócona zostanie informacja o zalecanej wersji systemu oraz możliwości zakupu, pobrania i zainstalowania systemu Windows 8. Wówczas trzeba zapłacić 515 zł za uaktualnienie do systemu Windows 8 lub 1199 zła uaktualnienie do systemu Windows 8 Pro. Jak widać, jest to dosyć droga opcja, dlatego lepiej skorzystać z innych dróg dystrybucji systemu.

W końcu można też kupić uaktualnienie na dysku DVD w odpowiednim sklepie detalicznym. W przypadku uaktualniania z dysku DVD przed rozpoczęciem uaktualniania na komputerze musi być uruchomiony system Windows. Jeśli istnieje potrzeba ponownego formatowania dysku twardego, można to zrobić po uruchomieniu komputera z nośnika za pomocą instalatora systemu Windows. System kupiony w sklepie kosztuje znacznie mniej niż jego sieciowy odpowiednik i kosztuje zaledwie ponad 200 zł. System w formie uaktualnienia mogą kupić wszyscy posiadacze Windowsa XP, Visty lub 7.

Warto jednak pamiętać, o tym, że kupno uaktualnienia nie uprawnia nas do czystej instalacji systemu. Oznacza to, że jeśli konieczne będzie przeinstalowanie systemu, po prostu okaże się, że konieczne jest zainstalowanie starszego systemu, a następnie nowszej wersji. Na szczęście problem ten da się ominąć.

Po instalacji systemu Windows 8 z płyty z uaktualnieniem, system może nie chcieć się aktywować. Wówczas konieczne jest otwarcie rejestru poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy Win+R, w nowym okienku wpisać regedit i kliknąć OK. Teraz w rejestrze trzeba wyszukać klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup\OOBE i ustawić wartość MediaBootInstall na 0. Następnie konieczne jest uruchomienie jako administrator wiersza poleceń i wpisanie polecenia slmgr /rearm. Później trzeba zrestartować komputer, a w wierszu poleceń wpisać komendę slui 3. Teraz konieczne jest podanie swojego klucza Windows 8 i aktywacja systemu.

Odpowiednia konfiguracja

Wybierając starszy komputer kierowaliśmy się jedną zasadą, a mianowicie – ma być jak najtrudniej. Dlatego wybraliśmy procesor Pentium 4 o częstotliwości taktowania rdzeni równej 3,2 GHz działający na wyjątkowo starej podstawce socket 478. Zastosowana płyta główna to Abit IC7-G wyposażona w chipset Intel 875P. Wyprodukowano ją w 2003 roku, a firma ta już nie istnieje, więc trudno będzie zdobyć nowe oprogramowanie stworzone z myślą o niej. Od czasu jej premiery w budowie komputerów zmieniło się całkiem sporo. Po pierwsze, obaj producenci procesorów x86 zdecydowali, że niemal cały mostek północny powinien być zintegrowany w procesorze, a nie wbudowany w płytę główną, magistrala FSB przestała być używana, zaś podkręcanie procesorów Intela stało się możliwe prawie wyłącznie za pomocą mnożnika.

Dodatkowo zastosowana karta graficzna (Radeon HD 9800 XT 512 MB) działa na niewykorzystywanej już magistrali AGP. Oprócz tego znalazły się tylko 2 GB pamięci operacyjnej w formie dwóch kości 1 GB DDR-400. Zastosowane dyski twarde to 320-gigabajtowa konstrukcja działająca na taśmie IDE oraz dwa 500-gigabajtowe dyski twarde spięte razem w macierz RAID 1. Z kolei zastosowany zasilacz to konstrukcja Vantec o mocy 520 W. Firma ta co prawda nie podzieliła losu Abita, ale zmieniła swoją działalność. Zamiast podzespołów produkuje teraz akcesoria komputerowe.

Instalacja systemu

Przed instalacją Windows 8, komputer działał z wyjątkowo starym oprogramowaniem, a mianowicie systemem Windows XP w wersji 32-bitowej. Do instalacji został wybrany Windows 8 również w wersji 32-bit i był to wybór nieprzypadkowy. Zależało nam na tym, by móc nie tylko zainstalować system, ale też mieć możliwość jego uaktualnienia. Jednak możliwe jest to tylko w przypadku wyboru dwóch wersji o takiej samej liczbie bitów. Mimo wybrania dwóch systemów o 32-bitowych, okazało się, że wiele aplikacji może nie przetrwać procesu instalacji. W praktyce oznaczało to, że zachowałyby się tylko pliki z danymi i elementy, które nie są bezpośrednio powiązane z rejestrem.

Kolejnym problemem było to, że zainstalowana macierz RAID nie jest kompatybilna z nowym systemem operacyjnym. Naprawa tego zagadnienia nie była prosta. Konieczne było rozłączenie macierzy, sformatowanie dysków i stworzenie nowych partycji. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia konieczności wgrania wcześniej zapisanych danych.

Jednak to nie wszystko, kolejny problem pojawił się stosunkowo szybko. Po ponownym uruchomieniu komputera i kolejnym rozpoczęciu procesu instalacji. Na ekranie komputera wówczas pojawił się błąd 0x0000005 oraz prośba o wciśnięcie najpopularniejszej kombinacji klawiszy na świecie, czyli CTRL+ ALT + DEL w celu ponownego uruchomienia komputera. Niestety po zrobieniu tego sytuacja powtarzała się.

Przyczyną takiego stanu rzeczy było zabezpieczenie DEP, czyli Data Execution Prevention. Uniemożliwia wykonywanie na komputerze złośliwego kodu i nieprawidłowo stworzonego oprogramowania. W większości płyt głównych jest możliwe wyłączenie tej funkcji, jednak zastosowana płyta główna nie otrzymała aktualizacji BIOS-u umożliwiającej to. Stało się tak, ponieważ Abit już kilka lat temu zakończył swoją działalność, a co za tym idzie, produkowane przez niego podzespoły nie są już wspierane. Oznacza to, że na wybranej przez nas maszynie nie da się zainstalować Windows 8. By to zrobić, konieczna była wymiana niemal wszystkich podzespołów.

Co wymieniliśmy?

Modernizacja komputera została przeprowadzona naprawdę na dużą skalę. Wybrane przez nas podzespoły i tak nie były najnowsze, ale w przeciwieństwie do swoich poprzedników umożliwiały instalację systemu Windows 8. Pierwszym zmienionym przez nas elementem była oczywiście płyta główna. Wybraliśmy model z minimalnie nowszą podstawką i wyprodukowany przez firmę, która istnieje jeszcze na rynku. Zdecydowaliśmy się na model Asus P5B-E. Niestety poniosło to za sobą konieczność wymiany innych podzespołów. Na pierwszy rzut poszedł procesor. Wybraliśmy model Pentium D 965, który działa na nowszej podstawce socket 775. Co prawda jest on zbudowany na bazie tej samej architektury co Pentium 4, ale w zamian za to jest bardzo tani.

W dodatku jest to jeden z pierwszych dwurdzeniowych procesorów, które pojawiły się na rynku. Wymiana płyty głównej pociągnęła za sobą też konieczność wymiany pamięci RAM z DDR1 na DDR2, dysków z ATA na SATA oraz karty graficznej działającej z AGP (Radeon 9800 XT) na PCI-Express (Radeon HD 6450). Najważniejsze jest jednak to, że komputer ten pozwala na zmianę ustawień DEP. Niestety podczas pracy z Windows XP Service Pack 2 co kilka minut pojawiały się błędy. Dopiero po aktualizacji systemu do Service Packa 3 praca była możliwa. Co prawda błędy cały czas się pojawiały, ale możliwe było zaktualizowanie oprogramowania do Windows 8.

Podsumowanie

Ostatecznie aktualizacja systemu do Windows 8 udała się dopiero po zmianie prawie całej konfiguracji sprzętowej komputera. Co więcej, mimo zastosowania podzespołów nie pierwszej świeżości, maszyna z Windowsem 8 działał całkiem płynnie. Jest to warte odnotowania, gdyż procesory Pentium D pojawiły się na rynku ponad 7 lat temu, zaś Windows 8 to system, który dopiero co miał premierę. Imponujące jest, że Microsoft zoptymalizował Windows 8 tak, że może płynnie działać na urządzeniu z jednym z najstarszych dwurdzeniowych procesorów oraz zaledwie 2 GB pamięci RAM. Oczywiście nie oznacza to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle okaże się, że dzięki Windows 8 możemy grać na tak starym komputerze w najnowsze gry. Niemniej jednak inżynierowie z Redmond po prostu dali radę. Podczas testów Windows 8 ani razu się nie zawiesił.

Czy warto aktualizować starszy komputer do Windowsa 8? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Jeśli mamy komputer z fabrycznie zainstalowanym Windows Vista lub Windows 7, prawdopodobnie nie będziemy mieć problemu z aktualizacją systemu do Windows 8. Jeśli jednak mamy starszy komputer, który był tworzony z myślą o Windows XP, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie jest możliwe pełne zaktualizowanie Windows XP do Windows 8, chyba że zdecydujemy się na aktualizację Windows XP do Windows Vista, a następnie Vista do 7 i dopiero wtedy 7 do 8.

W przeciwnym wypadku zostaną zachowane nasze wszystkie pliki, ale rejestr zostanie wyczyszczony i zainstalowane wcześniej aplikacje nie będą działać. No i przed instalacją systemu warto upewnić się, czy nasze podzespoły w ogóle mają sterowniki do Windowsa 8. Bez tego nie ma co zaczynać instalacji, zwłaszcza jeśli jest się laikiem. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą próbować wymusić instalację od Windows 7, jednak nie dajemy 100-procentowej pewności, że będą one działać z tym systemem.

Na pociechę warto dodać, że Windows 8 całkiem płynnie działa już przy wykorzystaniu 2 GB pamięci RAM. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć Windows 8 ma małe wymagania, to wiele programów nie może poszczycić się tą cechą. Dlatego polecamy instalację systemu w wersji 64-bitowej tak, by móc zainstalować więcej niż 4 GB pamięci RAM, które są ilością niewystarczającą jeśli chcemy grać w nowe, ładnie wyglądające tytuły takie jak Battlefield 3 czy Wiedźmin 2 oraz nowe strategie czasu rzeczywistego, choćby Starcraft II.

warto zobaczyć:

Aplikacja Zdjęcia - import zdjęć i pokaz slajdów w Windows 8Aplikacja Zdjęcia - import zdjęć i pokaz slajdów w Windows 8

 

Instalowanie aplikacji spoza sklepuInstalowanie aplikacji spoza sklepu

 

Jak instalować starsze oprogramowanie w systemie Windows 8Jak instalować starsze oprogramowanie w systemie Windows 8

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rafal_0
  18
  Słaby ten test zrobiliście, żeby nie udało wam się na jednordzeniowym 3,2GHz procku i 2GB ramu, i grafice 512MB to wstyt, mogliście zmienić tylko płyte główną o takiej samej podstawce pod procesor, grafike i RAM.
  Ja na swoim sprzęcie zainstalowałem Windows 7
  Płyta ECS k7s5a, procek Duron 1,0 GHz AMD, 512MB RAM DDR, grafika GeForce MX440 64MB, dysk ATA 20GB, zasilacza nie pamiętam.
  A Windows 8 na laptopie lenovo 3000 N200 z 2008 roku
  • avatar
   Ardoos
   13
   "Instalacja Windows 8 na starym komputerze" dość mylny ten tytuł, otwierając ten artykuł wnioskowałem, że instalacja systemu jest możliwa na starym komputerze (pierwsze konfiguracja), ale w trakcie czytania wynika, że nie jest to możliwe, a użytkownik w jest zmuszony wymienić praktycznie wszystkie podzespoły... Lepiej brzmiał by tytuł "Czy instalacja Windows 8 na starym komputerze jest możliwa?" lub "Instalacja Windows 8 na starym komputerze jest NIE możliwa".
   • avatar
    barst
    8
    Na starym komputerze? Osobiście wybrałbym jednak Linuksa, np. Xubuntu!:)
    • avatar
     Radical
     6
     " nie jest możliwe pełne zaktualizowanie Windows XP do Windows 8, chyba że zdecydujemy się na aktualizację Windows XP do Windows Vista, a następnie Vista do 7 i dopiero wtedy 7 do 8." - Nie ma to jak uprościć sprawy uzytkownikowi :D
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      czyli będzie mi zamulać. szkoda.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Windows 8 ma takie same wymagania co Windows 7. Z ciekawości jakiś czas temu zainstalowałem Windowsa 7 na starym komputerze. Jego specyfikacja to: Geforce 5600 Ultra 128MB na AGP, 1GB RAM DDR1, CPU AMD Athlon ( chyba) 1.7 GHz ( Na pewno tyle). Windows miał kilka problemów z instalacją, ale się powiodła. System działał, ogólnie dało się z niego korzystać, lecz zdarzały się zwieszenia w miarę często. Stwierdzam więc, że ten test jest biedny.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Socket 775 nie jest taki stary i słaby jak go malują :)

        Ja do niedawna miałem Core2Quad-a z 4GB RAM DDR2 na płycie Asus P5B Deluxe WiFi i kartą Radeon HD 6700.

        Śmigało to to pięknie, potem wymieniłem na i5 3570K i się mocno rozczarowałem, różnice wydajności wynosiły Windowsowo 0.X pkt. i w praktyce odczułem to tak samo, tylko troszkę renderowanie filmików przyspieszyło, ale na tym się skończyło .

        Wcześniej mój komputer z C2Q super płynnie działał z Win 7 więc i z 8 by zadziałał .
        • avatar
         irondick
         2
         Win7 Ultimate, Abit ST6 RAID, Tualatin P1300MHz, 3x256MB RAM, GF5200/128MB, FEEL300W (po modernizacji).
         Jedynie brak mi sterowników do kontrolera RAID który jest wyłączony w BIOSie. Działa ok.
         • avatar
          Wojtek50008
          2
          Z całym szacunkiem do redaktora artykułu, ale określenie podanych podzespołów komputerowych jako stare - szczególnie procesora Pentium D na socket 775 jest niedorzeczne. Po drugie każde uaktualnienie ma swoje wymagania odnośnie systemu operacyjnego(stąd blue screen).
          Test powinien być zrobiony na komputerze z procesorem jednordzeniowym. Pamięcią RAM 512MB - max 1 GB (najlepiej SDRAM). Karcie graficznej - jak w tescie na AGP. Dysk nie ma znaczenia - oby system się zmieścił - nawet 80 GB na taśmę IDE byłby dobry.
          Podawanie rodzaju zasilacza nie ma znaczenia w tym wypadku - każdy zasilacz, który obsłuży ten zestaw będzie dobry - przewód do zasilania procesora powinien mieć (w bardzo starych go nie ma) i raczej nie wpłynie na wyniki testu:)
          Jakbym był niekulturalny napisałbym, ze artykuł jest "lamerski", wiec tak nie uważam i napisze, ze artykuł słaby i proponuje zrobić go jeszcze raz :)
          Za dobre chęci jednak gratuluje i życzę powodzenia w następnym teście:)
          • avatar
           szydas
           2
           Ten wasz "stary" komputer jest nowszy niż jakikolwiek komputer u mnie w pracy. "Stary" system Windows XP? A windows 98 to nie łaska?
           wcale się nie chwalę, ale dając taki tytuł mogliście nie robić sobie jaj....
           • avatar
            kombajn
            1
            Prośba do redakcji: mogli byście sprawdzić czy na pierwszej platformie z Pentium 4 będzie działał Ubuntu 13.4 ?
            • avatar
             Mariusz21_21
             1
             Sama zmiana konfiguracji do platformy 775 to dowód że W8 nie zainstalujesz na starym sprzęcie [ Z TAKICH CZY INNYCH POWODÓW JAK TO JEST OPISANE W ARTYKULE ], można kombinować i próbować może na którejś innej konfiguracji się uda, ale ilu osobom się to uda 2 na 10 może 3 na 10...? Fakt nie do podważenia nie ma wsparcia producentów starych podzespołów ale kto w 1998 roku myślał o W8 i który producent aktualizuje sterowniki czy bios od 90` lat do tej pory.....? Artykuł z założenia ok, ale reszta to czysta kpina. Nie lubię jak ze mnie się idiotę robi.

             Na swoim Celeron s478 2,99Ghz, VGA Radeon 9600xt- 256Mb, i 2Gb ?Ram Windowsa 7 nie postawiłem a tu mi wciskają że Windows 8 pójdzie jak "ta lala" pytam więc który z autorów tego artykułu mi zrobi system na moim SPRZĘCIKU:)?????
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              "Imponujące jest, że Microsoft zoptymalizował Windows 8 tak, że może płynnie działać na urządzeniu z jednym z najstarszych dwurdzeniowych procesorów oraz zaledwie 2 GB pamięci RAM. Oczywiście nie oznacza to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle okaże się, że dzięki Windows 8 możemy grać na tak starym komputerze w najnowsze gry. Niemniej jednak inżynierowie z Redmond po prostu dali radę. Podczas testów Windows 8 ani razu się nie zawiesił."
              Nie zes...cie się za przeproszeniem. Na Athlonie 64 3000+, 1GB DDR i 8400GS miałem Windowsa 7 Ultimate x86 przez rok. Też chodził bardzo dobrze. Wystarczy tylko znać i umieć zastosować pojęcie "optymalizacja".
              A i pewnie nie używaliście podczas testów antywirusa. Wstyd. Na A64 był AVAST, który według wielu ludzi jest ociężały...

              Po prostu microsyf posmarował redakcji za promowanie windowsa 8. Ten system jest i będzie gównem o ile nie usuną Metro i nie wrócą Aero. Dziękuję dobranoc, koniec imprezy.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               "Dodatkowo zastosowana karta graficzna (Radeon HD 9800 XT 512 MB)" łóóooo kiedy testy ?!!
               • avatar
                irondick
                0
                Trzeba by się zdecydować na któreś określenie " i kosztuje zaledwie ponad 200 zł." To zaledwie czy ponad?
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -2
                 A ja polecam świetne wideo z poradnikiem, jak zainstalować Windows 8 bez utraty plików osobistych youtu.be/PLocJw720cQ
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -7
                  posiadam nielegalny system win7. czy mogę kupić upgrade do win 8 i w ten sposób zalegalizować system?
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   koniec jest najlepszy

                   (..)
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    fack to nie te forum :/ sorry proszę o usunięcie komentarzu wyżej!
                    • avatar
                     chrisu1982
                     0
                     mały bład Radeon 9800 XT nie mial dopisku HD
                     • avatar
                      dnetsky
                      0
                      a ja k to z licencji wynika ?

                      można go instalować na czysto czy nie !?

                      a z artykułu ciężko wywnioskować czy instalowaliście na czysto czy robiliście upgrade

                      a to że nie zadziałał na raidzie to proste jak drut
                      od 20 wieku wiadomo że Raid ro niepotrzebna komplikacja
                      :)

                      w większości przypadków