Jak pracować nad dokumentem Word na smartfonie, laptopie i tablecie z Windows 8
Systemy operacyjne

Jak pracować nad dokumentem Word na smartfonie, laptopie i tablecie z Windows 8

przeczytasz w 2 min.

Zunifikowana platforma Windows 8, Windows 8 RT i Windows Phone 8 pozwalają na łatwą pracę nad tym samym dokumentem na różnych urządzeniach.

Pakiet biurowy Microsoft Office stał się niekwestionowanym liderem wśród tego typu programów, czy się to komuś podoba czy nie. W praktyce nie zagraża mu nawet konkurencja ze strony rozwiązań darmowych spod znaku Open source. Z pewnością jednak możliwość skorzystania z programów dostępnych bezpłatnie w jakiś sposób pohamowała zapędy Microsoftu. Na pewno skłoniła go do wprowadzenia pakietów dostępnych za bardziej rozsądne kwoty, zwłaszcza dla osób korzystających z tych programów w domu i to do użytku prywatnego, a nie komercyjnego. Ostatnio nawet Microsoft wprowadził możliwość darmowego korzystania ze swoich podstawowych programów. Co prawda w ograniczonym zakresie ale i tak warto tej możliwości przyjrzeć się bliżej.

W smartfonie i….

Użytkownicy smartfonów z systemem Windows Phone 8 otrzymali wraz z nim zestaw programów biurowych umożliwiających edycję zarówno plików tekstowych, jak i arkuszy kalkulacyjnych. Nie jest to może najwygodniejsze, nawet gdy korzystamy ze sporych rozmiarów ekranów dotykowych, ale jest to do wykonania. Możemy więc zarówno tworzyć od podstaw dokumenty tekstowe i arkusze, a także możemy edytować już istniejące dokumenty. Co jednak najważniejsze możemy je szybko przesyłać korzystając z poczty elektronicznej lub z internetowej chmury. To ostatnie rozwiązanie jest zresztą o tyle wygodne, że pozwala na dalszą edycję tych dokumentów nawet gdy nie posiadamy pakietu MS Office. Zresztą nie musimy nawet mieć żadnego komputera. Wystarczy, że znajdziemy dostęp do jakiegokolwiek laptopa czy tabletu, aby korzystać z Worda lub Excela.

Wykorzystanie pakietu Office na smartfonie jest bardzo proste. Podstawowa obsługa obu aplikacji nie różni się wiele od wersji używanych w komputerach i laptopach. Jedyne poważniejsze ograniczenie wiąże się z niewielkim w sumie rozmiarem ekranu, co utrudnia pisanie bądź poprawianie tekstu albo arkusza kalkulacyjnego.

... w internetowej chmurze…

Wraz z pojawieniem się usługi SkyDrive otrzymaliśmy możliwość całkowicie bezpłatnego korzystania z podstawowych programów biurowych Microsoftu. Można w tym doszukiwać się, co prawda dalekowzrocznego marketingu, związanego z przygotowaniami do całkowicie internetowej dystrybucji programów i przejścia na pracę z nimi wyłącznie w trybie on-line, tym niemniej w tej chwili jest to ciekawa oferta, zwłaszcza dla osób często przemieszczających się po kraju lub po świecie.

Przede wszystkim usługa SkyDrive pozwala na użyciu kilku podstawowych aplikacji, jakie wchodzą w skład pakietu MS Office. Możemy więc korzystać z internetowych wersji programów Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote. Co prawda zakres funkcji, jakie są w nich dostępne, ograniczono mocno w stosunku do wersji odpłatnych, ale w zupełności wystarczają one do tworzenia i podstawowej edycji dokumentów.

Wymiana danych

Tworzone lub edytowane dokumenty możemy przesyłać między smartfonem a innym komputerem przenośnym za pośrednictwem Bluetootha lub poprzez sieć WiFi, ale to zawsze wymaga wykonania kilku dodatkowych operacji (np. synchronizacji urządzeń, albo logowania do sieci czy wręcz tworzenie nowej grupy roboczej). Dużo wygodniej jest wykorzystać do tego chmurę internetową, chociażby SkyDrive. Nie zajmuje to wiele czasu i warto się do tej formy wymiany danych przyzwyczaić. Po pierwsze pozwala na proste przesyłanie dokumentów i wspólną pracę z innymi osobami, a po drugie, i chyba najważniejsze, tworzone dokumenty nie zajmują miejsca w pamięci telefonu czy używanego komputera. Można nad nimi pracować on-line nie pobierając ich z chmury. Dzięki temu są dużo bezpieczniejsze niż wówczas, gdy zapiszemy je na dysku komputera, który łatwo stracić albo uszkodzić.

Do założenia konta w serwisie SkyDrive wystarczy dowolny adres mailowy, a więc nawet taki, z którego stale korzystamy i nie trzeba do tego tworzyć żadnego specjalnego konta mailowego. Warto tylko zainstalować w smartfonie wyspecjalizowany program do obsługi chmury SkyDrive, który ułatwi wymianę plików. Można z niego zrezygnować i korzystać z przeglądarki internetowej ale jest to mniej wygodne rozwiązanie.