Internet

123people - wyszukiwarka ludzi w sieci

z dnia 2010-08-03
Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

123people, wyszukiwarka, która zdobyła sporą popularność na zachodnich rynkach, w końcu wkroczyła także do Polski.

Witryny tego typu adresowane są przede wszystkim do osób niezbyt biegłych w obsludze Google. Największa wyszukiwarka świata daje bowiem zdecydowanie znacznie większe możliwości. Tutaj zakres przekopywania internetu jest zdecydowanie bardziej skonkretyzowany - wyniki są bardziej precyzyjne, ale za to dają mniejsze pole do popisu.

Lokalna odsłona 123people szuka między innymi w Google, ale też Bingu, przekopuje się przez konta na serwisach społecznościowych typu Goldenline, Blip, Twitter oraz oczywiście na Facebooku. To także dobry test do tego jak dobrze chronione są nasze prywatne dane osobowe. Wyszukiwarka znajduje bowiem adres e-mail, a nawet numer telefonu (osobiście mam powody do zadowolenia, a Wy?).

W teorii robi to wszystko zgodnie z prawem - wszak użytkownicy sami udostępniają tego typu informacje na swój temat, a ona zbiera je tylko w jednym miejscu. W praktytce - spore wątpliwości budzić może aspekt moralny. Ludzie dbający o swoją prywatność mogą odczuwać spory dyskomfort, z tego powodu z falą krytyki spotykała się istniejąca już od jakiegoś czasu na naszym rynku Wyczajka.

Ciekawe zestawienie przytacza Dziennik Internautów - Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez 123people w 2009 roku wyszukiwarka jest przede wszystkim używana do odnajdywania informacji o partnerach biznesowych (20,8%), znajomych (18,4%) oraz przyjaciołach (15,6%). Blisko 11% użytkowników regularnie monitoruje informacje o sobie samych, 5% szuka wiadomości o celebrytach, 1,3 % o politykach, a prawie 2% internautów sprawdza za pomocą 123people swoich małżonków.

Źródło: Dziennik Internautów

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Polecamy artykuły:    
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?
marketplace

Komentarze

9
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Inwigilacja?
  Zaloguj się
 • avatar
  "Nie znaleziono" i tak mam nadzieję zostanie;-)
 • avatar
  zaczyna się teraz takich wyszukiwarek mnożyć.
  przykład:
  wyczajka.com
  pipl.com

  inwigilacja, czy nie - mnie pozwala ocenić, jak (nie)bardzo moje dane w sieci są bezpieczne.
 • avatar
  moje to znalazło tylko obrazek z modemem do Elwro Junior co kiedyś wstawiłem na neta :-) reszta kompletnie się nie zgadza
 • avatar
  A moje nazwisko znalazło akurat na Benchmarku. :)
 • avatar
  A swojego nie znalazłem naszczęście ani na benchmarku ani na fotce. W sumie to ciekawe tylko komu przydatne? Żeby sprawdzić obecność swojego męża lub żony w internecie czy czasem nie romansuje z kimś na boku;p
 • avatar
  staje sie coraz bardziej jasne ze swoje prawdziwe dane osobowe trzeba pilnie strzec, lepiej schowac sie za jakims nikiem, dobrze ze i benchmark zwraca uwage na ten problem