Na topie

Adnotacje całkowicie znikną z YouTube’a

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: YouTube Producenci: Google

Długo trzeba było na to czekać, ale wreszcie coś ustalono. Styczeń 2019 to miesiąc, w którym YouTube zostanie całkowicie wyczyszczony z adnotacji starego typu.

 • Adnotacje całkowicie znikną z YouTube’a
A A

Jeden z najbardziej nielubianych elementów YouTube’a wkrótce całkowicie z niego zniknie. Mowa o adnotacjach, które czasem przysłaniają dosłownie cały obszar odtwarzacza. Pozostaje jednak pytanie, czy aby na pewno jest to krok w dobrym kierunku… 

Adnotacje znikają z YouTube’a

Zacznijmy od terminów. W marcu 2017 roku właściciele platformy zapowiedzieli, że adnotacje zostaną wyłączone, a w maju tego samego roku ich edytor został wyłączony. Dodane już „okienka” wciąż jednak były obecne, ale i to się zmieni. 15 stycznia 2019 roku wszystkie adnotacje zostaną zlikwidowane.

Aby zrekompensować twórcom brak adnotacji, YouTube wprowadził Karty (czyli linki do innych materiałów, wyświetlane w prawej części ekranu) oraz Ekrany Końcowe (a więc wieńczące filmy plansze do promowania innych treści i zachęcania do subskrypcji).

Czy to na pewno dobry krok?

Bez wątpienia jedno i drugie narzędzie jest przydatne dla twórców (którzy według statystyk chętnie z nich korzystają). Rzecz w tym jednak, że adnotacje były wykorzystywane również w innych celach, na przykład do informowania o tym, że do filmu wkradł się błąd. 

Można się więc zastanawiać, czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem na przykład wprowadzenie algorytmu, który wykrywałby przesadzanie z adnotacjami (co zresztą jest powodem ich wyłączenia), a zwykłe, „poprawkowe” okienka wówczas zostałyby bez zmian. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Źródło: Engadget, YouTube. Ilustracja: rifkiedr/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4756 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. jarekzon
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-11-28 12:24

  Wreszcie ktoś się zlitował i będzie święty spokój z tym g...Chociaż już sobie z nim poradziłem, AdBlock pięknie wszystko blokuje. Dzięki chłopaki za ten wspaniały program.

  Skomentuj

  1. Radmen
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-11-28 12:59

   kolego jesteś w tyle
   teraz jest uBlock najlepszy ;)

   Skomentuj

 2. KENJI512
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-11-28 13:14

  Niech też go gónwo wyłączą, co jak się zatrzymuje filmik na chwilę to u dołu cały pasek polecanych filmików pokazuje :)

  I adnotacje na końcu - niektóre okropne, zasłaniają ostatnią część filmu, niech nie będą "automatyczne".

  Skomentuj

 3. Adrianwo
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-28 13:55

  Zdecydowanie dla mnie adnotacje bardzo przeszkadzały. Jednak bardzo dobrze, że z tego zupełnie rezygnują.

  Przy tym każdy zarejestrowany użytkownik YouTube mógł zdecydować, czy adnotacje mogą być włączane automatycznie czy nie. Była to ciekawa funkcja dla osób, jak ja, którym adnotacje denerwują.

  Skomentuj

 4. Nullmaruzero
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-28 15:42

  Aha, no to spoko. A jak YT zrekompensuje zwiększoną ilość "dislajków" w filmikach zawierających poprawione via adnotacje błędy? Teraz równie dobrze mogę tam wgrać dla beki pseudo-tutorial z pierdołami i będzie w jednym worku z poprawionymi adnotacjami filmikami.

  No i pozdrowienia dla autorów filmików z branż, które się rozwijają. Zwłaszcza programowanie, już widzę te komentarze ludzi próbujących używać przestarzałych funkcji albo próbujących okiełznać nowsze wersje framework'ów oglądając jednak już nie-najnowsze video.

  Youtube ewidentnie zaczyna cierpieć na typową korpoprzypadłość w której to marketing patrząc w excela decyduje o kwestiach stricte technicznych.

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!