Na topie

Automatyzacja w Amazonie na wyższym poziomie

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Sprytne maszyny przenoszą się z magazynów Amazona do biur. Gigant sektora e-commerce widzi olbrzymi potencjał w automatyzacji procesów i stara się go jak najlepiej wykorzystać.

 • Automatyzacja w Amazonie na wyższym poziomie
A A

Roboty w magazynach firmy Amazon nikogo już nie dziwią. Usprawniają kompletowanie zamówień, odciążając (choć niektórzy mogliby powiedzieć: zastępując) ludzki personel. Teraz jednak właściciele najcenniejszej marki na świecie postanowili pójść o krok dalej.

Jak podaje Bloomberg, gigant sektora e-commerce zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań, które unowocześniają proces decyzyjny. Innymi słowy: zamawianie produktów czy komunikacja z ich producentami zamiast ludziom coraz częściej będzie powierzana systemom informatycznym.

(Nie tylko) Amazon dostrzega, że oprogramowanie oparte na algorytmach z pewną formą sztucznej inteligencji może wykonywać określone czynności lepiej niż człowiek, a przede wszystkim – taniej. I że nie są to tylko typowo fizyczne czynności, ale też te, którymi na co dzień zajmują się „białe kołnierzyki”.

Amerykańskie przedsiębiorstwo już jakiś czas temu uruchomiło program pilotażowy zatytułowany „hands off the wheel”, polegający na automatyzacji prognozowania popytu i usprawnieniu negocjacji cen z dostawcami. Oprogramowanie zdołało udowodnić swoją przydatność.

„Komputery wiedzą, co i kiedy kupować, kiedy składać ofertę, a kiedy tego nie robić. Te algorytmy pobierają tysiące danych wejściowych i dzięki temu zawsze działają sprytniej niż jakikolwiek człowiek byłby w stanie” – powiedział Bloombergowi były dyrektor Amazon, a obecnie zarządzający globalnym łańcuchem dostaw w Johnson & Jonhson, Neil Ackerman.

Zdecydowanie nie można jednak zarzucić Amazonowi, że roboty czy programy odbierają ludziom zatrudnienie – amerykański gigant na całym świecie każdego roku tworzy wiele nowych miejsc pracy, aktualnie rekrutacja trwa na przykład w Sosnowcu

Źródło: Bloomberg, Quartz. Ilustracja: geralt/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2940 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
 1. axelbest
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-06-15 09:03

  Sosnowiec... i wszystko jasne.

  Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-18 15:54

   Jedna rzecz bardzo boli. prawo pozwala tego typu podmiotom rozrastać się w nieskończoność, a to niestety psuje rynek, bo kto skoczy największemu? o konkurencyjności możemy zapomnieć.

   zresztą już teraz to widać na lokalnych rynkach w formie hipermarketów. hipermarket dyktuje ceny dostawcom, nie ma mowy o konkurencji. z pracownikami jest trochę trudniej, bo nieco łatwiej o pracę, ale generalnie w hipermarkecie praca jest taka sobie.

   Skomentuj

  1. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-18 15:55

   jesteś w błędzie. raczej tym większy odsyp dla właścicieli. a podatków nie zapłacą, bo stać ich na świetnych prawników, cały zysk wwalą w koszty i wyeksportują do jakiegoś raju podatkowego. ciekawe czy ktoś wie ile rocznie z byłego TPSA doi francuski Orange za prawo do używania pomarańczowego kwadracika?

   Skomentuj

 2. eninede
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-06-16 02:58

  @derizpata ...i tym glupsi ludzie, ktorymi mozna manipulowac

  Skomentuj

 3. Snake73
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-20 09:19

  Ciekawe co na to kuria?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!