Na topie

Amazon Go - sklep bez kas i bez kolejek [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Tematyka: Prywatność Producenci: Amazon

Z jednej strony mamy intrygującą wizję zakupów przyszłości. Z drugiej - poważne zagrożenie dla naszej prywatności. Fakty są jednak takie, że pierwszy sklep spożywczy spod znaku Amazon Go rozpoczyna działanie w Stanach Zjednoczonych.

 • Amazon Go - sklep bez kas i bez kolejek [AKT.]
A A

Aktualizacja, 22 stycznia 2018: Zapowiedziany pod koniec 2016 roku projekt Amazon Go był testowany przez dwanaście miesięcy i dziś w końcu nadszedł czas na jego publiczne otwarcie. Sklep spożywczy bez kolejek, kas i kasjerów rozpoczyna działanie w Seattle w stanie Waszyngton. Ci, którzy mieli już okazję zrobić zakupy, nie stwierdzili żadnych problemów – być może więc właśnie jesteśmy świadkami początku nowej ery zakupów.

 

News, 6 grudnia 2016: Jak będą wyglądać sklepy i jak będziemy robić zakupy w przyszłości, która właśnie się rozpoczyna? Oto odpowiedź Amazonu. Niezwykle zresztą intrygująca odpowiedź.

Amazon Go, czyli sklep przyszłości

Amazon Go – tak nazywa się nowy projekt amerykańskiego giganta. To sklep o wielkości 167 metrów kwadratowych, który w przyszłym roku ma zostać otwarty dla szerokiej klienteli. Czym różni się od innych tego typu miejsc? Przede wszystkim trzema zastosowanymi technologiami – to wizja komputerowa, uczenie maszynowe i sensory… dużo sensorów. Pozwoliło to wyeliminować kasjerów i kolejki.

Jak wyglądają zakupy w Amazon Go? Wchodzimy, logujemy się za pomocą smartfona, bierzemy interesujące nas produkty z półek i… po prostu wychodzimy. Sensory w sklepie automatycznie przypisują do naszego konta wybrane przez nas produkty i pobierają pieniądze z karty kredytowej sparowanej z aplikacją. Tak pokrótce można opisać opracowywaną przez ostatnie cztery lata technologię o jakże wymownej nazwie Just Walk Out. Wygląda to następująco:

Wiemy co kupiłeś, wiemy co lubisz

Jak zwykle w przypadku tego typu zautomatyzowanych rozwiązań pojawia się sporo komentarzy odnośnie do naszej prywatności. Do systemu Amazon Go trafiają przecież bardzo szczegółowe informacje na temat tego, co kupujemy (a z czego rezygnujemy), w jakich porach robimy zakupy, ile czasu spędzamy w sklepie itd.

Już teraz można znaleźć wiele świadectw, że sklepy monitorują swoich klientów, aby lepiej dostosowywać się do ich potrzeb. Na podobnej zasadzie działają zresztą także tak dziś popularne karty lojalnościowe. Koncepcja przedstawiona przez Amazon może jeszcze bardziej zwiększyć zakres takiego „monitoringu”, a sądząc po komentarzach pod newsem na podobny temat (konkretnie e-paragonów), nie jesteśmy do takich rozwiązań nastawieni zbyt pozytywnie.

Nie znowu taka nowa ta koncepcja

To, czy koncepcja Amazonu jest szansą na usprawnienie zakupów czy jednak bardziej zagrożeniem dla naszej prywatności, pozostanie pewnie przez długi czas kwestią dyskusyjną. Ciekawostką może być jednak to, że podobny pomysł wiele lat temu przedstawiała firma IBM. Przygotowała nawet swego czasu reklamę, którą możecie obejrzeć poniżej:

Źródło: Engadget, Amazon, Dziennik Internautów, IBM

Odsłon: 7627 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2016-12-06 15:20

   IBMu lepsza bo o tym, że po co nam kolejki mówi Sheppard a nie jakiś tam randomowy typ ;>

   Skomentuj

  2. rlistek
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2016-12-06 15:33

   A co w tym złego?
   Pokazują takich dlatego, że w taką grupę celują ze swoim marketingiem. Reklama to nie jest film dokumentalny, który ma ci pokazywać rzeczywistość, a materiał promocyjny mający zachęcić cię do zakupu.
   Starzy ludzie w większości będą się bać takich sklepów, tak jak wciąż się boją kas samoobsługowych, za to młodych mają szansę zachęcić. Jeśli reklama ma być skuteczna, odbiorca musi się w jakimś stopniu utożsamiać z prezentowanym obrazem. Dlatego też w reklamach zabawek masz pokazywane dzieci i ewentualnie rodzica, a w reklamach sprzętu sportowego sportowców.
   Nie wiem w czym masz problem.

   Skomentuj

   1. owatanka
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-12-06 19:45

    No i calkiem dobrze napisal wchodzisz do sklepu bierzesz co chcesz system rejestruje a na wyjsciu masz paragon z automatu takie cos nawet do starszych ludzi trafi i to lepiej niz gosc ktory opowiada jak to nie trzeba placic i na telefonie masz wszystko ,owszem mozesz miec smartfona ale nie koniecznie musisz go umiec obslugiwac a na paragon moze kazdy sobie tam analizowac.

    Skomentuj

    1. rlistek
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2016-12-06 20:30

     Problemem większości starszych ludzi z takimi nowościami nie jest to, że sobie z tym nie poradzą, ale to, że nie lubią zmian.

     Skomentuj Historia edycji

 1. kokosnh
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2016-12-06 13:18

  Ciekawe jakich dokładnie czujników używają, bo nie uwierzę że na samych kamerach połączonych z siecią neuronową ( możliwe ale pozwala na nadużycia )

  Skomentuj

 2. Q'bot
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2016-12-06 13:29

  Specjalnie włączać transmisję danych w telefonie, by zrobić zakupy? Noo waay...
  A co gdy ktoś w sklepie ukradnie nam smartphone'a, capnie towar za 10k i 'skasuje' zanim zdążymy zablokować numer/konto?

  Skomentuj

   1. Q'bot
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-12-07 12:25

    Wtedy będę o wiele więcej wart ^^

    Skomentuj

  1. baca130
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2016-12-06 15:04

   Kartę kredytową czy też gotówkę też mogą ukraść.

   Skomentuj

 3. FennPL
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-12-06 15:36

  A mnie zastanawia co bedzie z ludzmi ktorzy jakimś cudem nie mieliby środków na telefonie

  Skomentuj

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2016-12-06 15:44

   Jakich środków na telefonie? Pakietu danych? Zapewne będzie wifi do tego na terenie sklepu. Nie połączysz się to nie wejdziesz - po to zgaduje są te bramki. Poza tym nawet prawdopodobnie połączenie z internetem nie będzie w ogóle konieczne. Masz w telefonie aplikację i skanując podajesz systemowi swój identyfikator. To, że tobie na ekranie z racji, że nie masz połączenia, nie pokaże się lista zakupów, nie oznacza, że cię za nie nie skasują przecież :p

   Skomentuj

   1. perpetoom
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-12-06 19:32

    Podejrzewam, że raczej chodziło o fundusze na zakupy...

    Mogą np. wymagać karty debetowej/kredytowej powiązanej z kontem, pozwalać na jakiś debet w oparciu o historię transakcji i "zaufanie do stałego klienta", albo po prostu nie dopuszczać do realizacji takich transakcji. Przy wyjściu ochrona pewnie jakaś będzie by zapobiec wybieganiu ze sklepu z towarem za który nie zapłacono, bądź odbieraniem towaru od osób których konta nie udało się obciążyć przy "bramce".

    Ponadto zapewne też będzie tam jakaś jedna "kasa tradycyjna", bądź "wpłatomat" jako fallback dla osób dysponujących jedynie fizycznym środkiem płatniczym. Wątpię by całkiem odpuścili sobie klientów "bez konta amazon".

    Skomentuj

 4. Tomecek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-12-06 16:36

  Nadal nie mam pojęcia, jak to działa. Skąd sklep będzie wiedział, że wziąłem 3 słoiki dżemu, a nie 2? Skąd będzie wiedział, że wziąłem 6 bułek, a nie 5?

  Skomentuj

  1. perpetoom
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-12-06 19:38

   RF-ID, uwzględnianie ubytku masy na półce po odejściu klienta, kamery i rozpoznawanie obrazu, ograniczenie asortymentu produktów do takich, które siedzą w opakowaniach i łatwiej je rozliczać, wyrywkowe manualne kontrole zakupów w przypadku gdy "system ma wątpliwości", śledzenie drogi jaką pokonuje klient po sklepie (aplikacja w tel. + monitoring) i powiązanie wykrytych zmian w zasobach sklepu z jego zarejestrowaną działalnością (stan stoiska/półki przed i po jego wizycie)

   Skomentuj Historia edycji

 5. Towarzysz Komisarz
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2016-12-06 23:05

  Nie przejmujcie się, nasza kochana PiS-komuna razem ze związkowcami uzna, że kupowanie w sklepie bez ludzi też nie może być w niedzielę... "Robot też człowiek", "Robot też musi iść na mszę", "Polak-katolik nie kupuje przez niepoświęconą technologię"

  :D

  Skomentuj

  1. BluePandoraBox
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-12-07 23:02

   nie wiem skąd się wzięło że pis to komuniści, przecież to najwięksi kapitaliści czystej wody,
   zawsze za ich rządów następowały zmiany w prawie pracy na niekorzyść pracownika, a te kilka działań które mogą się wydawać socjalistyczne to zwykły populizm aby odwrócić uwagę od ważniejszych problemów i/lub przeforsować zmiany które są korzystne dla firm a nie pracowników

   zakaz handlu jest po to byś poszedł do kościoła zamiast do centrum handlowego i dał na tacę :P
   nie ma kompletnie nic wspólnego z człowiekiem i troską o to by wolny dzień mógł spędzić z rodziną

   Skomentuj

    1. lord_szatan
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-01-22 12:50

     Ale przeszkadza Ci ta możliwość handlu w niedziele? Jak tak to w czym? Proszę o wyjaśnienie, bo nie rozumiem jak można popierać tak durne prawo. I dlaczego kraje za zachodniej granicy mają być dobrym przykładem tutaj? Przecież to tylko utrudnia życie i odbiera klientów. Lokalni na pewno sobie poradzą, ale przyjezdni są na straconej pozycji.

     Skomentuj

 6. Daj chipsa
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-01-22 16:50

  No lines. No checkout. No people. No job. No money. No home.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!