Procesory

AMD zapowiada procesory Epyc "Rome" - nadchodzi mocny cios w profesjonalny segment

przeczytasz w 1 min.

Modele Epyc "Rome" będą pierwszymi układami x86 w 7 nm i pierwszą platformą ze wsparciem dla PCIe 4.0. Co więcej, jednoprocesorowa platforma AMD ma zaoferować wyższą wydajność od dwuprocesorowej konstrukcji Intela.

Nowe informacje o mikroarchitekturze Zen 2 to nie jedyne rewelacje z konferencji Next Horizon. AMD pochwaliło się również serwerowymi procesorami Epyc z nowej generacji Rome. Czego możemy się spodziewać?

Druga generacja procesorów Epyc będzie bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostanie wykonana w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Co istotne, nowe modele będą kompatybilne z obecną platformą z układami Naples, a także z nadchodzącą z układami Milan.

AMD Epyc Rome

AMD Epyc Rome

Procesory zaoferują do 64 rdzeni, 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4, a także kontroler z 128 liniami PCI-Express 4.0 (będzie to zatem pierwszy układ x86 ze wsparciem dla tej magistrali). Dla porównania konkurencja szykuje "tylko" 48-rdzeniowe modele dla serwerów.

AMD Epyc Rome - zdjęcie procesora
Procesory AMD Epyc "Rome" składają się z dziewięciu krzemowych jąder (foto: ComputerBase)

AMD Epyc Rome

Na uwagę zasługuje całkowicie nowa budowa procesorów, bo producent zastosował tutaj osiem krzemowych jąder (każde z nich dysponuje ośmioma rdzeniami Zen 2) i dodatkowe jądro z interfejsami I/O (wykonane w 14-nanometrowej litografii). Całość połączono za pomocą drugiej generacji magistrali Infinity Fabric.

AMD Epyc Rome

Lisa Su pochwaliła się, że nowe procesory zaoferują nawet 2-krotnie wyższą wydajność względem poprzedniej generacji, a w obliczeniach zmiennoprzecinkowych osiągi mogą wzrosnąć nawet 4-krotnie (dzięki zastosowaniu poszerzonych jednostek FPU).

Na konferencji zaprezentowano również potencjał inżynieryjnej wersji procesora w teście C-Ray. Platformę z pojedynczym układem Epyc Rome (64 rdzenie/128 wątków) zestawiono z konkurencyjną platformą z dwoma układami Xeon Platinum 8180M (56 rdzeni/112 wątków).

Jednoprocesorowa platforma AMD wykonała zadanie w 28,1 sekund, podczas gdy konkurencyjna, dwuprocesorowa platforma Intela wymagała 30,2 sekund. Widać zatem, że nowa konstrukcja „czerwonych” może okazać się nie tylko wydajniejszą, ale też tańszą i bardziej zwartą propozycją.

AMD Epyc Rome

Widać zatem, że AMD nie zamierza odpuszczać w profesjonalnym segmencie. Po udanym debiucie pierwszej generacji procesorów, producent postanowił zaatakować ze zdwojoną siłą i planuje zdobyć kolejne udziały na rynku serwerów. Co z tego wyjdzie? Przekonamy się w przyszłym roku, bo właśnie wtedy mają zadebiutować jednostki AMD Epyc z generacji Rome.

Źródło: AMD, ComputerBase, HardwareInfo

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    DaviM
    24
    Intel już przy pierwszych Epycach praktycznie wyskoczył z portek, a teraz to nie wiem co tam się będzie u nich działo.
    Przecież to jest taki pogrom jakiego świat nie widział i to pod każdym względem: wydajność, koszt, pobór prądu, kompatybilność wsteczna, zastosowane nowatorskie i przełomowe rozwiązania i technologie, itd.
    • avatar
      Dudi4Fr
      5
      Jak by ktoś mi powiedział ze tak 3 lata temu ze AMD doszczętnie progami intela w segmencie serwerów to bym go do czubków wysłał.

      Aż ciężko uwierzyć jak tak stabilny rynek z praktycznie absolutnym monopolem może się zmienić w ciągu półtora roku.
      • avatar
        sertiel
        3
        Ja powiem tyle Konkurencja to Piękna sprawa !!! Życze AMD jak najlepiej !!! Intel się tak rozpasł przez lata nie inwestując w nowe fabryki( problemy z produkcją) nowe technologie (ma problemy z przeskoczeniem na masową skale 14nm) i przez tyle lat nie dało się zrobić więcej niż 4rdzenie(8 wątków) dla graczy :D a tu proszę AMD wali z grubej rury non stop !
        • avatar
          mufasa
          1
          gdzie dwóch się leje tam reszta korzysta :)
          allach akbar,po nowym roku wyląduje u mnie ryzen
          • avatar
            DragonRed
            1
            Ten jeden filmik z pierwszego rzędu od prawej strony pokazuje piękną rzecz.
            Epyc Rome 64r/128w obsługuje do 4TB pamięci DDR4 a jak wiemy na razie oficjalne wsparcie dotyczy modułów o wielkości 128GB więc można sobie obliczyć ile kanałów obsługuje nowy procek serwerowy.
            128linii PCIex. 4.0 też jest dobiciem leżącego Intela.
            • avatar
              Kapitan Nocz
              1
              Czyżby AMD miało chrapkę być jako pierwsze w superkomputerach exaskalowych? Na tapecie jest kilka projektów, ktore na razie nie przekrączą tej granicy ale patrząc na możliwości skalowania i przyszłego upgrade procesorów to AMD wydaje sie bardzo oczywistym wyborem dla nowych konstukcji. W tej chwili najmocniejsza konkurencja dla AMD wydaje się nie być Intel a IBM ze swoimi procesorami 22 core Power 9. A tylko w samej Europie szacuje się, że będą to inwestycje na poziomie 7mld euro.
              • avatar
                Kapitan Nocz
                -10
                Ciekawe, ze każdy wieszczy tragedie u Intela a firma z kwartału na kwartał bije rekordy w dochodach... Widać aż tak po du@#$e nie dostaje tymi Zenami. Inna sprawa, że ludzie to z reguły tępe sztuki, Janusz słyszał, że Intel jest dobry to on chce Intela, a jak dodatkowo jest jeszcze drogi to znaczy, że dobry :) No i możecie sobie gadać dalej, ze już po Intelu jak nawet widzę, że sprzedawcy stękają, że Intelek procków nie dowiózł i jakoś się będa musieli na AMD przemęczyć do końca roku, normalnie paranoja.
                A a odnośnie samego opisu nowej architektury to szkoda było tam kogoś wysyłać za ocean, bo te kilka zdań dało by się sklecić i w domu. C-Ray to benchmark starannie dobrany przez AMD i tu sie nie ma co podniecac wydajnościa. A odnośnie poprawienia FPU to przypuszczalnie chodzi o jednostki AVX, gdzie Intel mial 4-krotną przewagę, więc teraz będą walczyć jak równy z równym wydajnością w tych zastosowaniach. No i dobrze, tylko szkoda, że autor artykułu sie nie postarał i nie podrązył tematu.
                • avatar
                  Much_
                  0
                  Jak tak patrzę już 20 lat na procki to AMD i Intel się przeganiają. Nikt nikogo nie "gromi" bo gdyby tak było to albo jedna albo druga firma by zbankrutowała... Nie wiem jak teraz pracuje się na AMD. Wiem tylko tyle że po całożyciowym użytkowaniu AMD od Durona 700 aż do Phenoma przeszedłem na intela. Czyli użytkowałem AMD jakieś 10 lat (nie mówię tutaj o technologii tylko o użytkowaniu). Kupiłem i7 2600k i od tego czasu jeszcze nie zmieniłem procka aż po dziś dzień. Cały czas pracuje na 4.8Ghz. W sumie mam go już 7 lat.... kurde.... Z mojego doświadczenia podczas przesiadki z AMD na Intel jakoś te rdzenie i Mhz żwawiej się ruszają i nie były takie ospałe. Teraz tak mnie korci żeby kupić AMD 32 rdzenie...mmmm marzenia...