Na topie

AMD zapowiada procesory Epyc "Rome" - nadchodzi mocny cios w profesjonalny segment

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Epyc Na Topie Procesory AMD Producenci: AMD

Modele Epyc "Rome" będą pierwszymi układami x86 w 7 nm i pierwszą platformą ze wsparciem dla PCIe 4.0. Co więcej, jednoprocesorowa platforma AMD ma zaoferować wyższą wydajność od dwuprocesorowej konstrukcji Intela.

  • AMD zapowiada procesory Epyc
A A

Nowe informacje o mikroarchitekturze Zen 2 to nie jedyne rewelacje z konferencji Next Horizon. AMD pochwaliło się również serwerowymi procesorami Epyc z nowej generacji Rome. Czego możemy się spodziewać?

Druga generacja procesorów Epyc będzie bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostanie wykonana w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Co istotne, nowe modele będą kompatybilne z obecną platformą z układami Naples, a także z nadchodzącą z układami Milan.

AMD Epyc Rome

AMD Epyc Rome

Procesory zaoferują do 64 rdzeni, 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4, a także kontroler z 128 liniami PCI-Express 4.0 (będzie to zatem pierwszy układ x86 ze wsparciem dla tej magistrali). Dla porównania konkurencja szykuje "tylko" 48-rdzeniowe modele dla serwerów.

AMD Epyc Rome - zdjęcie procesora
Procesory AMD Epyc "Rome" składają się z dziewięciu krzemowych jąder (foto: ComputerBase)

AMD Epyc Rome

Na uwagę zasługuje całkowicie nowa budowa procesorów, bo producent zastosował tutaj osiem krzemowych jąder (każde z nich dysponuje ośmioma rdzeniami Zen 2) i dodatkowe jądro z interfejsami I/O (wykonane w 14-nanometrowej litografii). Całość połączono za pomocą drugiej generacji magistrali Infinity Fabric.

AMD Epyc Rome

Lisa Su pochwaliła się, że nowe procesory zaoferują nawet 2-krotnie wyższą wydajność względem poprzedniej generacji, a w obliczeniach zmiennoprzecinkowych osiągi mogą wzrosnąć nawet 4-krotnie (dzięki zastosowaniu poszerzonych jednostek FPU).

Na konferencji zaprezentowano również potencjał inżynieryjnej wersji procesora w teście C-Ray. Platformę z pojedynczym układem Epyc Rome (64 rdzenie/128 wątków) zestawiono z konkurencyjną platformą z dwoma układami Xeon Platinum 8180M (56 rdzeni/112 wątków).

Jednoprocesorowa platforma AMD wykonała zadanie w 28,1 sekund, podczas gdy konkurencyjna, dwuprocesorowa platforma Intela wymagała 30,2 sekund. Widać zatem, że nowa konstrukcja „czerwonych” może okazać się nie tylko wydajniejszą, ale też tańszą i bardziej zwartą propozycją.

AMD Epyc Rome

Widać zatem, że AMD nie zamierza odpuszczać w profesjonalnym segmencie. Po udanym debiucie pierwszej generacji procesorów, producent postanowił zaatakować ze zdwojoną siłą i planuje zdobyć kolejne udziały na rynku serwerów. Co z tego wyjdzie? Przekonamy się w przyszłym roku, bo właśnie wtedy mają zadebiutować jednostki AMD Epyc z generacji Rome.

Źródło: AMD, ComputerBase, HardwareInfo

Odsłon: 5703 Skomentuj newsa
Komentarze

31

Udostępnij
  1. DaviM
    Oceń komentarz:

    24    

    Opublikowano: 2018-11-07 00:17

    Intel już przy pierwszych Epycach praktycznie wyskoczył z portek, a teraz to nie wiem co tam się będzie u nich działo.
    Przecież to jest taki pogrom jakiego świat nie widział i to pod każdym względem: wydajność, koszt, pobór prądu, kompatybilność wsteczna, zastosowane nowatorskie i przełomowe rozwiązania i technologie, itd.

    Skomentuj

    1. rahl_r
      Oceń komentarz:

      -8    

      Opublikowano: 2018-11-07 00:42

      Walka nie będzie tak jednostronna jak się niektórym wydaje.
      Intel pokazał dwa dni wcześniej przyszły CPU z szerszą magistralą pamięci (12 kanałów vs 8 u AMD) oraz pierwszy CPU z wbudowanymi rozszerzeniami DL.
      Ale widać jak 64c/128t wykonane w niższej litografii pokazuje pazur, jestem ciekaw czy nowy Epyc ma AVX512 ? Albo coś do DL ?

      Skomentuj Historia edycji

      1. DaviM
        Oceń komentarz:

        14    

        Opublikowano: 2018-11-07 01:04

        Ten procek o którym piszesz, który Intel zapowiedział, to tylko jego teoretyczne założenia, a wyniki jego wydajności były efektem wyłącznie symulacji.

        Poza tym u Intela to będą 2 wielkie monolity glued-together (razem sklejone, pewnie startym zapasem gluta :)) pożerające 400W.
        Koszt produkcji takiego proca będzie u Intela kosmiczny, a cena sprzedaży jeszcze większa - powodem wysokiej ceny może być choćby słaby uzysk z wafla tak wielkich chipów.

        Wymagana będzie też całkowicie nowa platforma i podstawka, a 64-rdzeniowego Rome od AMD włożysz do starych płyt z zeszłego 2017 roku - a przecież za moment 2019 rok.

        Intel nie ma nawet działającego prototypu, a AMD już wysyła proce do partnerów, a za 3 miesiące premiera. W dodatku ten projekt Intela może być lada moment całkowicie porzucony (z różnych powodów).

        I to nie są jakieś bajki z 2015 roku tylko to się właśnie teraz dzieje. Natomiast czy rynek serwerów/pro/korpo porzuci Intela na rzecz AMD to już zupełnie inna historia.

        Skomentuj

        1. rahl_r
          Oceń komentarz:

          -11    

          Opublikowano: 2018-11-07 17:06

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          Opanuj się.
          W segmencie o którym piszesz modyfikacja polegająca na wymianie CPU jest praktycznie niespotykana więc każdy ma w d...e kompatybilność wsteczną.
          Nie rzucaj się jak gatts w pokrzywach tylko podaj źródła twoich twierdzeń o 400W poboru o dostępności itp.

          P.S.
          Zadałem kilka konkretnych pytań o DL w Epyc o AVX512 bez żadnych podtekstów, zamiast odpowiedzi dostałem tylko kilka minusów od bota fanboya AMD z multikontem.

          Skomentuj

          1. BariGT
            Oceń komentarz:

            7    

            Opublikowano: 2018-11-07 18:57

            Pozostaje pytanie który procesor będzie raczej brał 400W:
            - taki wykonany w 14nm czy taki w 7nm?

            Pytanie dodatkowe: Czy bedzie można dalej sprzedawac 28C za 15tys $ czy trzeba bedzie zejśc do 3-4k$?

            Skomentuj

          2. marakol
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2018-11-08 15:33

            "Zadałem kilka konkretnych pytań o DL w Epyc o AVX512 bez żadnych podtekstów, zamiast odpowiedzi dostałem tylko kilka minusów od bota fanboya AMD z multikontem."

            Tak będzie miał.
            https://www.youtube.com/watch?v=GwX13bo0RDQ

            Skomentuj

      2. owatanka
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-11-07 16:29

        AMD planowalo procesor rome 64 rdzenie aby byl bezposrednim konkurentem intel ice lake ktory mial byc pokazany w 2019 roku niestety intel nadal odswieza kabylake o nazwie cascade lake tak naprawde amd nie bedzie mialo konkurencji do 2020 roku.

        Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-11-14 14:42

      mnie bardziej interesuje co się znajduje w poszczególnych kostkach. czy te małe kostki to są rdzenie wykonawcze ze swoim cache a ten centralny to główna magistrala oraz całe I/O procka? zgaduję :) bo niby artykuł jest, a brak tej podstawowej informacji, jedynie że jest 9 kostek, ale to głupi zobaczy na fotkach.

      Skomentuj

  2. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2018-11-07 00:35

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Ciekawe, ze każdy wieszczy tragedie u Intela a firma z kwartału na kwartał bije rekordy w dochodach... Widać aż tak po du@#$e nie dostaje tymi Zenami. Inna sprawa, że ludzie to z reguły tępe sztuki, Janusz słyszał, że Intel jest dobry to on chce Intela, a jak dodatkowo jest jeszcze drogi to znaczy, że dobry :) No i możecie sobie gadać dalej, ze już po Intelu jak nawet widzę, że sprzedawcy stękają, że Intelek procków nie dowiózł i jakoś się będa musieli na AMD przemęczyć do końca roku, normalnie paranoja.
    A a odnośnie samego opisu nowej architektury to szkoda było tam kogoś wysyłać za ocean, bo te kilka zdań dało by się sklecić i w domu. C-Ray to benchmark starannie dobrany przez AMD i tu sie nie ma co podniecac wydajnościa. A odnośnie poprawienia FPU to przypuszczalnie chodzi o jednostki AVX, gdzie Intel mial 4-krotną przewagę, więc teraz będą walczyć jak równy z równym wydajnością w tych zastosowaniach. No i dobrze, tylko szkoda, że autor artykułu sie nie postarał i nie podrązył tematu.

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-11-07 00:39

      1. Autor artykułu nie jechał za ocean
      2. Odnośnie Zen 2 news już był wcześniej:
      http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-zen-2-szczegoly-na-temat-mikroarchitektury.html

      Skomentuj

    2. piwo1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-11-07 07:50

      obecnie amd ma 14% rynku. wiec jak udzialy wzrosna do 20% bedzie super. amd (TSMC iGF) nie wyprodukuje tyle procesorow co produkuje intel bo nie ma takich mozliwosci. wiec tak czy siak wiekszosc jest skazana na intela. ceny amd moga w sklepach mocno podskoczyc w przyszlym roku jesli procki te okaza sie bardzo dobre. ciekawe ile TSMC bedzie w stanie wyprodukowac 70mm2 ukladow zen2 w 7nm w przyszlym roku? 10mln, 20mln, 30mln ? intel rocznie sprzedaje 400mln procesorow. tsmc nie wyprodukuje tyle zenow2. niestety ale to niemozliwe. zeby amd osiagnelo 20% rynku musi wtloczyc w rynek w ciagu roku jakies 80mln prockow. ile procent udzialu w przyszlym roku w tsmc ma miec 7nm proces? 20%?

      Skomentuj

      1. saturn64
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-11-08 11:22

        Nie jest to nie możliwe do wykonania. Ponieważ, będą produkowali procesory w 2 fabrykach (gdy będzie popyt) mogą nadal produkować Zen 1 generacji odpowiednio go wyceniając i Zen 2 generacji. Nie widzę problemu.

        Skomentuj

    3. Qjanusz
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-11-07 10:25

      Zapewniam Cie że i do Janusza powoli dochodzi, że Intel co prawda jest dobry, ale lepsze od niego jest AMD.
      Jeżeli nawet nie obeznane z nowinkami IT Janusze będa chciały kupić sobie CPU, to przy okazji wycieczki na zachód po kolejną BMW 3, dowiedzą się że w takim Mindfactory AMD sprzedaje się na poziomie 71%, w stosunku do 29% dla Intela. Niemiec wie lepiej, prawda?
      To czy inne źródełko spowoduje, że obraz Intela jako mocarza, zacznie korodować jak rozbita na drzewie stara BMka.

      Skomentuj

      1. piwo1
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-11-07 10:31

        no ja nie przecze. ale co z tego ze bedzie chcial kupic amd jak nie bedzie mogl go kupic? jak wszyscy rzuca sie na amd jak teraz kupua intela to sklepy z amd szybko opustoszeja i do kupna bedzie tylko intel. intel sprzedaje 400mln prockow. amd moze 50mln. skad mialoby wziac amd te 400mln zenow2? u intela produkwoac? jesli zen2 okaze sie bardzo dobre sytuacja bedzie podobna do rynku kart graficznych sprzed pol roku. jakies procki beda dostepne za chorendalne pieniadze. TSMC i GF nie sa w stanie wyprodukowac dla amd tylu procesorow ile produkuje dla nas intel. by musieli drugie tyle fabryk zbudowac albo zaprzestac klepania czegokolwiek innego niz amd. zrezygnowac z nvidii, apple i innych producentow.
        amd moze powoli odbudowywac swoja pozycje na rynku procesorow ale bedzie to ruch baardzo powolny. i nie przez to ze ma zle produkty ale przez to ze nie ma gdzie ich produkowac.

        Skomentuj

        1. Qjanusz
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2018-11-07 16:41

          Trzeba przyznać, że jest realna szansa na taki scenariusz. W takim przypadku ceny polecą w górę tak samo jak dzisiaj Intel, czy wspomniane przez Ciebie grafiki jakiś czas temu.

          Skomentuj

        2. saturn64
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-11-08 11:13

          Nie do końca masz rację. AMD zastosowało tu sprytny trik. Nie potrzebują wiele linii do produkcji różnych procesorów. Wszystkie układy CCX są takie same i zastosowane mogą być w prostym procesorze Ryzen bądź w bardziej złożonym serwerowym EPYC. Różnica jest tylko w kontrolerze, który jest produkowany w innej fabryce i w innym procesie. Więc mogą na 2-3 liniach produkować tyle procków, że zaspokoją te segmenty, które będą najbardziej potrzebowały zaspokojenia itd. Po za tym to są procesory produkowane w 7nm. Wejdzie ich na wafel znacznie więcej niż tych wyprodukowanych w 14nm. Kolejną sprawą jest, że nie można porównywać tego co było do tej pory z GF. To była znacznie mniejsza fabryka i nie dysponowała taką technologią i ilością zakładów. To jest TSMC. A oni mają środki i technologię by szybko przezbroić kolejne fabryki by pracowały w 7nm . W IV kwartale 2018 roku już 20% układów od zleceniobiorców TSMC będzie wyprodukowanych w 7nm.

          Skomentuj

        3. saturn64
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-11-08 11:19

          Po za tym większą ilość procesorów produkuje się dla smartfonów bo ten rynek szybciej się zmienia i ludzie przechodzą na nowsze rozwiązania niż w komputerach i jakoś nie słychać by zabrakło procków dla Apple bądź Huawei. Więc raczej nie spowoduje to, żadnych problemów w nasyceniu rynku.

          Skomentuj

      2. Lister
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2018-11-07 23:18

        Qjanusz - ja cię ładnie proszę, zaprzestań mowy nienawiści wobec osób mających na imię Janusz. To są absolutnie nie fajne powiedzonka, niegodne cytowania przez osoby nastawione moralnie pozytywnie względem relacji międzyludzkich.
        Z góry dziękuję za przychylenie się do mojej prośby.

        Skomentuj

    4. Lister
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2018-11-07 23:15

      Kapitan Nocz - ja cię ładnie proszę, zaprzestań mowy nienawiści wobec osób mających na imię Janusz. To są absolutnie nie fajne powiedzonka, niegodne cytowania przez osoby nastawione moralnie pozytywnie względem relacji międzyludzkich.
      Z góry dziękuję za przychylenie się do mojej prośby.

      Skomentuj

  3. mufasa
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-07 06:41

    gdzie dwóch się leje tam reszta korzysta :)
    allach akbar,po nowym roku wyląduje u mnie ryzen

    Skomentuj

  4. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2018-11-07 09:10

    Jak by ktoś mi powiedział ze tak 3 lata temu ze AMD doszczętnie progami intela w segmencie serwerów to bym go do czubków wysłał.

    Aż ciężko uwierzyć jak tak stabilny rynek z praktycznie absolutnym monopolem może się zmienić w ciągu półtora roku.

    Skomentuj

    1. Qjanusz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-11-07 10:30

      Poczekaj poczekaj...
      Intel w końcu znajdzie klucze do tych swoich słynnych szuflad pełnych super patentów i bardzo wydajnych rozwiązań.
      Sytuacja w ciągu miesiąca wróci na stare tory.

      Skomentuj

  5. Much_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-07 10:26

    Jak tak patrzę już 20 lat na procki to AMD i Intel się przeganiają. Nikt nikogo nie "gromi" bo gdyby tak było to albo jedna albo druga firma by zbankrutowała... Nie wiem jak teraz pracuje się na AMD. Wiem tylko tyle że po całożyciowym użytkowaniu AMD od Durona 700 aż do Phenoma przeszedłem na intela. Czyli użytkowałem AMD jakieś 10 lat (nie mówię tutaj o technologii tylko o użytkowaniu). Kupiłem i7 2600k i od tego czasu jeszcze nie zmieniłem procka aż po dziś dzień. Cały czas pracuje na 4.8Ghz. W sumie mam go już 7 lat.... kurde.... Z mojego doświadczenia podczas przesiadki z AMD na Intel jakoś te rdzenie i Mhz żwawiej się ruszają i nie były takie ospałe. Teraz tak mnie korci żeby kupić AMD 32 rdzenie...mmmm marzenia...

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-11-07 11:37

      AMD od czasów A64 leci tylko w dół. Dopiero Ryzeny pozwoliły się odbić, ale to jeszcze nie jest to. Aby Ryzeny stały się godnymi następcami A64 - muszą poradzić sobie grach/aplikacjach 2-4 wątkowych przynajmniej równie dobrze co Intele - a tak jeszcze niestety nie jest. Choć po cichu liczę, że w przyszłym roku się to odmieni.

      Skomentuj

  6. DragonRed
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-07 11:42

    Ten jeden filmik z pierwszego rzędu od prawej strony pokazuje piękną rzecz.
    Epyc Rome 64r/128w obsługuje do 4TB pamięci DDR4 a jak wiemy na razie oficjalne wsparcie dotyczy modułów o wielkości 128GB więc można sobie obliczyć ile kanałów obsługuje nowy procek serwerowy.
    128linii PCIex. 4.0 też jest dobiciem leżącego Intela.

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-11-07 11:47

      Prawdopodobnie chodzi o wsparcie dla 16 modułów 256 GB w trybie 8-kanałowym

      Skomentuj

    2. rahl_r
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2018-11-07 17:12

      Tyle, że nadal brak AVX512(przy braku informacji, że jest) i brak jakichkolwiek danych o wsparciu dla DeepLearnig - a dla wielu potencjalnych klientów to są sprawy kluczowe na dzień dzisiejszy.

      Skomentuj

      1. Leader86
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-11-07 20:36

        DL na CPU ? Ktoz to taki masochista :)

        Od tego sie tesle wklada x4 zamiast jakis tam slabiutkich prockow.

        Skomentuj

        1. rahl_r
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2018-11-08 17:13

          Piszę o tym wsparciu i specjalnych instrukcjach DL, które będzie miał nowy Xeon, ale pewnie i tak tępe niedoinformowane boty AMD zminusują.

          Skomentuj

  7. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-07 14:45

    Czyżby AMD miało chrapkę być jako pierwsze w superkomputerach exaskalowych? Na tapecie jest kilka projektów, ktore na razie nie przekrączą tej granicy ale patrząc na możliwości skalowania i przyszłego upgrade procesorów to AMD wydaje sie bardzo oczywistym wyborem dla nowych konstukcji. W tej chwili najmocniejsza konkurencja dla AMD wydaje się nie być Intel a IBM ze swoimi procesorami 22 core Power 9. A tylko w samej Europie szacuje się, że będą to inwestycje na poziomie 7mld euro.

    Skomentuj

  8. sertiel
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-11-07 16:00

    Ja powiem tyle Konkurencja to Piękna sprawa !!! Życze AMD jak najlepiej !!! Intel się tak rozpasł przez lata nie inwestując w nowe fabryki( problemy z produkcją) nowe technologie (ma problemy z przeskoczeniem na masową skale 14nm) i przez tyle lat nie dało się zrobić więcej niż 4rdzenie(8 wątków) dla graczy :D a tu proszę AMD wali z grubej rury non stop !