Na topie

AMD szykuje procesor Ryzen Threadripper 1900X - ekonomiczny model pod X399?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Ryzen AMD Ryzen Threadripper Procesory AMD Producenci: AMD

Jeżeli wierzyć przeciekom, nowy układ zaoferuje podobną specyfikację do modelu 1800X, ale za to ma dysponować rozbudowanymi kontrolerami RAM i PCIe.

  • AMD szykuje procesor Ryzen Threadripper 1900X - ekonomiczny model pod X399?
A A

AMD przygotowuje się do premiery procesorów Ryzen Threadripper, a więc swoich topowych układów dla komputerów stacjonarnych. Producent jak na razie zapowiedział dwa modele – Ryzen Threadripper 1950X i 1920X, ale w planach podobno są też kolejne, słabsze jednostki.

Jeden z użytkowników serwisu Reddit dotarł do informacji o modelu Ryzen Threadripper 1900X, który podobno jest najsłabszym przedstawicielem nowej serii. Układ został wyposażony w 8 rdzeni/16 wątków (4 bloki CCX z aktywnymi 2 rdzeniami), ale dokładne taktowania jeszcze nie są znane. Oprócz tego przewidziano 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2), 32 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) i 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4.

Model Ryzen
1800X
Ryzen Threadripper
1900X*
Ryzen Threadripper
1920X
Ryzen Threadripper
1950X
Podstawka AM4 TR4 TR4 TR4
Rdzenie/wątki 8/16 8/16 12/24 16/32
Taktowanie/Boost 3,6/4,0 GHz ?/? GHz 3,5/4,0 GHz 3,4/4,0 GHz
Pamięć L2 4 MB 4 MB 6 MB 8 MB
Pamięć L3 16 MB 32 MB 32 MB 32 MB
Kontroler pamięci 2x DDR4-2666 4x DDR4-???? 4x DDR4-???? 4x DDR4-????
Kontroler PCIe 20+4 PCIe 3.0 60+4 PCIe 3.0 60+4 PCIe 3.0 60+4 PCIe 3.0
TDP 95 W 180 W 180 W 180 W
Cena $499 $549 $799 $999
*specyfikacja nieoficjalna

Specyfikacja procesora przypomina więc model Ryzen 7 1800X pod podstawkę AM4. 1900X ma jednak wyróżniać się szybszym, 4-kanałowym kontrolerem pamięci i obsługą 64 linii PCI-Express 3.0. Współczynnik TDP wzrósł jednak z 95 aż do 180 W.

Jeżeli wierzyć przeciekom, Ryzen Threadripper 1900X został wyceniony na 549 dolarów – będzie więc droższy od 1800X o 50 dolarów. Czy warto dopłacić? To już pewnie będzie zależeć od zastosowań (zakładając, że procesor rzeczywiście powstanie i będzie oferować taką specyfikację, bo AMD oficjalnie nie potwierdziło planów wydania takiej jednostki).

Źródło: Reddit

Odsłon: 5018 Skomentuj newsa
Komentarze

31

Udostępnij
  1. IVPANVZERVI
    Oceń komentarz:

    17    

    Opublikowano: 2017-07-15 02:03

    Mam nadzieje, że dokopie INTELowi, chociaż jestem fanem INTELA, to kibicuję z całego serca RYZENom ze stajni AMD =D Pozdrawiam. Wszystkich i tych dobrych użytkowników benchmark.pl i tych złych, i tych wierzących i tych niewierzących.

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      19    

      Opublikowano: 2017-07-15 09:36

      AMD nie musi nic "kopać" ani nikomu "dokopywać".
      Wystarczy że zaoferują konkurencyjny produkt o atrakcyjnej ogólnej charakterystyce w rozsądnej cenie.
      I tak się właśnie dzieje.

      Skomentuj

      1. IVPANVZERVI
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2017-07-15 14:21

        Też racja.

        Skomentuj

  2. kitamo
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-07-15 11:34

    "Współczynnik TDP wzrósł jednak z 95 aż do 180 W."

    2 sklejone ryzeny - aha

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-07-15 19:00

      tak ale to tajemnica poliszynela.

      Skomentuj

    2. rahl_r
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-07-15 22:39

      Nieprawda - to pojedynczy moduł. "tzw" przez intela sklejki są dopiero powyżej 8 rdzeni.

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        -6    

        Opublikowano: 2017-07-15 23:19

        No i co Panie @Alcedo1, gość łże jak pies a jak go poprawię to znowu powiesz że chwalę intela?! ... weź ochłoń człowieku.

        Skomentuj

  3. paulus99
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-07-15 14:38

    Logiczne posunięcie. W ten sposób AMD zagospodaruje wszystkie moduły, w których pojawiły się przy produkcji błędy w 2 z 4 rdzeni (muszą za to mieć sprawny kontroler RAM, PCIE, cache L3). Z takich modułów nie można zrobić Ryzena 7 czy 5, musiałyby iść na śmietnik. Ale jak się 2 takie sklei, robi się z tego 1900X. Można powiedzieć, że nic się nie zmarnuje..

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-07-15 19:09

      co 2 z 4 rdzeni?

      Ten procesor będzie miał wyłączone po jednym ccxie w każdym zeppelinie.
      Czyli 4 rdzenie w jednym module i 4 rdzenie w drugim module, moduły te bardzo dobrze nadawały by się na ryzena 5.

      Skomentuj

      1. supervisor
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-07-16 00:40

        Raczej po dwa rdzenie w każdym CCXie, i każdy CCX aktywny (więcej cache do dyspozycji w ten sposób).

        Skomentuj

      2. paulus99
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-07-16 12:15

        Nie sądzę aby wyłączony był pełny CCX, co dawałoby konfigurację 4+4. Prędzej będzie to 2+2+2+2 (4 moduły CCX, w każdym nieaktywne 2 rdzenie, ale we wszystkich działa cache i linie pcie). Pod względem ilości rdzeni i wątków wychodzi to samo co w 1800X, ale dzięki 2 razy większej ilości modułów CCX mamy podwojone kanały pamięci, cache i linie pcie.

        Według AMD wymogiem architektury Zen jest to, aby ilość aktywnych rdzeni była taka sama w każdym CCX. Dlatego te procki mogą mieć konfigurację 2+2+2+2 (8 rdzeni), 3+3+3+3 (12) lub 4+4+4+4 (16). Teoretycznie nie wyklucza to stworzenia modelu 1+1+1+1 (4) z najgorszych odpadów, ale podobno uzysk jest bardzo dobry, więc tych niesprawnych odpadów jest niewiele.

        Dodatkowy plus tej platformy jest taki, że przy wzroście zapotrzebowania na moc obliczeniową pozwala to użytkownikowi bezproblemowo przesiąść się na wyższy model procesora, np. 16 rdzeni.

        Skomentuj Historia edycji

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2017-07-16 19:26

          ok, nie wiem jak będzie w TRach ale wersje 32MB L3 epyca sugerują że jednak włączane są całe ccxy.

          Skomentuj

          1. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-16 22:15

            *wyłączane

            Skomentuj

  4. Tridefy
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-07-15 14:49

    Mi osobiście wydaje się, ze ten najtańszy model będzie się dobrze sprzedawał, bądź co bądź jest to 8 rdzeniowy procesor z quad channel i 64 liniami PCI-E i 32MB L3. Oczywiście, jeżeli specyfikacja byłaby prawdziwa. Niestety koszta platformy już mogą być większa nawet o 200-300$ a to sporo.

    Skomentuj

  5. figer
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-07-15 16:23

    Idealny do budowy koparek do kryptowalut. Duzo linii PCI-E - zaraz zrobia pod to plyte, ze bedzie obslugiwala 60 kart graficznych :)

    Skomentuj

    1. musslik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-16 22:19

      o ile dalej się będzie opłacała zabawa w kopanie...
      Polecam poczytać co się stanie 1 sierpnia z Bitcoin.

      Skomentuj

  6. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -13    

    Opublikowano: 2017-07-15 19:01

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    miał być SHED a wyjdzie SHIT....

    Skomentuj

    1. Alcedo1
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-07-15 19:30

      poziom komentarza na poziomie niebieskiego trolla, jak zwykle - nudny jesteś jak flaki z olejem. Produkt jeszcze nie wyszedł Ty od razu go oceniasz, brawo tylko pochwalić za poziom inteligencji. 36 lat na karku a wypowiada się jak pryszczaty młokos.

      Skomentuj Historia edycji

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        -8    

        Opublikowano: 2017-07-15 20:53

        Pamiętasz jeszcze wasze marzenia? 125-155W

        1998X 16/32 3.5/3.9GHz 155W
        1998 16/32 3.2/3.6GHz 155W
        1977X 14/28 3.5/4.0GHz 155W
        1977 14/28 3.2/3.7GHz 140W
        1976X 14/28 3.6/4.1GHz 140W
        1956X 12/24 3.2/3.8GHz 125W
        1956 12/24 3.0/3.7GHz 125W
        1955X 10/20 3.6/4.0GHz 125W
        1955 10/20 3.1/3.7GHz 125W

        A okazuje się że nawet najsłabszy model 8C będzie miał 180W.

        Od ilu generacji żeście jechali po intelu że daje tyle samo rdzenie w desktop i hedt. A teraz jak amd robi to samo to: nic się nie stało, nic się nie stało, nic się nie stało....

        Wasza obłuda sięga zenitu, amd pluje wam w twarz a wy mówicie że deszcz pada...

        Skomentuj Historia edycji

        1. Alcedo1
          Oceń komentarz:

          6    

          Opublikowano: 2017-07-15 21:16

          Znajdź choć jeden wpis gdzie chwalę amd, nie znajdziesz. To że ty jesteś fanatykiem nie oznacza że ja nim jestem. Denerwują mnie jedynie takie osoby jak ty. Mi nikt nie pluje w twarz, chyba że tobie. Przykre że taki stary chłop, a ton wypowiedzi na poziomie dzieciaka, który dojrzewa i przechodzi mutację. Zresztą jedynie niedorozwoje mogą mieć marzenia jakie to procki intel czy amd wyda, jedynie osoby z ciasnym horyzontem mogą marzyć o przyszłym sprzęcie komputerowym. Normalny człowiek swoje marzenia kieruje w inne kategorie. Zanim piszesz o obłudzie, to najpierw spójrz w lustro. Na wielu forach ciągle wpisujesz jaki to intel jest super, a amd dno. Człowieku masz maniakalną psychikę, takie rzeczy się leczy.
          ps. to że krytykuję intela za spadek jakości wykonania nie oznacza że jestem fanem amd. Stwierdzam jedynie fakty, które potwierdzanie znajdziesz na wielu portalach internetowych. Jeśli nie przyjmujesz tego do swojej niebieskiej główki, to oznacza że masz większe klapki na oczach niż fani amd.

          Skomentuj Historia edycji

          1. mjwhite
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2017-07-15 23:16

            Gdzie jestem fanatykiem? gdzie ja chwalę intela?
            Komentujesz coś o czym nie masz bladego pojęcia !!

            Ja prostuję jedynie wasze KŁAMSTWA negatywne na temat intela i pozytywne na temat amd. Interesuje mnie prawda nie ważne czy niebieska czy czerwona czy zielona.


            Skomentuj

          2. Alcedo1
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-07-16 19:51

            Bardzo się zastanawiam jakie to szare i nudne trzeba mieć życie, żeby być fanem jakiejś korporacji. Naprawdę jest to smutne. Nie rozumiem takiego zjawiska. Nie masz innych problemów w życiu, tylko wychwalanie jakiejś korporacji, która i tak ma cię głęboko w zadzie.
            ps. co do prostowania kłamstw, odsyłam do profesjonalnych artykułów na fachowych portalach.

            Skomentuj

        2. rahl_r
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2017-07-15 22:46

          Przynajmniej AMD coś daje w tym wyższym TDP - więcej kanałów pamięci, więcej linii pci-e. Model ten wydaje się znakomitą ofertą w porównaniu np. do 7740 który nie dość, że nie wnosi nic w porównaniu do 7700, to jeszcze ma wykastrowany GPU i TDP także wyższe.

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-16 00:14

            akurat 7740 to bardzo kiepski przyklad - to najslabszy procek z i9 i jednoczesnie najmniej oplacalny biorąc pod uwagę co oferują I7

            Skomentuj

        3. chotnik2
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-07-17 10:54

          @mjwhite
          A pamietasz marzenia, ze i9 beda lutowane?
          Hahaha i co wyszlo? Gorace gluty throttlujace sie na stock zegarach.
          http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-7900x-skylake-x,5092-11.html

          "All-in-ones like Corsair's H100i and Enermax's LiqTech 240 hit their limits at stock frequencies under Prime95."


          A te marzenia o sensownej ilosci PCIE i prockach za 500$?

          Trolluj dalej.

          Skomentuj

    2. Eternal1
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-07-16 02:46

      "miał być SHED a wyjdzie SHIT.... "

      I Ty chcesz być traktowany poważnie? To zrozumiałe że nie wzbudzasz zaufania skoro rościsz sobie prawo do tego by w dowolnym momencie splunąć i "postawić klocka" na temat dyskusji.
      Emocje zdradzają prawdziwe intencje i stosunek do rzeczy.
      A więc i zdolność, bądź jej brak, do prowadzenia rzeczowej, uczciwej dyskusji.

      Szukając informacji i wskazówek, z automatu filtruje osobników ordynarnych, bez względu na "przynależność partyjną" gdyż jadowite emocje zrodzone z gniewu blokują zdolność do obiektywnego postrzegania rzeczywistości i danej sprawy.

      Skomentuj Historia edycji

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2017-07-16 12:08

        chyba lekko przesadzasz, nie zrozumiałeś prostej ironii ?

        Super high end desktop (nie zwykły high end to przecież za mało), może i pasuje do 16rdzeni 1950x ale na pewnie nie do 8C za 3000zł z podwojonym do 180W TDP.

        PEACE

        Skomentuj Historia edycji

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-07-16 13:40

          Twoja, moja, każdego tutaj czytelnika... podświadomość nie rozumie ironii - przyjmuje wszystko WPROST.
          Nasłuchuje co ma jej do przekazania "dzienny" umysł BETA i stale restrukturyzuje się w celu wykonania "polecenia", nawet jeśli to jakaś ironiczna bzdura czy żart - w tym mechanizmie nie ma miejsca na żarty ani ironię.
          Tak samo, podświadomy umysł ignoruje słowo "nie" jako pozbawione treści. Ma to kolosalne znacznie bo bardzo często odwraca kontekst zdania o 180 stopni.
          "nie myśl teraz o niebieskim słoniu"... damnn, dlaczego pomyślałeś o słoniu?

          Co do domniemanego Ryzen-a TR 1900X. AMD nie potwierdziło tego modelu, lecz jeśli powstanie to w ramach programu "każdy kawałek krzemu można wykorzystać".
          Jeśli cena była by atrakcyjna, ktoś może się pokusić o:
          - 2x większy cache L3
          - 2x szerszy kontroler DRAM
          - obsługa większej ilości RAM-u
          - prawie 3x więcej linii PCI-E

          180W to dla entuzjasty całkowicie akceptowalny poziom.
          Mój wieżowy Rijialtek Nemesis chłodzi 32nm FX-a 8350 (125W) a potrafi schłodzić nawet do 350W. Więc 180W większego wrażenia na nim nie zrobi.

          Skomentuj

          1. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-16 17:40

            Po prostu trudno mi zrozumieć, że:

            High End to 18 rdzeni a Super High End tylko 8 :-)

            Skomentuj

    3. Eyesofthesouth
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-17 23:28

      czlowieku tego czytać sie nie da

      Skomentuj Historia edycji

  7. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-16 22:25

    Jeżeli AMD ma ponad 80% uzysku ze swoich wafli to będzie trzeba trochę poczekać na tą wersję ale i tak ciekawi Mnie najbardziej czy właśnie ten QUAD CHANNEL da kopa w grach.