Procesory

Nowe procesory Ryzen Threadripper pojawiają się w sieci - znamy możliwe oznaczenia

przeczytasz w 1 min.

Do premiery nowych jednostek pozostało jeszcze trochę czasu, ale w sieci już pojawiają się przecieki. AMD przygotowuje mocne uderzenie w najwyższym segmencie wydajnościowym.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera nowych procesorów Ryzen Threadripper, które znajdą zastosowanie w najwydajniejszych komputerach do gier oraz stacjach roboczych. Jakich modeli możemy się spodziewać?

Specyfikacja procesorów Ryzen Threadripper 3000

Nowa generacja Threadripperów będzie bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostanie wykonana w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Możemy zatem oczekiwać znacznego przyrostu wydajności i lepszej efektywności energetycznej.

Dokładna specyfikacja procesorów pozostaje dla nas tajemnicą. Producent potwierdził zastosowanie co najmniej 24 rdzeni, ale spekuluje się o 32, 48, a nawet 64 rdzeniach (podobnie jak w serwerowych jednostkach Epyc 7002). Ponadto możemy oczekiwać 4- lub nawet 8-kanałowego kontrolera pamięci DDR4 RAM.

Oznaczenia nowych procesorów Threadripper

AMD Ryzen Threadripper 3960X - Ashes of the Singularity

W bazie benchmarka Ashes of the Singularity już pojawiły się wpisy z 24-rdzeniowym modelem Ryzen Threadripper 3960X. Można zatem podejrzewać, że producent przyjmie następujący schemat oznaczeń:

  • Ryzen Threadripper 3960X – 24 rdzenie/48 wątków
  • Ryzen Threadripper 3970X – 32 rdzenie/64 wątki
  • Ryzen Threadripper 3980X – 48 rdzeni/96 wątków
  • Ryzen Threadripper 3990X – 64 rdzenie/128 wątków

Kiedy premiera procesorów Ryzen Threadripper 3000?

AMD Ryzen Threadripper - 3. generacja procesorów

Premiera modeli Ryzen Threadripper 3000 została zaplanowana na przyszły miesiąc. Wtedy też powinniśmy poznać dokładną specyfikację, wydajność i ceny nowych jednostek.

Wraz z procesorami mają zadebiutować nowe płyty główne TRX40 i WRX80. Niejasna pozostaje kwestia kompatybilności z płytami głównymi X399 pod modele Ryzen Threadripper 1000 i 2000 - niektóre źródła sugerują tutaj brak wsparcia dla nowych CPU.

Źródło: Twitter @ Apisak, Eaeunion

Warto również zobaczyć:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    4
    to info krąży po różnych portalach od kilku tygodni, tak więc to nie jest żaden news. taki trochę zapychacz.

    ale w kwestii godności nowego TH3 ze starymi płytami pod TH1 i TH2, no cóż.... W sumie to taki sobie biznes ładowanie nowiutkiego CPU do przestarzałej płyty. Raczej sądzę że w tym segmencie przy wejściu TH3, użytkownicy raczej będą starali się sprzedać komplety mobo+cpu+ram , i zechcą kupić nowe komplety. chodzi tu o wykręcanie zegarków na RAM.

    W sprawie zgodności pozostaje jeszcze kwestia że TH1 i TH2 to są NUMA, ewentualnie z trybem zgodności UMA ale traci się połowę rdzeni. TH3 od samego startu jest UMA tak jak Intele, a NUMA zaczyna się dopiero z dwoma fizycznymi prockami.

    Ostatnia kwestia, nie sądzę by TH3 od razu były w ofercie z maksymalną ilością rdzeni, na 64 rdzenie bym nie liczył, góra to będzie 32. Kto chce więcej, niech kupuje procka serwerowego. Być może w przyszłości to zmienią, jeśli się okaże że Intel wyszedł z czymś naprawdę dobrym, ale póki co nie zapowiada się.

    Ja to jestem ciekaw kiedy AMD zacznie do CPU jako jeden z elementów chipletu pakować HBMv2 jako cache L3 (albo L4 czyli zwolnienie legkarskie) :) bo nie ma co ukrywać, w tak ogromnych prockach, przepustowość zwykłego RAM jest kulą u nogi dla takiego CPU. taki HBM równie dobrze mógłby funkcjonować jako zwykły blok RAM, i to system operacyjny byłby obciążony zadaniem odpowiedniego rozlokowania danych po takim RAM (DDR byłby wtedy przedłużeniem HBM), aby uzyskać maksymalną wydajność. W sumie rozwiązania hybrydowe byłyby tu bardzo pożądane, tj. część HBM jako cache, reszta jako zwykły blok, i niech system operacyjny decyduje o proporcjach. Ale to jest pieśń przyszłości. AMD nie ma tego nawet na slajdach, a szkoda. Byłby niezły kop wydajnościowy :)
    • avatar
      Eryk333
      1
      Hmmmm czy warto kupić modele serii 2 generacji ? ale czy to ma sens jeśli nie będzie kompatybilności z x399? no nie bardzo to wygląda
      • avatar
        mjwhite
        0
        Z jakim zegarem będzie działał ten 64C ? 2 GHz? Naprawdę jest sens wypuszczania takiego potworka w mainstreamie?