Procesory

Intel porzuca wsparcie dla procesorów Kaby Lake-X - lepiej nie aktualizujcie BIOS-u

opublikowano przez w dniu 2019-10-14

Decyzja producenta nie powinna nas specjalnie dziwić. Informacja jest jednak ważna dla posiadaczy dwóch procesorów Intel z 2017 roku.

Korzystacie z komputera z procesorem Intel Core i5-7640X lub Core i7-7740X i zastanawiacie się nad aktualizacją BIOS-u do płyty głównej? Lepiej tego nie róbcie!

Płyty główne X299 bez wsparcia dla procesorów Kaby Lake-X

Nowe procesory Intel Core X z generacji Cascade Lake-X zachowują kompatybilność z płytami głównymi X299 – konieczna jest tutaj jedynie aktualizacja BIOS-u do nowej wersji (część producentów już je udostępniła, a część dopiero udostępni). Informacja ta z pewnością ucieszy osoby modernizujące sprzęt.

Intel Kaby Lake-X - BIOS

Niestety, ze względu na ograniczoną pojemność układu, w którym jest zapisany BIOS, nowe oprogramowanie trzeba było „odchudzić”. Intel zdecydował więc o porzuceniu wsparcia dla układów Core i5-7640X i Core i7-7740X (Kaby Lake-X). Po zaktualizowaniu UEFI płyty głównej, komputer z takim procesorem może się nie uruchomić (część konstrukcji już od początku nie obsługiwała tych modeli). W przypadku pozostałych modeli aktualizacja nie będzie sprawiać problemów.

Decyzja producenta nie powinna nas jednak specjalnie dziwić. Było to najlepsze rozwiązanie, aby zachować kompatybilność płyt z nowymi procesorami. Wszak jednostki Kaby Lake-X ani nie należały do specjalnie udanych ani też nie cieszyły się dużą popularnością (rok temu zdecydowano o zakończeniu ich z produkcji).

Źródło: Intel

Warto również zobaczyć:

marketplace

Komentarze

15
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hehehe, to jednak intel też wywala z agesy wsparcie dla niektórych układów :) a był taki hejt na amd. no nieźle.

  mnie to zastanawia, kiedy intel i amd wreszcie z łaski swojej te mikrokody przerzucą jako blok do ładowania przez bootstrap systemu. to co leci z uefi to powinny być same podstawy. albo niech wreszcie to całe uefi zacznie być umieszczone na zwykłej karcie microSD.
  Zaloguj się
 • avatar
  Szkoda słów.
 • avatar
  właśnie tak sie wymusza na użytkownikach zakup nowych produktów, tfu na ciebie intel
  Zaloguj się