Na topie

Ryzen Threadripper - krzemowe jądra jednak nie są atrapami [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Ryzen Threadripper Procesory AMD Producenci: AMD

Niemiecki overclocker der8auer postanowił dokładnie zbadać procesor Ryzen Threadripper. W ruch poszła opalarka, nóż i papier ścierny.

  • Ryzen Threadripper - krzemowe jądra jednak nie są atrapami [AKT.]
A A

Pamiętacie, jakiś czas temu niemiecki overclocker – Roman “der8auer” Hartung podjął się próby zdjęcia odpromiennika ciepła z procesora AMD Ryzen Threadripper, dzięki czemu dowiedzieliśmy się o zastosowaniu czterech krzemowych rdzeni w topowych układach dla desktopów (podobnie jak w serwerowych modelach Epyc). Ostantio Hartung wrócił z tematem "skalpowania" procesora i postanowił przyjrzeć się bliżej krzemowym rdzeniom.

Tym razem niemiecki overclocker wziął na warsztat sklepową wersję topowego przedstawiciela nowej serii – 16-rdzeniowy/32-wątkowy model Ryzen Threadripper 1950X, który kosztuje u nas około 4500 złotych. Można powiedzieć, że procesor został poświęcony na zbadanie tematu dodatkowych jąder krzemowych (producent twierdził, że dwa z czterech jąder to atrapy, które mają za zadanie pomóc przy równomiernym przyleganiu odpromiennika ciepła).

AMD Ryzen Threadripper

Overclockerowi udało mu się zdjąć odpromiennik ciepła, a następnie usunąć cztery krzemowe jądra z płytki drukowanej. Cały proces wymagał jednak użycia… dosyć niekonwencjonalnych metod, więc na pewno nie polecamy powtarzać go w domu :)

AMD Ryzen Threadripper

Kolejnym krokiem było zbadanie struktury jąder. W tym celu zostały one oszlifowane za pomocą drobnego papieru ściernego, co ujawniło dosyć zaskakujące szczegóły - okazuje się, że jednak wszystkie krzemowe rdzenie mają strukturę jądra Zeppelin (zupełnie innym tematem jest to czy wszystkie są sprawne, ale w domowych warunkach nie można tego sprawdzić).

AMD Ryzen Threadripper

Co to oznacza? Dla zwykłego klienta zupełnie nic, bo jąder nie można odblokować. Można jednak podejrzewać, że budowa procesora pozwala na opracowanie nawet 32-rdzeniowych jednostek. Czyżby zatem AMD trzymało asa w rękawie? :)

Poniżej możecie materiał der8auera (tylko dla widzów o mocnych nerwach).

 

Aktualizacja 18.09.2017 8:30

Po opublikowaniu materiału der8auera w sieci wywiązały się zażarte dyskusje, a część osób zaczęła snuć domysły, że procesory Ryzen Threadripper są zmodyfikowanymi modelami z serii Epyc. Firma AMD stanowczo zaprzecza takim informacjom - James Prior, menadżer produktu w AMD, nawet opublikował stosowną informację na swoim Twitterze.

Wygląda więc na to, że dwa dodatkowe rdzenie to niedziałające jądra, które są selekcjonowane na etapie produkcji (jeden z komentatorów zasugerował taki wariant, a Prior potwierdził jego tok rozumowania).

Źródło:  der8auer, Twitter - James Prior

Odsłon: 9278 Skomentuj newsa
Komentarze

28

Udostępnij
  1. kiziamizia2
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2017-09-15 19:26

    Nóż sie otwiera jak widzę te zdjęcia :[

    Skomentuj

    1. drcocaina
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-09-15 20:16

      Ja się pytam czym ten procesor sobie zawinił, że dokonał takiej "kastracji"?

      Skomentuj Historia edycji

      1. Kotowaru
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2017-09-16 00:11

        emm, for the science?

        Skomentuj

      2. kombajn
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2017-09-16 08:10

        Spoko spoko się podklei zaszpachluje i opchnie z dopiskiem "Niemiec płakał jak sprzedawał..." ;) LOL

        Skomentuj

      3. JAZ99
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-09-16 10:10

        To się fachowo nazywa wiwisekcja (lub może jednak sekcja) - nie a nie kastracja ;)
        Fakt, ze koleś ma cztery jaja (procek, nie der8auer ;)

        Skomentuj

  2. kladiator
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-09-15 20:01

    Jak ja lubię patrzeć na krzemowe jądra :O Tylko mnie fascynuje ich wygląd, czy są jeszcze inni? :P

    Skomentuj

    1. Rav-X
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2017-09-15 21:37

      Czyli w czasach gender i tolerancji kim jesteś? Jak nazwać kogoś kto lubi oglądać jądra procesorów? Homoprocesorialista? CPUgej? Czy jak? :-D

      Nie obrażaj się, to taki żart (suchar?). Też lubię zaglądać do środka co jest w procesorach i innej elektronice, ale sam nie dał bym rady tak znęcać się nad procesorem, za wrażliwy jestem :-D.

      Skomentuj

      1. kladiator
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-09-16 16:19

        Kurde geniusz!

        PS. Nie wiem jak nazwać taką osobę, ale skłaniałbym się bardziej do Homoprocesorialista :D

        Skomentuj

        1. Martines
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-09-16 22:00

          Jeżeli nie pobudza Cię to seksualnie to jesteś zwykłym nerdem :P

          Skomentuj

      2. drcocaina
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-09-16 18:15

        CPULGBT - profesional

        Skomentuj Historia edycji

      3. kabanosek
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-16 23:16

        homofobodaktyl

        Skomentuj

  3. lukaszk99
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-15 20:43

    "producent twierdził, że dwa z czterech jąder to atrapy, które mają za zadanie pomóc przy równomiernym przyleganiu odpromiennika ciepła" A jakby były dwa sprawne jądra obok siebie, powiedzmy na środku, to jaki był by problem z równomiernym przyleganiem?

    Skomentuj

    1. ALEKS_D_RAVEN
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-15 20:47

      chodzi o to, że większość pomysłów na treadrippery zaporzyczono z Epyc. Gdyby od początku AMD nosiło się z zamiarem zrobienia takiego procka to zrobiliby go tylko z dwóch zeppelinów i na specjalną podstawkę. W kolejne generacje treadrippera też takie będą.

      Skomentuj

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-09-16 08:15

        No nie do końca. Chodzi po prostu o to że produkując procesory EPYC mają odpady produkcyjne które są wykorzystywane do zrobienia TR. Normalna sprawa, tak producenci robili od zawsze. Dziwi mnie natomiast to że kogokolwiek to dziwi ze TR ma cztery bloki z czego tylko dwa sprawne.

        Skomentuj

        1. ElFi_
          Oceń komentarz:

          -3    

          Opublikowano: 2017-09-16 10:09

          A mnie dziwi, że nie zrozumiałeś o co chodzi, a chodzi o to, że jak ten sam overclocker zdjął czapkę z Threadrippera i pokazały się 4 krzemowe chipy to dla wielu stało się jasne, że mamy dwa razy więcej rdzeni i połowa jest wyłączona. Także i dla mnie i nie omieszkałem o tym napisać wtedy w komentarzach. Tymczasem AMD zaraz zakrzykło, że dwa chipy to atrapy dla równego podtrzymania czapki. Jak widać nie tylko mi nie dawało to spokoju. W końcu gość wziął i oderwał chipy i naocznie się przekonał jak jest, a jest tak, że nie są to zwykłe kawałki krzemu tylko produkcyjne części wafla z ZENami (uszkodzone całkowicie lub częściowo lub...nie uszkodzone, tylko zablokowane).

          Skomentuj Historia edycji

          1. kombajn
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2017-09-16 16:06

            A co według ciebie mieli powiedzieć? Że ich najnowsze dziecko pozycjonowane jako top dla użytkownika domowego to odpady produkcyjne? Takich rzeczy się nie mówi. Po prostu.

            Skomentuj

          2. ElFi_
            Oceń komentarz:

            -5    

            Opublikowano: 2017-09-16 16:36

            Więc właśnie powinni nic nie mówić, a tak wyszli na "mijających się z prawdą", zresztą ostatnio zbyt często im się to przytrafia. Oszukiwanie klientów nigdy nie wychodzi na dobre.

            Skomentuj

          3. kombajn
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-09-16 21:28

            Niby kiedy i przy czym się mijali z prawdą ostatnio ?

            Skomentuj

          4. ElFi_
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-09-18 14:13

            "Poor Volta" - obudź się człowieku.

            Skomentuj

  4. Threadripper
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2017-09-15 22:11

    A to kłamczuchy jedne, i ufaj tu takim...

    Skomentuj

  5. kitamo
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-09-15 22:14

    czekam na DLC ThreadRipper od AMD i hejt ludzi po tym jak wypuszczą 32 rdzeniowego TR.
    Przecież mieli już gotowy projekt tylko zablokowane/uszkodzone rdzenie. :D

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-09-16 07:01

      32C TR miał by zegar rzędu 2,5 GHz więc dla "zwykłych śmiertelników" będzie bez użyteczny.

      Skomentuj

      1. kombajn
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-09-16 08:17

        Co nie znaczy że nie pokuszą się o zrobienie np 18, 20 czy 24 rdzeniowego TR.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-09-17 07:39

          niby jak zrobią 18 rdzeniowca skoro ich architektura pozwala robić skok minimum o 4 rdzenie?
          Po drugie jak te rdzenie będą się komunikować z otoczeniem? Musieli by wprowadzić 8 chanel ram i więcej linii pcie, co automatycznie oznacza niekompatybilność z obecnymi płytami głównymi.

          Skomentuj

  6. sambaverde
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2017-09-17 12:19

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Ależ AMD kroi fanów - mogli dać w tej samej cenie 32 rdzenie a dali 16 :D

    Skomentuj

    1. AntonioFacaldo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-09-18 20:22

      kolo zminusowany ale generalnie tak robią wszyscy i wszędzie.
      Już to nieraz powtarzałem, po co sprzedawać od razu najnowszą technologiczną nowinkę i wyciągnąć za to powiedzmy 4k zeta jak można wziąć to samo podzielić na 4 lub więcej i co roku czy dwa wypuszczać kolejne mini nowinki i brać za to po 2k... Prosty czysty biznes, no prawie czysty.

      Skomentuj

      1. sambaverde
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-19 09:38

        Problemem jest wiara w mesjanizm AMD. Wielkie halo! kiedy nVidia albo Intel małymi kroczkami udzielają użytkownikom nowinek technologicznych. AMD zawsze z aureolą ponad strzałką... a tymczasem robią dokładnie to samo. Ostatnio błysnęli fartem, bo Intel się zagapił, ale dajmy im jeszcze rok. Potem wszystko wróci do normy :P

        Skomentuj

  7. Kiciulek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-18 02:53

    Hmmm, zapowiada się wreszcie prawdziwa era multiwątkowości.