Procesory

AMD coraz mocniejsze na rynku procesorów - udziały w PC, laptopach i serwerach

z dnia 2019-08-16
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD stopniowo zwiększa swoje udziały, ale to Intel utrzymuje dominującą pozycję we wszystkich segmentach.

Firma AMD ma na koncie wyjątkowo udane produkty, dzięki czemu coraz lepiej radzi sobie na rynku procesorów. Potwierdzają to również najnowsze statystyki, które opublikowali analitycy z Mercury Research.

Procesory AMD - popularność

Jak nietrudno się domyślić, najlepsze wyniki odnotowano w segmencie komputerów stacjonarnych. W drugim kwartale producent obejmował tutaj 17,1% rynku, więc tyle samo co w poprzednim kwartale. W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku, udział wzrósł o 4,8 punktu procentowego.

Całkiem nieźle wypada też segment mobilny, gdzie AMD obejmuje już 14,1% rynku. Jest to o 1 pp. lepszy wynik względem pierwszego kwartału 2019 roku i o 5,3 pp. względem drugiego kwartału 2018 roku.

Najwolniej reaguje segment serwerów, gdzie AMD bardzo powoli zwiększa swoje udziały – obecnie jest to 3,4%, więc o 0,5 pp. więcej niż na początku roku. W porównaniu do poprzedniego roku wynik ten wzrósł o 2,0 pp.

  Q2 2018 Q1 2019 Q2 2019 QoQ YoY
Segment desktopów x86* 12,3% 17,1% 17,1% - +4,8
Segment laptopów x86* 8,8% 13,1% 14,1% +1,0 +5,3
Segment serwerów x86* 1,4% 2,9% 3,4% + 0,5 +2,0
*z wyłączeniem produktów „semi-custom”, Embedded oraz IoT

Przedstawione informacje dotyczą poprzedniego kwartału, więc jeszcze nie obejmują premiery 7-nanometrowych jednostek – na rynku pojawiły się desktopowe modele Ryzen 3000 oraz serwerowe Epyc 7002. Można zatem podejrzewać, że w kolejnym podsumowaniu w tych segmentach „czerwoni” odnotują jeszcze lepsze wyniki. Niestety, na dorównanie konkurencji jeszcze długa droga. Intel praktycznie w każdym segmencie ma dominującą pozycję.

Źródło: Tom’s Hardware

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

marketplace

Komentarze

11
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Obecnie mam intela, ale przechodzę na AMD dla tego zaznaczyłem Intela ... brakuje mi takich tu 2 opcji 1 Mam intela, ale przechodzę na AMD lub mam AMD ale mam zamiar przejść na Intel
  Zaloguj się
 • avatar
  Miałem 1700 następnie 2700X a teraz 3700X i się nie zawiodłem :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja mam ryzena 2700u (HP 745) i to był najlepszy wybór jakiego mogłem dokonać. Te na Intelu się wieszają, słabiej działa virtualizacja, mają problem z obsługą >8GB ramu i mają słabą grafę z HDMI 1.4. Już nie wspominam o dziurach bo to osobny temat
 • avatar
  Chcialbym zeby moj nastepny lapyop byl oparty na AMD. Niestety o ile w wielu segmentach AMD juz wyszlo z cienia o tyle w lapkach do grania niestety jest z tylu. O ile procki sa bardzo fajne i chetnie przytulilbym cos innego niz i7-8750h od ktorego mozna sie poparzyc, o tyle z GPU w lapkach juz cienko. Przydałby sie lapki z Ryzenem 7 i porzadnym Radkiem albo kartami nVidii pokroju GTX 1660 lub RTX2060. To najbardziej popytny segment i duzo kasy do zarobienia i na tym w duzej mierze jedzie Intel. Dopoki AMD tu sie nie wepchniebto bedzie tak jak jest. Ciesze sie ze rosna w sile. Wyjdzie to nam wszystkim na dobre.
  Zaloguj się
 • avatar
  Składam PC na raty dzięki temu, że na rynku pojawił się model R5 2400G.
  Ta zintegrowana grafika jest lepsza niż się spodziewałem, jak za tą cenę procesor jest bardzo dobry i nie żałuję.
 • avatar
  @Marek1981 - śledzę forum od dawna, natomiast założyłem konto bo szukam laptopa do pracy i domu. Natomiast nie ukrywam, że nie uszło mojej uwadze, że każdy post jaki pojawia się na tym forum o procesorach zaczynasz od pochwalenia się swoim laptopem HP (pewnie służbowy), próbą przekonania wszystkich, że procesory AMD są najlepsze, Intel i Nvidia to największe zło i co by się nie działo to zawsze będą najgorsze, najbardziej dziurawe, a nawet jak są gdzieś szybsze to tylko na chwile :D Uważam, że takie posty to nie pomoc innym do czego powinno służyć forum, ale bezcelowa krytyka i jakaś próba dowartościowania się przez Ciebie...
  Zaloguj się
  -1