Na topie

Android 9.0 będzie lepiej dbał o bezpieczeństwo użytkowników

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Mobile Systemy operacyjne Tematyka: Google Android Producenci: Google

Google zabierze się za aplikacje działające w tle. Nowa wersja systemu Android ma wprowadzić rozwiązania, które ograniczą im uprawnienia.

 • Android 9.0 będzie lepiej dbał o bezpieczeństwo użytkowników
A A

Google Android to od dłuższego czasu najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Chociaż producenci smartfonów mają problemy z szybkim wydawaniem aktualizacji, Google systematycznie przygotowuje kolejne wersje i chyba nikogo nie dziwi, że tworzony jest już Android 9.0.

Wprawdzie udostępniony zostanie w drugiej połowie roku, ale zaczynają pojawiać się pierwsze informacje na temat funkcji, jakie może przynieść. I powinny nastrajać optymistycznie, ponieważ najwidoczniej Google chce poprawić kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Z postów zamieszczanych na XDA Developers można wywnioskować, iż producent zabierze się za aplikacje działające w tle. Idea jest taka, aby ograniczyć im uprawnienia i nie pozwalać na korzystanie z dostępu do aparatów czy mikrofonu (chociaż może zostać to zrealizowane na różne sposoby).

Android 9.0 bezpieczeństwo

To oczywiście dopiero pierwsze i mało konkretne wzmianki, ale z pewnością mogą się podobać. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że w zakresie bezpieczeństwa jest przy tym systemie nad czym pracować.

Źródło: XDA Developers

Odsłon: 4948 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. chotnik2
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-02-22 10:14

  >If a UID is an idle state we don't allow recording...
  >If a UID is an idle state we allow recording...

  Wybierz jedno i tylko jedno.
  Nagrywanie i maskowanie wszystkiego zerami to nie jest to samo co nie nagrywanie.

  Skomentuj

  1. Vengir
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-02-22 12:22

   Nie jestem programistą, ale ja to zrozumiałem tak, że jak aplikacja będzie chciała coś nagrać w tle, to nie dostanie błędu o braku uprawnień, tylko dostanie same zera. Może takie rozwiązanie po to, żeby deweloperzy nie musieli nic przepisywać. Ale de facto można to potraktować jako niemożność nagrywania.

   Skomentuj Historia edycji

   1. chotnik2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-02-22 17:51

    Oczywiscie, ze tak jest.
    Tylko jezeli w pierwszym zdaniu piszesz, ze nie pozwalamy, a w drugim - pozwalamy, ale... to faktycznie jednak pozwalamy, tylko obrabiamy/maskujemy

    Skomentuj Historia edycji

 2. Smuga
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-22 11:06

  To jest kwestia czasu, aż Android upodobni się pod względem "wnętrza" do iOSa, bo w przeciwieństwie to niego coś takiego jak bezpieczeństwo praktycznie w nim nie istnieje (i niech nikt tu nie pitoli, że jest inaczej bo nie jest choćby ze względu na szereg uprawnień których aplikacje w iOSie nie mają. iOS upodabnia swój interfejs do Androida, a ten drugi swoje bebechy do tamtego.

  Skomentuj

  1. kombajn
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-02-22 11:50

   To zawsze musi być balans między tym na co system pozwala a tym jak dba o bezpieczeństwo. Np można argumentować że aplikacja działająca w tle mająca dostęp do nagrywania może po prostu być rejestratorem rozmowy. Twórcy iOS wychodzą z założenia że użytkownik jest debilem i trzeba go bronić przed całym światem. Coś za coś albo pozostawiamy decyzję użytkownikowi dając mu komplet wiedzy i możliwości ustawienia telefonu tak jak chce. Albo idziemy torem Appla uznając że producent wie lepiej jak użytkownik ma korzystać z urządzenia.
   Ponieważ to Android jest jedynym liczącym się mobilnym systemem operacyjnym (iOS to sprzęt niszowy dla kilkunastu procent wiernych fanów) to trzeba mieć nadzieję że jednak Google pójdzie drogą zdrowego rozsądku i maksymalnego zwiększenia uprawnień użytkownika. Ja bym chciał zobaczyć sterowanie wydajnością SoC z poziomu systemu żebym mógł sobie obniżyć taktowanie procesora. Wtedy na dobra sprawę mógłbym się już obejść bez roota.

   Skomentuj

 3. anarchist
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-22 11:42

  Niespecjalnie podoba mi się, że duże podmioty polityczno-gospodarcze chcą dbać o bezpieczeństwo szarego zjadacza chleba, w tym mnie.

  W przypadku elektroniki obija się tym to, że ja, właściciel sprzętu, mam nad nim coraz mniejszą kontrolę, gdyż duży podmiot wie co dla mnie lepsze, a nie pytał się o moje zdanie, mimo że chce za to moich pieniędzy. Różnica w kontroli użytkownika nad Win10 a np WinXP jest przeogromna na domyślnych ustawieniach. Jak się podłubie to jest lepiej ale i szału nie ma. Powinienem móc wybrać jak bardzo chcę/nie chcę móc być bezpiecznym.

  Skomentuj

 4. Croshiify
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-22 11:59

  xD

  Skomentuj

 5. kiko80
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2018-02-22 16:04

  Google chce mieć wyłączność na szpiegowanie użytowników i na zasypywanie ich reklamami. Więc zapomnijcie o programach blokujących reklamy jak np Blokada bo działa w tle i o programam nagrywających rozmowy bo one działają w tle

  Dla mnie Android 8 wystarczy.

  Skomentuj

 6. Fenio
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-23 12:21

  Android nigdy nie będzie bezpieczny. Zawiera zbyt wiele oprogramowania o zamkniętym kodzie a użytkownik nie jest domyślnie administratorem urządzenia. W takim środowisku implementacja backdoorów jest bardzo prosta i praktycznie niewykrywalna bo za szpiegowanie i transfer danych mogą być odpowiedzialne zaufane usługi używające szyfrowanego połączenia, np. Google Maps, aktualizacje systemowe, sklep google, preinstalowane dodatki od producenta sprzętu itp.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!